С гласовете на народните представители от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт Народното събрание (НС) прие на първо четене държавния бюджет за 2015 г. след над 3–часови дебати. Общо 130 депутати подкрепиха проектобюджета за следващата година, а 82-ма гласуваха против. ДПС, БСП и Български демократичен център очаквано не подкрепиха бюджета.
Основната критика на всички парламентарни групи към финансовия план за 2015 г. беше свързана с консервативната прогноза за растежа. БСП в ролята на опозиция подчерта, че се замразяват всички социални плащания, а народният представител Ферихан Ахмедова от ДПС сравни проектобюджета за следващата година с „постната пица” на бившият финансов министър в предишния кабинет на Бойко Борисов Симеон Дянков, но го определи като „пица-динамит с четири фитила”.
Същевременно от ГЕРБ, а и от Реформаторския блок, въпреки отправените от тях критики, защитиха проектобюджета, определяйки го като отговарящ на реалната икономическа ситуация.
Бюджетът според финансовия министър: гарантиране на финансовата стабилност и фискалната консолидация
Финансовият министър Владислав Горанов изтъкна по време на представянето на бюджета, че формирането на фискалната политика за следващата година е било голямо предизвикателство предвид късната актуализация на бюджета за 2014 г. и макроикономическата динамика. Той посочи, че параметрите по Консолидираната фискална програма са съобразени с променената макроикономическа среда.
По думите му приоритетите в следващия бюджет са осигуряването на финансова стабилност на страната, поетапна фискална консолидация, оптимизация на административните структури след анали на техните ръководители и ефективно управление на европейските фондове.
Горанов призна, че действително правителството е направило разчетите за 2015 г. на базата на консервативни прогнози и рестриктивно планиране на разходната част.
Според него обаче кабинетът дава добър сигнал за намеренията си да подобри бюджетната позиция на фона и на промените в международната среда и забавянето на растежа в еврозоната.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ и председател на постоянната парламентарна комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова призна, че бюджетът за 2015 г. не е добър, но е единственият възможен и обвини предишното правителство на Пламен Орешарски за лошото финансово състояние на държавата. Според нея ситуацията прилича много на тази от 2009 г., с разликата, че в момента няма световна криза, а криза, която тя нарече „бедствието БСП управлява”.
Тя изтъкна, че за три години и половина управление на ГЕРБ и период на фискална консолидация дефицитът е бил свит до под 0,5 на сто от БВП, докато за година при управлението на БСП се е раздул до 3,7%.
Стоянова коментира, че основната цел на бюджета за 2015 г. е „да се спре стремглавото спускане на държавата надолу по спиралата на финансовите дефицити, да се върне доверието на потребителите, да се гарантира стабилност”.
Вицепремиерът Томислав Дончев коментира, че бюджетът е получил критики и това е нормално, но той „отразява ситуацията такава, каквато е, това, което може да се направи”. Той напочни, че голяма част от разходите и реформите, които не са заложени в бюджета и за които народните представители настояват, са заложени в оперативните програми.
Икономическите прогнози – нереалистични, според ДПС; проблемите с бедността ще се задълбочат, предупреждават от БСП
Алиосман Имамов от ДПС изрази категорично мнение, че заложеният икономически растеж от 0,8% през 2015 г. е нереалистичен. Прогнозите на Министерството на финансите за икономиката като цяло той определи като „песимистични”.
„Оценката за потенциала на икономическия растеж е 1,6%. Това означава, че заложеният растеж от 0,8% е два пъти по-малък от възможностите на икономиката ни през следващата година. През текущата година се очаква икономическият растеж да достигне 1,5%. Връщането към постигнатия растеж през 2014 г. се предвижда да се случи евентуално чак през 2016 г.”, посочи Имамов.
Той допълни, че текущата година се определя като година на политическата нестабилност, която би трябвало да потиска икономическата активност. „Логично е да се очаква, че макроикономическите показатели през тази година ще са най-лоши в сравнение с останалите години”, каза още Имамов.
Според него основната задача на правителството е да осигури по-висок растеж и да изведе България от депресията. Той обаче подчерта, че преходът към фазата на оживлението се отлага за неизвестно време и се очертава дупка в растежа, характерна за годините на рецесия без икономиката всъщност да е в рецесия.
Румен Гечев от БСП допълни, че без повишение на БВП няма да има и повишение на жизнения стандарт. Според него заложените показатели за растеж са стряскащи и допълни, че управляващите теглят държавата в обратна посока, тъй като намаляват дела на публичните разходи в момент на криза, докато в ЕС се прави обратното.
Независимият депутат Велизар Енчев, бивш народен представител от Патриотичния фронт, подчерта, че бюджетът е антисоциален и изцяло в полза на политическите партии. Той поиска да се преразгледат партийните субсидии за 2015 г. Същевременно колегата му Емил Симеонов каза, че Патриотичният фронт ще подкрепи бюджета на първо четене, но настоява за реформи в енергетиката и администрацията и за ревизия на приходната част.
Чавдар Пейчев от Български демократически център посочи, че в бюджета липсва визия за икономическо развитие и се натоварват най-активните граждани.
Радан Кънев от Реформаторския блок изтъкна, че с този финансов план няма да се осигурят растеж и стабилност, както и че той по нищо не се различава от предишните бюджети ,приемани от БСП. Въпреки критиките обаче Реформаторите също ще подкрепят бюджета, тъй като въпреки че е рестриктивен, бюджетът според тях е единственият възможен.
Корнелия Нинова от БСП разкритикува управляващите за липсата на реформи и замразените социални плащания и доходи, зависещи от държавата. Според нея в бюджета за 2015 г. не намират решение трите основни проблема на българските граждани – бедността, ниските доходи и безработицата. „Не само, че не ги решаваме, а задълбочаваме бедността и безработицата и падат доходите. За съжаление през 2015 г. ще продължим да обедняваме, а безработните няма да си намерят работа”, коментира тя.
Според Нинова през следващата година няма да има и ръст на инвестициите спрямо 2014 г.
Бюджет 2015 г. е ленив бюджет, смята бившият финансов министър Петър Чобанов (ДПС). „Не са заложени политики за растежа, фискалната консолидация е планирана да бъде постигната лесно чрез намаление на разходите от публичната инвестиционна програма, държавните инвестиционни заеми и от структурата на образованието, което ни отдалечава от стратегията Европа 2020”, подчерта той. Според него липсват мерки за растеж, отсъстват социална чувствителност и социална политика. Той изтъкна, че бюджетът няма да бъде защитен, а просто ще бъде гласуван.