„Най-доброто, което може да се случи оттук-нататък, е прокуратурата да излезе със собствени предложения за това как да се реорганизира нейната работа и начинът й на функциониране в рамките на съдебната власт”.
Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов на въпрос на журналисти днес преди заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) по повод на вчерашния му диалог с главния прокурор Сотир Цацаров в съвета.
Министър Иванов е категоричен, че репликите с главния прокурор са част от един нормален диалог между власти и институции в едно демократично общество. Важна е, разбира се, границата, която трябва да се спазва. Във всяка една правова държава има ясно разграничения между властите, допълни министърът и уточни, че общата цел на всички е да се придвижи съдебната реформа напред с цената на всички възможни усилия.
„Ако ви звуча меко, то това е, защото трябва да осигурим реформата в съдебната система, а не скандала за медиите“, обясни министърът на въпрос защо острата му позиция е изчезнала и дали това се дължи на оказан натиск върху него.
„По някаква причина основното внимание върху стратегията отиде върху тази международна експертиза, която не е най-важното. Най-важното е призивът за нов организационен модел на прокуратурата, върху който трябва да се фокусираме. Надявам се инициативата оттук нататък да бъде поета от прокуратурата“, каза министърът.
Попитан за казуса с „тефтерчето на Филип Златанов”, министър Иванов заяви, че никога не е имало идея да се търси сметка на прокуратурата, а да се търси изясняване на ситуацията и уточняване на фактологията около нея. Той отказа да коментира политическите изказвания около този казус, който може да бъде оценен като изключително лош сигнал за потенциала на България за ясен прогрес в съдебната реформа. Това не е просто казус за изчезването на тефтерчето, той е изключително важен тест за България и българските институции доколко могат да се справят с него и със съдебната реформа, коментира министър Иванов.