Правителството прие и предлага на Народното събрание да одобри Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система с хоризонт 2020 година.
Основната отправна точка на стратегията е гарантирането на независимостта на съда. За първи път са заложени мерки за реформа в прокуратурата, като предложението за извършване на международна експертиза, обясни министърът на правосъдието Христо Иванов. Предстои документът да бъде одобрен от Народното събрание, а в следващите месеци ще бъде внесен и пакет от законопроекти, по които ще се реализира реформата.
Една от мерките в стратегията за съдебната реформа предвижда дейността на прокуратурата да подлежи на независима експертиза. Главният прокурор Сотир Цацаров предлага това да бъде обвързано с наблюдение от страна на Европейската комисия и ще се търси такъв механизъм, обясни министър Иванов, като посочи основната цел:
„Да направим една много по-задълбочена проба и по-задълбочен анализ на конкретни аспекти от нейната работа. Забележете, тук става дума за факторите на политическо, йерархично и друго неправомерно влияние в прокуратурата и използването на прокурорските правомощия за незаконни цели“.
Правосъдният министър не подкрепи идеята на Патриотичния фронт за разширяване на обхвата на неизбежната отбрана – човек да може да използва оръжие както при влизане в дома му, така и в останалата собственост.
„Практиката в световния опит показва, че когато взломаджиите очакват вътре да има оръжие, те обикновено стрелят първи. В този смисъл световният опит съвсем не говори, че този тип мерки помагат особено“, обясни министър Иванов, според когото трябва да се разработи цялостна програма за борба с битовата престъпност.
Необходимостта от изработването на стратегията е динамиката на събитията през последните години и излизането на дневен ред на нови проблеми. При изготвянето му са взети предвид редица стратегически документи, сред които международните стандарти и документи на Съвета на Европа и на Европейския съюз, препоръките към България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, становищата на Венецианската комисия, Стратегията за въвеждане на електронно управление и електронно правосъдие в сектор „Правосъдие” и др.
Стратегията си поставя за цел да надгради усилията за модернизация на съдебната власт и да завърши реформата й, като по този начин ще бъде осигурен европейски стандарт на правосъдие и съдебната власт ще е в пълна степен ефективен гарант за върховенството на закона и оздравяването на държавното управление и институциите в страната ни.
Стратегията има за основна отправна точка гарантирането на независимостта на съда. Всички мерки, предвидени в нея, се прилагат в светлината на този принцип. Като основен ориентир в документа са залегнали правата на човека и тяхното гарантиране като фундамент на всички елементи от устройството и функционирането на правосъдието.
Стратегическите цели ще бъдат осъществени чрез конкретни специфични цели, включващи мерки, индикатори и срок за изпълнение, очаквани резултати.