Камарата на строителите в България съвместно с вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и Агенцията по обществени поръчки ще сформират работна група, която ще изготви и разработи наредба за типови договори. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на ХV-то заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013г. Тя коментира, че по този начин се цели да бъдат решени някои от основните проблеми на строителния бранш. „Типова документация в рамките на Закона за обществените поръчки ще предпазва бенефициентите от грешки при тръжните процедури. По видовете услуги, касаещи възлагането на поръчки по проектите, ще бъдат въведени стандартни типови документи с изисквания, критерии и методика за оценка и типови договори с изпълнителите. Точно в това отношение нашите бенефициенти сега търпят най-големи критики и затова се нанасят големи финансови корекции”, каза министър Павлова. По думите и, това ще улесни бенефициентите – реши проблема с обжалванията и ще намали финансовите корекции. Типовата документация ще бъде регламентирана чрез Наредба в рамките на ЗОП. Очаква се Наредбата да е факт през 2015 година. На комисият присъстват още зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова и изпълнителния директор на КСБ инж. Иван Бойков.
По време на събитието стана ясно още, че по Оперативна програма „Регионално развитие” има 25 рискови проекта, които са на обща стойност от 370 млн. лв. В тази бройка влиза и Северната скоростна тангента, която е и с най-голяма стойност. Министър Павлова коментира, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството е предприело резервни мерки, за да може страната да намали до минимум възможностите от загуби по програмата. За целта са подготвени резервни проекти на стойност от 280 млн. лв, които да заместят евентуалните нереализирали се 25 рисковки проекта. „По време на заседанието на комитета трябва да се определи кои ще бъдат проектите, които ще са резервни”, подчерта Павлова. Тя каза още, че одиторите от Европейската комися са вече в България и очаква, че в най-скоро време ще стане ясна тяхната оценка. При положителни резултати още до края на месеца се очкава да бъдат възстановени част от спрените средства, а до края на януари да бъдат пуснати всичи спрени евро пари. „За нас облокирането на осите бе сред основните приоритети. Рискът все още е голям, но се стараем да намалил загубите възможно най-много”, сподели Павлова.
Относно новия програмен период на ОПРР министър Лиляна Павлова коментира, че очаква тя да бъде одобрена през пролетта, за да може бенефициентите да подготвят тръжните процедури за изпълнителите. „2015 г. не трябва да е нулева за строителния бранш.”, завърши изказването си министърът на регионалното развитие и благоустройството.
Четете повече по темата в следващия брой на вестник „Строител”