До края на годината ще бъдат предложени законодателни промени, с които да се регламентира управлението на язовирите и да се изясни собствеността им, съобщиха министрите на околната среда и водите Ивелина Василева, на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на земеделието и храните Десислава Танева след заседание на Министерския съвет.
Единен орган, който да осъществява контрол на техническото състояние на язовирите, ще бъде Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, каза министър Василева. Операторите на язовирите – общини, държавата, ВиК дружества, частни собственици, ще са длъжни да спазват нейните предписания.
Правителството е разгледало доклад на министерствата на околната среда, на регионалното развитие, на земеделието, на вътрешните работи и на енергетиката за състоянието на язовирите и превенцията на наводненията, обясни Ивелина Василева.
Данните показват, че от общо 2 743 язовира 268 са с неопределена собственост. Те са и в предаварийно състояние и е необходимо да бъдат предприети спешни мерки за извеждането на някои от тях от експлоатация и недопускане на щети, каза министър Василева.
Общо 78 са язовирите в критично състояние. От тях 21 са под управлението на „Напоителни системи” и държавното дружество „Земинвест”, а за 2 вече са предприети мерки за извеждането им от експлоатация, каза Десислава Танева.
В тази връзка се отпуска и финансов ресурс в размер на 500 хил. лева, който ще се предостави на Министерството на земеделието и храните, а ведомството ще преведе на „Напоителни системи”, за да се финансират разходите на дружеството по спешните мерки, свързани с язовирите.
До изясняването на собствеността на 268-те язовира те ще преминат под контрола на областните управители, каза още Ивелина Василева. Ще се проведе и спешно заседание с областните управители.
Министър Павлова посочи, че няма проблеми и рискове при язовирите, които са публична държавна собственост – съоръженията, оперирани от държавните ВиК дружества и от предприятието „Язовири и каскади”.
Та допълни, че „Напоителни системи” ще поемат и онези язовири, за които общините нямат възможност да поемат отговорност.
Десислава Танева допълни, че агроминистерството също ще предложи законодателни промени, свързани с горите. Предвижда се с 5% да се увеличат т. нар. защитни гори във водосборните райони, където ще има допълнителни ограничения за сеч.
Министър Василева припомни, че с пари от новата оперативна програма „Околна среда“ ще бъде изградена нова система за наблюдение на нивата на водните басейни.