(Миглена Иванова)Министърът на правосъдието Христо Иванов определи в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР като „тежки медицински показатели за състоянието на системата“ изчезването на тефтера на бившия председател на Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) Филип Златанов и избора на съдия за делото по несъстоятелността на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Тефтерчето е било откраднато от колата на вещото лице по делото „Златанов“ заедно с други документи по делото. Що се отнася до делото КТБ, Софийският градски съд (СГС) не допусна разпределянето му да стане в присъствието на медиите и го разпредели на командированата Калина Илиева. Илиева по-късно си направи отвод, а делото беше разпределено на съдия Иво Дачев.
„Теоретично е възможно да настъпи срив в системата за случайно разпределение в един голям съд, теоретично е възможно да откраднат някакви тефтери, да се случат тези неща в един и същи ден, вече е въпрос на обща теория на относителността. Обаче да се случи това по най-важните дела в държавата, е нещо, за което и съдът, и ВСС, и прокуратурата трябва да положат усилия да дадат разумно обяснение“, коментира Христо иванов.
„Става дума за цялостната политика на ВСС по отношение на разпределението на делата и за цялостния подход към делото на Филип Златанов. Исторически такива токови удари на сървърите на СГС са се случвали и преди и това показва огромен системен проблем на безхаберие относно елементарната сигурност на системата“, допълни съдебният министър.
„Ключовият въпрос е да получим ясни обяснения за това какво точно се е случило, как точно са подхождали ВСС към управлението на системата за случайното разпределение, СГС, прокуратурата по съответното дело и след това да правим политическите изводи за едни или други инициали“, заключи Иванов.
Що се отнася до очаквания доклад на Европейската комисия (ЕК) за България съгласно Механизма за сътрудничество и проверка, според министъра той ще бъде „обективно негативен“. По думите му единственото, което България може да направи, е да подготви план и конкретни стъпки за решаване на проблемите още преди докладът да е излязъл.
„Ако докладът ни завари в положение на адекватност и на работа по констатираните проблеми, това е най-доброто, което можем да направим“, посочи Христо Иванов, като изтъкна като такъв план актуализираната стратегия за съдебна реформа, както и политическата декларация на новия коалиционен кабинет..
Той призова политиците и ВСС да проявят воля за реализирането на реформи в съдебната система. „Много е важно ВСС да покаже ясна воля за мотивиран избор за председател на ВКС. Важно е в НС бързо да се предприемат действия за стартиране на процедура за избор на главен съдебен инспектор“, коментира той.