Елица Илчева
264 сгради от различни европейските архитектурни стилове и български традиции са обявени за паметници на културата в Бургас. По-голяма част от тях са разположени в близост до пешеходната зона на града.
Митницата е дело на австрийски архитект
В сърцето на града един от най-стилните строително-архитектурни паметници е сградата на Регионалната митница. В далечната 1911 г. тя е завършила композицията на новия пристанищен площад със своя изтънчен силует и богата украса.
Според исторически хроники първата митница след Освобождението се е намирала в зоната на пристанище „Център” на самия морски бряг. През 1884 г. правителството взема решение за построяване на модерни за времето си пристанища в Бургас и Варна. Това решение включва и изграждането на сегашните митнически сгради в двата морски града. Строителството започва по френски проект през 1908 г. Изграждането на сградата е продължило цели 10 години с прекъсвания. Първото консервиране на строежа е през 1912 г. заради Балканската война. През Първата световна война строителството отново е прекъснато. Официалното откриване е едва през 1926 г. През първите си години митницата е разполагала със собствена столова, свинеферма, сарашка работилница, дори и обущар.
Изграждането на Бургаското пристанище и на административната сграда, в която се намират днес Регионална митническа дирекция и Митница Бургас, отнема десетилетия и е струвало на държавата 6 742 300 тогавашни златни лева. Ефектът обаче е поразителен, защото се създава една от най-красивите сгради в морския град.
Тя е построена от арх. Георги Фингов, но проектът е дело на известния австриец Вайнщайн, който бил главен архитект и директор на пристанището в Марсилия. Той успява да съчетае стиловете на късния класицизъм и еклектиката от началото на ХХ в., а с помощта на българските строители се ражда една модерна европейска сграда, която допълва визията на града във времето на динамично му развитие.
Почти 100 години е удържала красавицата на Бургас, без никой да полага грижи за нея. Едва през 2005 г. тя е обновена. Ремонтът и пълната реставрация са извършени на два етапа чрез целева субсидия и проведени конкурси от Министерството на финансите. В зданието са вложени са 4 567 220 лв.
По оценка на експерти този ремонт е спасил сградата от буквално разрушение. Освен това при реставрацията е напълно запазен автентичният й вид, като възстановяването е направено по оригинален неин проект от 1921 г. Оказало се, че той съдържа всички детайли и орнаменти, които дори при построяването й не са били изпълнени докрай.
Днес Регионалната митническа дирекция Бургас включва в структурата си Митница Бургас с прилежащи 5 митнически бюра и 6 пункта, разположени на територията на три административни области – Бургас, Сливен и Ямбол. Тя е единствената в страната с гранични митнически пунктове по суша, въздух и вода.
Общината е запазена
в първоначалния си вид
Също в стила на неокласицизма е построена през 1927 г. сградата на община Бургас. За нея е организиран конкурс, който е спечелен от екип в състав арх. Овчаров и арх. Попов. На мястото, на което е изградена постройката, преди това се е помещавало зданието на Градската библиотека, което при инцидент е изгоряло до основи. И до днес общината е запазена в първоначалния си вид и е обявена за паметник на културата.
Френският девически пансион и досега вдъхва строгост и респект
Сградата на някогашния Френски девически пансион в Бургас, който сега е Медицински център I, е построена през 1918 г. заедно с католическата църква „Свети Йосиф“.
Църквата е част от забележителната сграда на пансиона. Проектът е на двама архитекти – Рикардо Тоскани и Светослав Славов. Първият свещеник – отец Григорий, заедно с френския консул осигуряват средствата за строежа. Сградата е в неокатолически стил, със строги пропорции на архитектурните декоративни детайли. От 60-те години на миналия век се използва като болнично заведение.
Днес бившият колеж блести с нова визия в автентичния си вид. Едва когато навършва 95 години, е ремонтиран по проект „Красива България” за 240 319 лв.
При реконструкцията строителите максимално са се придържали към автентичния вид на сградата. Възстановени са фасадите и дървените врати в оригиналния им вид, подменена е старата дограма с нова – висок клас енергийно ефективна. Изцяло е реконструиран покривът на масивната постройка, поставено е осветление и е изградена мълниезащитна инсталация.
С част от предвидените средства е възстановена и освежена оградата на сградата. Община Бургас търси допълнително финансиране за ремонт на дворната настилка и козметичен ремонт на постройката, която е в двора на медицинския център. Там са настанени личните лекари на голяма част от бургаските жители.
Сградата на Медицински център I е част от историята на Бургас.