Европейската комисия (ЕК) одобри ликвидната помощ за Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Според комисията помощта, която банката получи заради масовото теглене на депозити през юни т. г., ) е в съответствие с правилата на Европейския съюз (ЕС) за държавната помощ и е била необходима за запазване на стабилността на българската икономика и финансова система.
„С плана за преструктуриране на ПИБ ще се гарантира, че банката ще продължи да бъде жизнеспособна в дългосрочен план, без да се нарушава неоправдано конкуренцията на вътрешния пазар”, посочват от ЕК.
Заради кризата около Корпоративна търговска банка (КТБ) и масовото теглене на депозити от банките ПИБ получи от държавата ликвидна подкрепа в размер на 1,2 млрд. лева под формата на краткосрочен държавен депозит, след като за един ден изплати на вложители 800 млн. лева и временно прекрати работа до набирането на ликвидност. Срокът на депозита изтича на 28 ноември.
България е подала заявление за удължаване на срока на този депозит с максимум 18 месеца. Средствата обаче са намалени на 900 млн. лева. Част от депозита се предвижда да бъде изплатена през следващите 12 месеца. Пълно връщане на депозита сега може да доведе до дестабилизиране не само на банката, а и на цялата финансова система на България, посочват от ЕК.
Според Еврокомисията ликвидната подкрепа за ПИБ е свързана с последиците за пазара от ликвидната криза през лятото и проблемите на банката по същото време не се дължат на структурен проблем в самата финансова институция.