Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor’s (S&P) понижи дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута от ‘BBB-/A-3’ на ‘BB+/B’ със стабилна перспектива, информира Министерството на финансите.
Като основен мотив за решението си рейтинговата акенция посочва ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ), която беше поставена под специален надзор на БНБ през лятото, а лицензът й беше отнет в началото на ноември.
Изплащането на гарантираните депозити в банката започна на 4 декември.
Другите причини за намаляването на кредитния рейтинг на България са свързани с ликвидната подкрепа, оказана на Първа инвестиционна банка (ПИБ) и с влошената фискална позиция. Припомняме, че при актуализацията на бюджета за 2014 г. дефицитът беше разширен до 3,7%, заради което вероятно европейските власти ще стартират скоро и процедура за нарушение на Пакта за стабилност и растеж срещу България.
Разширяването на дефицита и влошаването на бюджетната позиция свързва и със слабия растеж и дефлационните процеси в страната.
Standard&Poor’s предвиждат възможност за последващо повишаване на кредитния рейтинг на България, в случай че бъдат ефективно адресирани набелязаните от тях слабости на надзорната дейност в банковия сектор, както и ако се повиши повиши потенциала за икономически растеж на страната, бъдат привлечени повече преки чуждестранни инвестиции или ако икономиката започне да нараства по-бързо от техните очаквания.
Според финансовия министър Владислав Горанов рейтинговата агенция “отчита минали събития в резултат на неблагополучия във финансовата система”.
“Ниският икономически растеж и опасността от дефлация са проблеми за редица държави в ЕС. Неслучайно ЕК разработва план за стимулиране на частните и публични инвестиции с крайна цел увеличаване на вътрешното търсене и нарастване на потенциала на европейската икономика”, посочва още Горанов.
Той подчертава, че са предприети мерки по отношение на бюджета, отразени и в средносрочната прогноза до 2017 г.