Липса на осезаем напредък в подобряването на икономическата среда, повишаването на ефективността на публичните услуги, ограничаването на корупцията и като цяло – подобряването на условията за живот и бизнес в страната. Това показва представянето на България в международните класации през 2014 г., констатират икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Предизвикателствата пред политиците са огромни, а решаването им не може да се отлага, тъй като няма нито време, нито ресурси, посочват от ИПИ.
Слаби резултати страната ни показва в Индекса за възприятие на корупцията, посредствени резултати – в индексите за конкурентноспособност, икономическа свобода (на фондация Heritage) и условията за правене на бизнес. Добри са обаче резултатите на страната ни в индексите за икономическа свобода на Fraser Institute и за човешко развитие.
Международният опит, особено този на страни със сериозни финансови проблеми като Ирландия и Латвия, както и този на България, показва, че пътят към настигането на първенците минава през смели реформи, смятат икономистите. В тази връзка те предлагат и 90 мерки за рестартиране на реформите.
Сред най-важните от тях са гарантирането на независимост на съдебната система, ефективната администрация, въвеждането на електронни услуги, подобряване на образованието и професионалната квалификация, въвеждането на гъвкави условия на труд, редица данъчни реформи и други.