Невена Картулева
Първите магистри по специалността „Транспортно строителство“, които се обучават в УАСГ, ще се дипломират през 2016 г. Групата от 18 души, с която програмата стартира с очни занятия през ноември, е съставена от специалисти, вече работещи на строителни обекти. От 13 януари продължават вторите две седмици лекции от първия семестър, последният трети семестър е дипломен. Това разказа за в. „Строител“ проф. д-р инж. Стойо Тодоров – декан на Факултета по транспортно строителство при УАСГ.
Изучаваните дисциплини касаят проектиране на пътища, на жп линии, на транспортни съоръжения, като мостове, тунели, летища, интермодални терминали. Сред свободноизбираемите са: „Полеви методи за мониторинг в транспортно строителство“, „Управление на пътища и улици в условията на бедствия и аварии“, „Градски транспортни комуникации“, „Интермодални терминали“, „Нормативни документи и ТСОС“, „Строителство на метрополитени по открит способ“, „Надзор, консултантска дейност и управление в условията на програмен период 2014 – 2020 г.“, „Одит и пътна безопасност“. Ръководител на програмата е проф. д-р инж. Николай Михайлов, който оглавява катедра „Пътища” в УАСГ. Координатор е проф. Румен Миланов от същата катедра.
„Тази магистратура дава възможност на специалистите, завършили инженерна специалност, да получат диплома, въз основа на която КИИП ще им издаде документ за правоспособност да проектират и транспортни обекти“, уточнява проф. Тодоров.
Той допълва, че първата група, обучавана по магистърската програма, включва инженери, завършили „Промишлено и гражданско строителство“, ВиК в УАСГ, както и специалности във ВСУ „Любен Каравелов“, ВТУ „Тодор Каблешков“. „Магистрите работят по различни обекти, но не са завършили „Транспортно строителство“ и искат да разширят квалификацията си в тази насока. Занятията са задочни, затова са подходящи именно за хора, които са ангажирани“, допълва проф. Тодоров.
Той напомня, че програмата е достъпна само за строителни инженери. Изискването към кандидатите и за следващия випуск ще е да имат висше образование по специалности от професионално направление 5.7 „Архитектура, строителство и геодезия”. Магистратурата е отворена и за хора, дипломирани в чужбина със степен бакалавър или магистър по строително инженерство. Приемът е по документи – класирането на кандидатите е по успех от дипломата за висше образование и е необходимо да имат обща оценка поне „Добър”.