Спирането на оперативната дейност на Корпоративна търговска банка (КТБ) и породеното от това напрежение сред граждани и фирми в страната е повлияло преди всичко върху възприятието на икономическите субекти за състоянието на бизнес средата и нейните перспективи, посочва се в анализа на Българската банка за развитие (ББР) за икономиката през третото тримесечие на годината.
В същото време повечето икономически сектори регистрират макар и умерен растеж, като несигурността в банковата система не е довела до съществени спадове в тяхната дейност, констатират от банката.
Индексите на повечето производства продължават да нарастват, макар и със забавен темп, посочва се в анализа. Индексът на промишленото производство регистрира съкращение на годишния си ръст, който с изключение на август остава по-висок в сравнение със стойността си една година по-рано. Като цяло месечните индекси на строителната продукция и оборота на търговията на дребно остават по-високи в сравнение с тези от аналогичния месец на 2013 г.
Според първоначалните данни на НСИ през третото тримесечие на 2014 г. растежът на БВП се запазва около нивото от 2% на годишна база. Това дава основания да се очаква, че през 2014 г. Годишният растеж на новосъздадената стойност в икономиката ще е по-висок от този, регистриран през предходните две години, пише още в анализа на ББР.
Както и през първата половина на годината, основен фактор на растежа остава вътрешното търсене. През третото тримесечие все по-голямо значение за него придобива динамиката на крайното потребление, тъй като ръстът на брутообразуването на основен капитал се забавя.
Реалният ръст на крайното потребление (на годишна база) е 1,6% и този годишен ръст е два пъти по-висок от този, регистриран през второто тримесечие на 2014 г. В същото време годишният ръст на брутообразуването на основен капитал е 1,8% (в постоянни цени), докато през предходните две тримесечия неговата стойност е около и над 4%.
Всички основни сектори на икономиката, с изключение на финансовите и застрахователни услуги, регистрират ръст на физическия обем на брутната добавена стойност (БДС) на годишна база. Особено висок е ръстът на аграрния сектор, чийто годишен темп на растеж през третото тримесечие на 2014 г. е 8,7%. В почти всички останали сектори годишният темп на растеж на БДС е в диапазона 1-3%.
Състоянието на пазара на труда продължава да се подобрява, като заетостта се запазва по-висока от съответния период на предходната година, а нивото на безработицата – по-ниско, констатират още от банката. През последните три месеца дефлацията намалява в сравнение със стойностите, регистрирани през първата половина на годината.
ББР обаче предупреждава, че ще се забави темпа на кредитиране. Може да се очаква, че търговските банки в бъдеще ще консолидират изискванията си при отпускането на нови кредити и ще задържат оценката си за риск на икономическата среда.