Консултативният съвет на браншовите организации в сектор „Строителство” прие обща декларация
Камарата на строителите бе домакин на заседанието
Емил Христов
Ренета Николова
В сградата на Камарата на строителите в България (КСБ) се проведе второто заседание на създадения преди месец Консултативен съвет на браншовите организации в сектор „Строителство“. Домакин на събитието бе инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ. В срещата се включиха проф. Тодор Булев, председател на УС на Съюза на архитектите в България, арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ, проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на УС на КАБ и ректор на Висшето строително училище „Любен Каравелов”, арх. Васил Василев, председател на Регионална колегия София-град към КАБ, арх. Емил Стоянов и арх. Атанас Ковачев, членове на КАБ, инж. Златан Златанов, председател на Камарата на инженерите по геодезия, инж. Лиза Петкова, член на УС на КИГ, инж. Атанас Ангелов, председател на УС на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти, инж. Велизар Ранев, член на УС на БААИК, инж. Огнян Атанасов, зам.-председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи.
От страна на Камарата на строителите в България в заседанието на Консултативния съвет се включиха Валентин Николов, изп. директор на КСБ, и инж. Виолета Ангелиева, експерт в КСБ.
В началото на срещата Валентин Николов благодари за отговорността, която всички представители на браншовите организации са показали. „Важно е да се обединим с оглед на тенденцията за засилване на контрола на държавата върху нашата дейност. Струва ни се, че той е прекален и цели ограничаване на нашите права, възможности и участието ни в инвестиционния процес и гражданското общество като цяло“, заяви изп. директор на КСБ.
След неговото изказване арх. Петкана Бакалова представи проект на обща декларация на представителите на професионалните камари в сектор „Строителство“, която членовете на Консултативния съвет подкрепиха единодушно. В нея се посочва, че те твърдо заявяват своето несъгласие с предложените решения за регулация на сектора.
„Ние, архитекти, инженери и строители, категорично възразяваме срещу: безконтролното предоставяне на правомощия на всички участници в строителния процес, без поставяне на адекватни изисквания към техните знания и компетентност; разрушаване на професионалните ни организации и поставянето им в подчинено на държавата положение чрез отнемане на правото ни на оперативна самостоятелност“, е записано в декларацията. Експертите подчертават, че „реформирането на този важен сектор на нашата икономика следва да бъде резултат от активното участие на всички професии и организации на гражданското общество, и ще работим упорито и последователно в тази посока“ (пълният текст на декларацията е публикуван в края на статията).
Експертите обсъдиха и актуалните предложения за законодателни промени в Закона за устройство на територията.
В края на срещата бе взето решение арх. Петкана Бакалова да стане координатор на Консултативния съвет, както и следващото заседание да се състои на 2 декември в сградата на Съюза на архитектите в България.
ДЕКЛАРАЦИЯ
Ние, представителите на професионалните камари в сектор „Строителство“,
като взехме предвид:
- одобрените на 3 септември 2020 г. от Съвета за административната реформа към Министерски съвет стандарти за прилагане на алтернативни регулаторни подходи в икономиката на страната;
- концепцията за прилагане на алтернативни подходи за регулиране на основни икономически сектори, въз основа на която са изготвени стандартите;
- основната роля на стандартите да бъдат отправна точка за осигуряване на обвързаност на инструментите за алтернативни подходи за регулиране с принципите на доброто управление, със съществуващата регулаторна рамка, с неотменими законови положения и осигуряване на защита на стопанските субекти;
- предстоящия дебат за ролята на алтернативните подходи в регулирането,
заявяваме своето категорично несъгласие с констативната част на концепцията, където са налице фактически грешки, които неизбежно водят до неправилни заключения и препоръки. Допуснати са очевидни неточности, като:
- Твърдението, че не е извършена Оценка на въздействието на прилагането на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране. Оценката е извършена през 2011 г. по възлагане от МРРБ;
- Констатацията, че липсва Оценка на въздействието на прилагането на Закона за Камарата на строителите. Оценката е извършена през 2012 г. по възлагане от МРРБ.
Следва да се отбележи, че препоръките, посочени в цитираните документи, са взети предвид от съответните камари при организацията на последващата им дейност.
Ние, представителите на професионалните организации в областта на устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството, твърдо заявяваме своето несъгласие с предложените решения за регулация на сектора.
Последните, независимо от коренно противоположните по своя характер алтернативи, водят до един и същи резултат:
Отнемане на правото на глас на камарите при регулиране на професиите, взаимоотношенията и процесите в строителния сектор.
Предложените два варианта по същество обезсилват организациите и обезсмислят тяхното съществуване.
Вариант 1: Отнемане на правомощията на професионалните организации за регулация на професиите в сектора, като същите се трансформират в НПО без задължителен характер на техните изисквания към участниците в строителния процес.
Вариант 2: Отнемане на независимостта на професионалните организации, които са коректив на всяко управление при законодателни промени в сектора, като същите се поставят под прякото управление на държавната администрация.
Ние, архитекти, инженери и строители, категорично възразяваме срещу:
- безконтролното предоставяне на правомощия на всички участници в строителния процес без поставяне на адекватни изисквания към техните знания и компетентност;
- разрушаването на професионалните ни организации и поставянето им в подчинено на държавата положение чрез отнемане на правото ни на оперативна самостоятелност.
Безспорен е фактът, че контролът, упражняван от съсловните организации, защитава обществения интерес. Намаляването и ограничаването на регулациите при навлизане и упражняване на професиите в сектора може да има опасни последствия върху качеството на строителството.
Всички ние, ангажирани пряко в строителния отрасъл на България, вярваме, че реформирането на този важен сектор на нашата икономика следва да бъде резултат от активното участие на всички професии и организации на гражданското общество, и ще работим упорито и последователно в тази посока.
Арх. Владимир Милков,
Председател на УС на
Камарата на архитектите в България
Инж. Златан Златанов,
Председател на УС на
Камарата на инженерите по геодезия
Инж. Марин Гергов,
Председател на УС на Камарата
на инженерите в инвестиционното проектиране
Инж. Илиян Терзиев,
Председател на УС на
Камарата на строителите в България