Европейският съюз (ЕС) вероятно ще ускори процеса по изграждането на газовите връзки между държавите-членки. Това стана ясно след неформалната среща на енергийните министри на Австрия, България, Хърватия, Гърция, Италия, Румъния и Словения и еврокомисарят за енергийния съюз Марош Шефчович. Срещата се състоя заради обявеното от Русия прекратяване на проекта за газопровод „Южен поток“
Самият Шефчович написа в Twitter, че трябва да се намерят алтернативи на „Южен поток“, за да се гарантират газовите доставки, а ключовите проекти трябва да се реализират максимално бързо.
В комюникето, разпространено от пресслужбата на ЕК след края на срещата, се посочва, че страните трябва да останат силно ангажирани по отношение интегрирането на газовите пазари в Централна и Източна Европа и диверсифицирането на доставките. Това ще изисква реализацията на необходимата инфраструктура в региона – ключовите регионални проекти, като например терминали за втечнен газ и съответните тръбопроводи, връзки към Южния газов коридор, част от който е Трансадриатическия газопровод, или развитието на газовите запаси в Източното Средиземноморие и Черно море.
В комюникето е поставен акцент върху развитието на газовите връзки на България със съседните й страни, както и подобряването на връзките в посока север-юг с двупосочни потоци от синьо гориво.
От Министерството на околната среда, енергетиката и промените в климата на Гърция поясняват, че ще се изгражда „вертикален коридор“ между южната ни съседка, България и Румъния, за което е подписана и декларация с българските и румънските власти. По него ще се осъществяват газови доставки от Гърция към България и Румъния и оттам – към Централна Европа. Капацитет му се планира да бъде запълван от различни източници, включително Транадриатическия газопровод, както и планираните терминали за втечнен газ в Гърция.