Свилена Гражданска
Почти цялата професионална кариера на настоящия изпълнителен директор на „Главболгарстрой“ АД инж. Димитър Димитров е свързана с компанията. За него строителството е денонощна работа, т.е. седем дни в седмицата, 365 дни в годината. Смята, че няма лесен обект. Всеки иска внимание и работа.
След като през 1979 г. се дипломира във ВИАС (сега Университет по архитектура, строителство и градоустройство), специалност „Промишлено и гражданско строителство”, започва работа в „Металхим”, като последната му длъжност е директор „Капитално строителство”. През 1993 г. попада в структурата на „Главболгарстрой”.
Днес, 21 години по-късно, професионалната биография на инж. Димитров е сбит преразказ на съвременната история на компанията, а и на строителството в България. Лично е ръководил изграждането на някои от най-мащабните и сложни обекти, като спортната зала „Арена Армеец“, новия Касов център на БНБ, сградата на Студентския център на Американския университет в Благоевград и много други.
„Потомствен строител съм. Отначало баща ми започна като дърводелец, след това стана мозайкаджия, фаянсаджия, реставрираше манастири, занимаваше се с фини работи. Явно ми е в кръвта“, обяснява инж. Димитров и с нескрито умиление и лека носталгия си спомня за първите си обекти, реализирани в „Главболгарстрой“.
„През 1993 г. започнах работа в компанията. Първият ми обект беше Русия, град Каменка. Изграждахме жилища, детски градини, училища и магазини по програмата за връщащите се от Германия военнослужещи. Там бях технически директор на тръста. Площадката беше много трудна – и в климатично отношение, и като геология. Но това, което ми остана като спомен от Каменка, е, че за първи път работех под контрола на немски специалисти. От тях придобихме опит, свързан с технологията, с начина на актуване, на разплащане, работа с нови материали и, разбира се, с организацията на труда – преди всичко дисциплината. Преди това в България работехме с няколко вида материали, а там спектърът беше много голям и разнообразен. Всичко това се отразява и върху производителността на труда на работниците. В Каменка бях две години“, разказва изп. директор.
Руската част от биографията му продължава от 1995 г. до края на 2001 г. в Москва. „В „Жулебино” започнахме от нулата – тогава се разви първият тръст на „Главболгарстрой” АД в Москва, където бях технически директор. За този период изградихме седем блока на московското кметство в „Жулебино”, по един на „Таганка” и на Министерството на външните работи. На последния обект „Главболгарстрой” беше инвеститор и строител“, спомня си Димитров. Последните две години – 2000 и 2001, е главен директор в управлението на „Главболгарстрой” за Русия в Москва.
На въпроса, кой е любимият му обект, отговаря лаконично с „текущия“. После допълва, че всеки нов проект има своите предизвикателства и дава пример с новия Касов център на БНБ. „Това е много специална сграда. Зданието е най-големият трезор в България и на Балканския полуостров. Там работихме по нова технология за изграждане на подобни обекти. Стоманобетонната конструкция например се изграждаше с бетон клас В60“, уточнява той.
После разказва за строителството на новата спортна зала „Арена Армеец“.
„Изискването на инвеститора беше зданието да е за осем вида спорт, но ние го изпълнихме така, че да има възможност да се упражняват поне 26 вида спорт. Конструкцията на арената е оразмерена за влизане на тирове за вкарване на сценично оборудване и изграждане на сцена. Най-голямото предизвикателство обаче си остава срокът. Грубият строеж го реализирахме за 9 месеца, а цялостното строителство и завършване – за 20 месеца. Изграждането на подземната част беше много тежко заради високите подпочвени води и ако не бяхме започнали с такива темпове, щяхме да хванем лошия сезон с дъждовете. А буквално два-три дни преди първите капки вече бяхме направили хидроизолация, бяхме овладели фундирането и след това вече беше по-леко. Другият важен и отговорен момент беше изпълнението на металната конструкция с тегло 1750 т. Монтажът беше изключително сложен. Първоначално се направиха предварителни сборки на основните носещи елементи, след което се извърши окрупнен блоков монтаж на междинна кота +12.00 м. Сглобяемата покривна конструкция вдигнахме на проектна кота +25.00“, спомня си инж. Димитров. „Средносписъчният състав на работниците беше на моменти над 1000 души. Около 70% от екипа са на „Главболгарстрой”. Имаме и специализирани фирми подизпълнители – партньори за определени видове дейности“, допълва той.
За него и за „Главболгарстрой“ обект с подобен мащаб в момента е търговският център Sofia South Ring Mall, чието откриване предстои в началото на ноември.
На въпрос за ролята на Камарата на строителите в България той подчертава, че тя е една от най-авторитетните браншови организации, която защитава интересите на своите членове.
„Важното е обектите да ги има, за да ни има и нас.“ Това и пожелава на колегите от бранша по повод професионалният им празник. „Работа и здраве да има, другото е лесно“, подчертава инж. Димитров.