Българското правителство не е променяло позицията си по отношение на проекта „Южен поток“. Ние подкрепяме неговата реализация, но само при спазване на европейските правила. Това заяви от парламентарната трибуна Бойко Борисов.
Миналия понеделник президента Путин обяви спирането на проекта и ние бяхме уведомени за това решение чрез медиите. И до днес официална позиция на руската страна няма, каза още Борисов.
В програмната декларация на нашето правителство е ясно заявено, че задължително условие на бъдещите стратегически инфраструктурни проекти в енергетиката е изясняването на техните икономически параметри. След като разпоредих събиране на всички документи и цялата кореспонденция по проекта днес ще обява резултатите от проверката, каза премиерът.
Много се заговори какво ще загуби България ако този проект не се реализира. Към момента няма завършен финансов проект по „Южен поток“, заяви още той.
Премиерът обясни, че руската компания е разработила и предложила работен вариант на договор който не е подписан
Представения проект съдържа небалансирани клаузи, явяващи се изключително неблагоприятно за БЕХ.
Предвижда се нулева печалба след 25 година на експлоатация на газопровода. Предложенията на компанията предвижда че тя ще генерира печалби след изплащане на проекта. Няма завършен окончателен финансов модел на проекта ми докладваха експертите.
„Аз продължавам да твърдя че той ще е хубаво да мине през страната, но косвените печалби не отговарят на фактите.Приходите, които биха дошли от изграждането на „Южен поток” от данъци, такси, обороти, ще са повече, отколкото приходите от самия транзит. С една дума приходите от изграждането му със сигурност ще са повече от приходите от самия транзит. Ще настояваме да се строи след като се изчистят тези неща“, обясни Борисов.
„Ние утре изпращаме Томислав Дончев и Теменужка Петкова в Брюксел и при спазване на европейските правила да се стори „Южен поток”, заяви премиерът.
Той уточни, че утре ще се проведе срещата на еврокомомисарят с всички енергийни министри в държавите,които участват по трасето на „Южен поток”.
Борисов призова парламентарните групи да излъчат по един представител, който да участва в специална работна група, която да се заеме с подготовката на компромисен финансов модел. След като бъде готов, той ще бъде предоставен за обсъждане и от другата страна по проекта.