Новини

Драгомир Стойнев: Да не се делим на русофили и русофоби, а да търсим националния интерес

„Трябва да запазим спокойствие и да не се делим на русофили и русофоби, а да търсим националния ни интерес. Това е един геостратегически проект, който ще донесе много ползи в енергийната, икономическата, финансовата и геополитическата сфера.” Това заяви зам.-председателят на БСП Драгомир Стойнев на пресконференция в централата на партията по повод проекта „Южен поток“. Според него той  ще гарантира сигурност в доставките на природен газ за българската икономика на една значително по-ниска цена от тази, на която се купува в момента. „Изключително притеснени сме от вчерашното изявление, защото за период от 4 месеца има реална липса на информация какво се е случило, какви преговори са водени, какво е било мнението на ЕК“, каза Стойнев.  По неговите думи за периода 2016-2040 година приходите само за БЕХ, при 8% вътрешна норма на възвръщаемост- са 2,7 млрд.евро. „Отделно приходите от данъци за същия период се равняват на 831 млн.евро за данък печалба и минимум 500 млн.евро от ДДС за срока на експлоатация“, допълни зам.-председателят на БСП.
Много станаха проектите, които не се реализират на българска територия
Драгомир Стойнев обясни, че „Южен поток“ е проект, който е щял да донесе  реален стимул за икономическия растеж на страната, да мине през най-бедния регион на България и на ЕС, да гарантира над 5 000 нови работни места, както и работа за български фирми, а за хиляди хора възможност за препитание. „Големият въпрос, който винаги съм задавал и на европейските комисари, когато бях министър, беше именно къде е европейската солидарност, защото за богатите държави има „Северен поток“, обясни той. Стойнев е на мнение, че е съвсем нормално за държавите в Югоизточна Европа и за по-бедните държави да има сигурност в доставките на природен газ. „За съжаление последните действия ме карат да мисля, че тази солидарност, за която се борим все повече се отдалечава“, коментира той. Стойнев е на мнение, че ако този проект се реализира през Турция, това би означавало да се затруднят действията на българската компания „Булгартрансгаз“ и да нямаме нужда от нашата газопреносна система. „Това означава да се лишим от приход от 120 млн.долара годишно, а в нея работят около 1200 човека“, поясни Стойнев. Според него големият въпрос е и чисто геополитически- как стои България и защо позволяваме Турция да изземе наши предимства. „Много станаха проектите, които не се реализират на българска територия“, допълни той.
Драгомир Стойнев припомни и изказването си в Брюксел, в което заявява, че не приема позицията за проекта НАБУКО. „Беше ни обяснено, че по-бързо ще бъде изграден. Ние не предприехме действия по „Южен поток“, защото вярвахме в проекта НАБУКО”- уточни зам.-председателят на БСП. Той изрази съжаление, че сме били изоставени от ЕК. „Като министър съм се борил българският народ да яде бял хляб“, допълни той. Стойнев е категоричен, че ще настоява за изслушване на министър-председателя и той да обясни какви срещи е имал, какви действия са предприети.  Важно е и по времето на служебното правителство, какви разговори и какви писма са изпратени от Министерството на икономиката и енергетиката. „Президентът Плевнелиев бил ли е уведомен относно писмата, които е изпращал министър Щонов, защото в руските медии се появи информация, че благодарение на писмо, изпратено от Щонов, е преразгледана цялата позиция“, попита Стойнев. Той е категоричен, че всички политически сили трябва да се съгласят и да се обединят, че този проект трябва да бъде реализиран и е важен за страната. Според него е задължително да се търси помощ и от всички български евродепутати и българския еврокомисар. На пресконференцията стана ясно, че ръководството на БСП ще търси съдействие и от председателя на ПЕС Сергей Станишев.