Инж. Красимир Атанасов, председател на ОП на КСБ - Русе: КСБ трябва да участва в разработването на всички законодателни промени, касаещи бранша
На страниците на в. "Строител" се отразява гласът на строителите
Инж. Атанасов, разкажете ни как избрахте строителната професия? Коя е фирмата, която ръководите, и в каква сфера е специализирана?
Завършил съм строителния техникум в Русе. След това учих икономика. Фирмата, която ръководя, се казва „Декра-строй” ЕООД. Работим предимно на територията на област Русе. Изпълняваме жилищно и промишлено строителство. Дейността ни е свързана основно с преустройство на вече съществуващи обекти.
Посочете някои от най-интересните обекти, които сте изпълнили.
През миналата година завършихме първия етап от ремонта на козирката и ВИП ложата на стадиона в града. Съоръжението е строено през 1920 г. и от техническа гледна точка изпълнението беше много интересно.
Пак през 2019 г. взехме Акт 16 за една жилищна сграда, която беше любопитна от юридическа гледна точка. Наши колеги преди време бяха изградили обекта до Акт 14 и той имаше 60 собственици. Изготвянето на необходимата документация беше сериозно предизвикателство.
Участвахме и в санирането на 15-етажен блок по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.
Ръководите Областното представителство на КСБ в Русе. Какви са особеностите на региона, касаещи бранша. Какви са проблемите и предизвикателствата, с които строителите се сблъскват?
Хубаво е, че ние сме пограничен район, имаме пристанище на река Дунав. От тази гледна точка възможностите за строителство тук са по-разширени. Всяка година се работи по някое от огромните пристанищни съоръжения. Например сега се извършва ремонт на кея на реката. Мисля, че няма да изненадам никого, ако кажа, че и при нас основните трудности са свързани с липсата на квалифицирани кадри. Друг сериозен проблем е, че по-големите обекти в областта се възлагат на фирми, които не са от Русе.
Какви цели си поставяте за настоящата година? Кои ще са основните приоритети в работата на Областното представителство?
Ние успяхме да проведем годишното Отчетно събрание, преди да бъде обявено извънредното положение през март. Целите на ОП Русе, които сме си набелязали за тази година, са свързани с това да постигнем повече колегиалност между фирмите членове. Въпреки че сме конкуренти, трябва да се научим да сме по-коректни един спрямо друг.
[caption id="attachment_229489" align="alignleft" width="400"] Саниран блок от фирма "Декра-строй" ЕООД[/caption]Как Областното представителство си партнира с местната власт? Доколко строителите са запознати с инвестиционната програма на общината за тази година, какво предстои да стартира?
Комуникацията ни с екипа на общината е на много добро ниво. В началото на годината проведохме обща среща с местната администрация, която премина при огромен интерес от страна на нашите членове. На нея се запознахме с големите строителни обекти, които се залагат за финансиране от общината през 2020 г. Освен това по наша инициатива ръководството на общината се ангажира да качи на сайта си информация за всички строителни дейности, които ще се изпълняват със средства от бюджета.
Един от по-мащабните проекти, за който споменах вече, е ремонтът на кея. Там от две години се осъществяват строителни дейности. Русе не е достатъчно отворен към реката и това се променя сега с новия устройствен план.
По редица обекти вече се работи. Започнаха ремонти по пътната инфраструктура на града. Обновяват се доста ясли и детски градини. Изграждат се социални жилища. Също така единият етаж в бившия Дом „Майка и дете” се трансформира в Дом за стари хора.
Как структурата в Русе комуникира с ръководството на КСБ? Срещате ли съдействие от тяхна страна и в какви направления?
Трябва да отбележа, че винаги сме срещали желание за помощ и сътрудничество от страна на ръководството на КСБ.
Посочете 3-те основни приоритета пред КСБ според Вас? Какви препоръки бихте дали на ръководството на Камарата?
Ръководството на Камарата работи много добре. По време на извънредното положение в ОП Русе постъпиха сигнали за затруднения, свързани с двата члена от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, които са за издаването на строителни книжа. Докато ние в Областното представителство отреагираме, ръководството реши проблема на най-високо ниво. Поради това считам, че трябва да се засили комуникацията ни не само с местните администрации, с които работим добре, а и с областните власти. Освен това на централно ниво КСБ трябва да участва в разработването на всички законодателни промени, касаещи бранша.
Друга моя препоръка е, че не трябва да спира и дейността по отношение на квалификацията и преквалификацията на кадри, защото това е изключително добра помощ за фирмите и те са много положително настроени. Важно е и да намерим начин да се преборим със „сивия” сектор, с т.нар. бригади, които взимат от нашата работа.
Как строителният бранш от област Русе излиза от създалата се ситуация около 2-месечното извънредно положение? Възстановява ли се обемът на дейността отпреди 13 март?
При нас връщането на обемите на работата отпреди 13 март ще се случи малко по-бавно. Ние като бранш не сме преустановявали дейност, като спазвахме всички противоепидемични мерки. Изключително положително е, че нямаме компании, на които да се е наложило да освободят работниците си. Но от друга страна частни инвеститори замразиха вложенията си. Проекти, които сме обсъждали през миналата и в началото на тази година, се стопираха и все още не са възобновени.
В какви направления виждате възможност за сътрудничество между ОП на КСБ – Русе и в. „Строител”?
Ние винаги сме си помагали и ще продължим в този дух. На страниците на в. „Строител” се отразява гласът на строителите и аз мога само да се радвам, че Ви има. Вие правите максималното и няма какво да Ви предложа, за да се справяте още по-добре.