Нормативна регламентация на два пакета медицински услуги, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – основен и допълнителен, предвиждат предложенията за промени в Закона за здравното осигуряване, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.
Медицинските дейности, които се включват в двата пакета, се предвижда да бъдат определени с наредба на здравния министър, посочва се в мотивите към законопроекта.
Предложенията за промени предвиждат още да започне поетапно повишаване на размера на осигурителния доход, върху който държавата ще внася здравноосигурителните вноски за лицата, за които плаща. Стъпката е 5%, като увеличението ще започне от 2016 г. до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Здравната каса ще бъде задължена да договаря централизирано отстъпки за лекарствени продукти, приложими за домашно лечение и при злокачествени заболявания. Такова договаряне ще се извършва и по отношение на лекарствените продукти, които НЗОК заплаща в изпълнение на национални програми със средства от бюджета на Министерството на здравеопазването.
Предвижда се въвеждане на механизъм за оценка на здравните технологии при прилагането на лекарствените продукти. Такава оценка ще бъде задължителна за лекарствените продукти, за които не са договорени отстъпки, като критериите и реда за извършването й също ще бъдат допълнително определени от наредба на министъра на здравеопазването.
Тези промени целят да създадат механизми за оценяване на качеството на приложеното лечение с лекарствени продукти. Ще се даде възможност за оценяване на ефективността на лечението с лекарствени продукти.
Ще има и качествени показатели за болничното лечение, предвиждат още промените. Самите показатели ще се договарят с двете съсловни организации – Българският лекарски съюз и Българският зъболекарски съюз, и ще се вписват в Националния рамков договор.
Списъкът на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, се предвижда да се утвърждава от Надзорния съвет на НЗОК, вместо с наредба на министъра на здравеопазването.
Възстановяват се арбитражните комисии, които ще разглеждат становищата на проверените лица – изпълнители на медицинска помощ, в случай на констатирани нарушения на рамковия договор.
Създава се и правна регламентация за извършване на съвместни проверки за спазване на правилата за добра медицинска практика, правилата за добра фармацевтична практика, правилата за добра практика, на утвърдените медицински стандарти, на Закона за здравното осигуряване и на НРД. Те ще се осъществяват от РЗОК, Изпълнителна агенция „Медицински одит“, регионалните здравни инспекции и съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина, на магистър – фармацевтите и на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, по предварителен ежегоден план, утвърден съвместно от НЗОК, „Изпълнителна агенция „Медицински одит“, съответните регионални здравни инспекции и съсловните организации. При констатиране на нарушения ще се налагат санкции от органа, на когото със закон са възложени съответните контролни правомощия.
НЗОК ще трябва също така задължително да проучва удовлетвореността на пациентите от заплатените от нея здравни услуги. Предвижда се прекратяване на договор с изпълнител на медицинска помощ, при който се констатира системна неудовлетовореност от страна на пациентите, както и прекратяване на договор с изпълнител на медицинска помощ, който системно нарушава изискванията за качество на медицинската помощ, предвидени в националните рамкови договори.