Новини

Програмата за саниране ще обхваща сгради с повече от 36 жилища

  „Националната програма за безвъзмездно финансиране на санирането ще бъде ограничена до панелните и стоманобетонните сгради с не по-малко от 36 обекта с жилищно предназначение“, уточни министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след извънредното седмично заседание на Министерския съвет. Тя обясни, че ББР ще предоставя ресурс през общините на сдруженията на собствениците. „Ангажиментът на етажната собственост като участник и основен бенефициент на държавното субсидиране е да регистрира Сдружение на собствениците. Заявявайки своя интерес и получавайки одобрение от местната власт, сдружението трябва да даде съгласие общината да извърши необходимите дейности за ремонт, саниране и обновяване на жилищната сграда”, допълни Павлова. Задача на общината ще бъде изборът на изпълнители и енергийни одитори. „Програмата ще финансира осигуряването на пълна енергийна ефективност на сградата – включително подмяна на дограма и хоризонтални и вертикални щрангове“, напомни министърът, като подчерта, че с приемането на Бюджет 2015 беше заложено предоставянето на 1 млрд. лв. за фонд за саниране на жилищни сгради.