„Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) ще доведе до ръст на европейската икономика със 120 млрд. евро годишно”. Това каза вицепремиерът Меглена Кунева по време на конференция, на която бяха разгледани перспективите пред предприятията, ако се приеме документът. В събитието участие взеха още министърът на икономиката Божидар Лукарски, посланиците на САЩ и Италия Марси Рийс и Марко Контичели, президентът на Американската търговска камара в България Питър Литгоу и шефът на Конфиндустрия България Пиетро Гиа.
„България ще отстоява своите позиции относно недопускането на генно модифицирани храни, клонирани животни, както и социалните си достижения в преговорите между Европейския съюз и САЩ относно ТПТИ”, заяви Кунева относно притесненията, че споразумението ще помогне такъв тип, опасни храни, да нахлуят на европейския пазар.
Вицепремиерът посочи, че малките и средни предприятия представляват най-големия дял от бизнеса както в България и ЕС, така и в САЩ. „Нека си представим, че тези предприятия, при работещо Трансатлантическо споразумение, освен че ще могат да достигнат до много повече потенциални клиенти, ще могат да продават стоките си на конкурентни цени. В момента, заради различни митнически, тарифни и бюрократични пречки, средно цените на европейските стоки се оскъпяват в САЩ с между 10 и 20%“, обясни Кунева.
Тя обърна внимание и на залегналия в споразумението механизъм за арбитражно производство, което ще позволи на отделните компании да могат да съдят държави в арбитражни съдилища, където смятат, че интересите им ще бъдат най-добре защитени. Меглена Кунева посочи, че темата е особено чувствителна предвид това, че доверието в нашата съдебна система не е на нивото, което желаем.
Посланикът на САЩ Марси Рийс изрази учудване, че такова търговско споразумение към този момент не е постигнато. Тя цитира данни на Българската академия на науките, според които подписването на ТПТИ ще доведе до увеличаване на продуктивността на българските предприятия с над 7%. Според нея сближаването на европейската и американската икономика ще доведе до либерализация на енергийния сектор и по-широк достъп до енергоизточници.