(Миглена Иванова)
Министерството на финансите (МФ) е подготвило напълно нов Закон за гарантиране на влоговете в банките, след като е провело предварително, неформално съгласуване с Европейската комисия (ЕК), съобщават от министерството. Текстовете са публикувани на сайта на ведомството, като се предлага сегашният Закон да бъде отменен.
Министерството предлага да се даде възможност на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да подпомага банки, за да предотврати изпадането им в неплатежоспособност. Това трябва да стане след съгласуване с Българската народна банка (БНБ).
Предвижда се Фондът да може да отпуска заеми и гаранции на затруднени финансови институции, както и друг вид ликвидна помощ, ако не е започнал процес по преструктуриране на банката и Управителният съвет на Фонда прецени, че с подобни действия ще предотврати по-големи разходи за изплащане на гарантираните депозити.
Подпомогнатата банка ще е длъжна в замяна да въведе по-строги правила за наблюдение и контрол на риска, както и да даде правото на Фонда да я проверява.
При ползване на средствата на Фонда за осигуряване на ликвидна подкрепа на банка останалите финансови институции ще трябва да правят извънредни вноски в определени случаи, предвижда се в текстовете.
С новия Закон се дава възможност на Фонда да ползва заеми – да емитира дългови ценни книжа или да ползва заеми от държавния бюджет след решение на Министерския съвет. Заемите на фонда могат да се обезпечават с гаранция от Министерския съвет от името и за сметка на държавата или с активи на фонда, включително и бъдещи вземания.
Годишните вноски на банките във Фонда се предвижда да отразяват рисковите им профили, като методиката ще се предлага от Фонда и ще се одобрява от БНБ, предвижда се още в новия закон. При преструктуриране на банки се предлага Фондът да покрива загубите, вместо гарантираните служители, като това ще е предмет на отделна законова уредба.
Въвеждат се и няколко категории влогове с по-висока защита – до 250 хил. лева. Става въпрос за влогове, възникнали в резултат на сделки с недвижимо имущество, свързано с имоти за жилищни нужди; влогове след изплащане на суми при прекратяване на брак, на трудово правоотношение, инвалидност, смърт и други подобни; влогове, възникнали в резултат на застрахователни или осигурителни плащания или изплащане на обезщетения за вреди от престъпление или от отменена присъда.
Не се предвижда изплащането на гарантираните размери на влоговете в банка, изпаднала в неплатежоспособност, на друга банка, когато са направени от нейно име и за нейна сметка, на финансовите институции, застрахователите и презастрахователите, пенсионните фондове, инвестиционните посредници, колективните инвестиционни схеми, националните и алтернативните инвестиционни фондове, дружества със специална инвестиционна цел, бюджетните организации.