Новини

Благодатният огън се спусна в храма в Йерусалим

Малко след 14:30 ч. благодатният огън се спусна на Велика събота в навечерието на Възкресение Христово в храма на Гроб Господен. Благодатният огън символизира светлината на Възкресението Христово, вярващите го смятат за светиня. Благодатният огън слиза в Кувуклията - параклис в центъра на църквата "Възкресение Христово", скриващ пещерата на Божи гроб, където има особено почитана от всички християни плоча - под нея е било погребението на Иисус Христос. През цялата история никой не е успял да разкрие тайната на слизането на Благодатния огън въпреки многобройните опити. Церемонията в храма беше ръководена от патриарха на Йерусалим Теофил III. Той излезе от Божи гроб с 33 запалени свещи във всяка ръка, и от тях започна да раздава огън на присъстващите. "Това е специално чувство, което не мога да опиша. Нереално е! Като мечта! Чувствам се като в сън", сподели вярваща. Заради усложнената обстановка в Израел, българска делегация нe пътува за посрещането на огъня. У нас той ще бъде изнесен довечера от Синодалната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната.