Спирките на градския транспорт в София ще бъдат отдадени на концесия, съобщи на среща с журналисти столичният кмет Йорданка Фандъкова. Докладът на кмета предстои да се разгледа от Столичния общински съвет в началото на 2015 г.
Прединвестиционното проучване за апликационната форма е осъществено с помощта на представители от инициативата JASPERS, които са предложили финансова помощ за анализа за публично-частното партньорство, каза Йорданка Фандъкова. Резултатите показват, че концесията е подходяща правна възможност за привличане на частни инвестиции за подобряване състоянието на спирките. Така публичните средства ще могат да се насочат към други мерки за модернизиране на градския транспорт, поясни градоначалникът.
Кметът на София припомни, че подмяната и модернизирането на спирките са залегнали при разработването на проекта за модернизация на градския транспорт, който се изпълнява.
Спирките в София са приблизително 2 500. По-малко от половината са с навеси за пътниците, но много от тях са в лошо състояние.
Предвижда се частните инвеститори да изграждат, модернизират и поддържат спирките на градския транспорт в столицата. В замяна те ще могат да поставят търговски обекти за продажба на вестници и пакетирани стоки, както и да ползват рекламните площи на самите спирки. Павилионите и рекламните площи ще могат както да бъдат отдавани под наем, така и да бъдат експлоатирани от самите концесионери. В търговските обекти задължително ще се продават билети за градския транспорт, ще има разположени и билетни автомати, които ще се стопанисват и разполагат от общината безвъзмездно.
Предвижда се спирките в София да бъдат групирани в 4 пакета. Всеки един от тях ще може да бъде отдаден на концесия самостоятелно, поясни Йорданка Фандъкова. Една фирма ще има правото да вземе максимум 2 пакета. Общата минимална инвестиция се изчислява на над 20 млн. лева и за 4-те пакета, допълни тя.
Срокът на концесията на спирките от градския транспорт в столицата се предвижда да бъде 15 години. Основното изискване към кандидатите е доставката и монтажът на новите съоръжения да стане в срок до 36 месеца. Това ще има и най-голяма тежест при оценката на предложенията. Кандидатите ще трябва да приложат също така инвестиционна програма, която ще се одобрява от Общинския съвет, както и да заложат концесионно плащане.
За всяка от годините на концесията ще се предоставят банкови гаранции за добро изпълнение, посочи столичният кмет. Непредоставянето на банкова гаранция ще се счита за условие за прекратяване на концесията, каза тя. Концесионерът ще дължи и неустойки, когато не изпълнява или частично изпълнява задълженията си, както и когато променя инвестиционния си план, осъществява незаконно строителство в границите на обектите на концесия и не изпълнява в срок задължението си за концесионно плащане.
Концесията се предвижда да се прекратява при констатирано трайно неизпълнение на задълженията на инвеститорите, съобщи Йорданка Фандъкова. В условията е записано, че „трайно неизпълнение“ е: неизпълнение, продължило непрекъснато повече от 10 календарни дни след изтичане срока за отстраняване на нарушението или повече от 3 пъти в рамките на два последователни календарни месеца.