Десислава Бакърджиева
Заводът за механично-биологично третиране на битовите отпадъци на Столичната община трябва да бъде въведен в експлоатация до края на следващата година. Реализацията на проекта се движи с малки закъснения, които при мобилизация от страна на изпълнителите могат да бъдат преодолени. Това стана ясно по време на инспекция на кмета на София Йорданка Фандъкова на строителните дейности на площадка „Садината”.
„Всяка седмица се извършват проверки на място от Столичната община, веднъж месечно лично проверявам напредъка с представители на висшия мениджмънт на компаниите изпълнители. Качеството на строителството се контролира ежедневно. Ще поискам гаранция от изпълнителите, че ще преодолеят забавянето от лятото”, каза кметът на София и припомни, че закъснението след срока по договор се санкционира много строго – 200 хил. лв. на ден за просрочие. По думите й строителите са добре запознати с това и Фандъкова изрази надежда, че няма да се стига до такива санкции. „За съжаление летният период беше много дъждовен и той съвпадна с изкопните дейности. Тогава се натрупа забавянето. В някои от задачите вече се компенсира постепенно. Надявам се с този много строг контрол, който имаме, да завършим обекта навреме. Има реален шанс изпълнителите да приключат навреме, но искаме повече работници на обекта”, допълни тя.
Преди месец Столичната община е определила срокът за покриването на три от сградите да бъде краят на годината. В момента се изпълняват и петте обекта на завода. Вече се покриват двата производствени корпуса и този за сепарирането. Изоставане има при приемната сграда, чието строителство все още зависи от атмосферните условия. В случай че времето се влоши, там ще се натрупа допълнително забавяне. Изграждането на подземните инфраструктурни мрежи също не се изпълнява по график. Кметът на София съобщи, че е започнала доставката на оборудването. Част от него вече е пристигнала и ще се монтира в първия момент, в който сградите бъдат покрити и имат настилки. Доставени са оптични сепаратори, барабанни сита, лентови транспортьори.
„Съществен проблем за проекта беше спирането на парите по Оперативна програма „Околна среда”. Общината не прекъсна плащанията благодарение на заем от Европейската инвестиционна банка. Вече отвориха оперативната програма и се надявам да няма проблеми по отношение на финансите. Мисля, че изпълнителите знаят и виждат, че не сме им създали проблем с плащанията, така че не могат да се оправдаят с липса на средства”, допълни още Йорданка Фандъкова. Леонидас Боболас, представител на изпълнителя „Актор – Хелектор“, посочи, че ще спазят договорните си задължения. „Има някои малки закъснения. Представихме нов график за изпълнение и планираме да наваксаме закъснението и да влезем в срока”, заяви Боболас.
Заводът за механично-биологично третиране е част от проекта за изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на отпадъци, финансиран по ОПОС.
Съоръжението, разположено в местността Садината, е в съседство с новопостроеното депо за неопасни отпадъци. Заводът ще преработва всички битови отпадъци на София, с изключение на разделно събираните био и зелени отпадъци. Той ще има капацитет от 410 хил. тона годишно. Процесът на механично-биологично третиране ще включва следните стъпки: механично/ръчно разделяне и сортиране, биологично третиране на органични отпадъци и производство на RDF гориво. Заводът се изгражда от гръцкото обединение „Актор – Хелектор”, което спечели обществена поръчка с цена от 213,4 млн. лв.