Инж. Стефан Стоев, председател на ОП на КСБ - Благоевград: Трябва да насочим усилия към разрешаване на проблема с ниските цени в строителството
Тенденцията е да се увеличава броят на членовете ни
Инж. Стоев, краят на всяка година е време за равносметка. Каква беше 2020 г. за строителния бранш в регион Благоевград и за Вас като председател на ОП на КСБ?
По-скоро недобра за нас с оглед на извънредните мерки, които бяха въведени в страната след началото на пандемията. През 2020 г. в сравнение с 2019 отчитаме спад както на броя обявени поръчки, така и на степента на усвояване на средствата. Но е важно да отбележим, че все пак по обектите, които се изпълняват основно на открито, продължи да се работи. Строителството не спря и можем да кажем, че браншът не е сред най-засегнатите от кризата.
Промениха ли се проблемите и предизвикателствата, които трябваше да преодолеете?
Основен проблем остават ниските цени на строителния продукт. Второто важно затруднение е свързано с липсата на качествена работна ръка. Не на последно място бих посочил и наличието на нелоялна конкуренция. Но последното пък не зависи толкова от възложителите, колкото от изпълнителите.
Какво е състоянието на строителния сектор в областта, за която отговаряте? Какви са най-значимите обекти, които се изпълняват?
По-големите обекти, по които се работи в район Благоевград, са 2 - 3 на брой. Това са част от АМ „Струма”, тунел „Железница” и съпътстващите участъци преди и след съоръжението - входовете и изходите. Това са проектите, към които са насочени повечето от средствата, които се отделят за Югозападна България. По отношение на състоянието на строителния сектор забелязваме, че в региона има фирми, които прекратяват своята дейност, но има и нови компании. Като цяло тенденцията е да се увеличава броят на членовете ни.
Стартът на какви проекти се предвижда?
При нас не се очаква началото на нови големи проекти, тъй като тези, които се изпълняват към момента, не са приключени. Може да се предполага, че центърът на големите инвестиции се измества от нашата област. Но очакваме да започне обновяване на КПП-та. И обекти, които ще се финансират от ПРСР. Продължава и активната работа по обектите, които се изпълняват в момента.
Как оценявате сътрудничеството с местните власти, има ли работещ диалог? С какви проблеми се сблъсквате при комуникацията с общината и другите институции по места?
Ние предлагаме своята помощ на представителите на местните власти като компетенции, като експерти при разрешаването на сложни казуси и проблеми. Помагаме на общините да планират инвестиции в строителните си програми и обекти, по които да се работи в бъдеще.
Какви цели си поставяте като председател на ОП на КСБ за 2021 г.? Кои ще са основните приоритети в работата на Областното представителство?
Предстои ни да се съберем и да направим отчет за 2020 г. С оглед на данните, които ще получим, ще набележим и конкретните цели за 2021 г. Трябва да видим моментното състояние на бранша, както и степента на изпълнение на задачите, които бяхме заложили за 2020 г. Едва тогава ще определим какво ще се случва през предстоящата година.
Кои според Вас са основните теми, пред които браншът е изправен сега и по които КСБ трябва да насочи усилията си през следващата година?
Както казах и преди малко - на първо място това са ниските цени в сектор „Строителство”. За този проблем говорим много отдавна. Но за съжаление към момента не се забелязва напредък. Когато успеем да решим проблема с цените и ценообразуването, тогава ще привлечем качествена работна ръка. Сега се забелязва тенденцията хората да се насочват към по-големите компании, които могат да им осигурят по-добро заплащане на труда. Повишаването на цените ще доведе до възможността всяка фирма да може да си позволи качествени работници
Другото нещо, към което трябва да се насочат усилия и да се работи, е промяна на начина на провеждане на обществените поръчки и критериите, които се залагат. Трябва да се изисква въвеждане на унифицирани обективни критерии за участие и договори за изпълнение. Някои от възложителите, ако нямат определени и точни норми, налагат екзотични, техни изисквания. Също така трябва да продължи борбата с нерегистрираните в ЦПРС строителни фирми, които работят в сивия сектор, въпреки че техният брой започна да намалява.
И не на последно място дигитализация във всеки етап – от проектирането до изпълнението и поддържането в периода на експлоатация на строителния продукт.
Как оценявате сътрудничеството между ОП на КСБ и в. „Строител”? Как можем да Ви бъдем по-полезни?
Сътрудничеството ни с Вас е дългогодишно и ползотворно. В. „Строител” е мястото, където може да се намери информация за изпълнени обекти, за постиженията на бранша и ни дава достатъчно богата и точна информация за случващото се в сектора и по важните за строителите теми. Моята препоръка е да се пише повече за проблемите в бранша. Разбира се, не може да очакваме изданието да ги реши, това е задача на Камарата, но Вие сте нашата трибуна - трябва да показвате и хубавите, и лошите примери. Необходимо е всички ние да обърнем поглед към себе си, към фирмите, към онези проблеми, които вътре в бранша имаме. Това ще ни даде възможност да видим пропуските, а оттам и да намерим решение.
Каква очаквате да бъде предстоящата година за строителния бранш във Вашия регион?
Ние винаги имаме очакване предстоящата година да бъде по-добра от изминалата. Надяваме се кризата с вируса да приключи и годината да е по-спокойна и с повече работа.