КСБ отличи със специални награди участници в конкурса „Къщата на моите мечти”
В края на миналата седмица в сградата на Камарата на строителите в България бяха връчени специалните награди от КСБ на участници в конкурса за рисунка и макет на тема „Къщата на моите мечти”. Съревнованието бе организирано от Областното представителство на КСБ в Габрово. В него се състезаваха над 250 творби, изработени от деца в две възрастови категории IV - VII клас и VIII - XII клас. Те са се включили с креативни рисунки, чертежи и макети с най-разнообразни хрумвания – къщи с двигатели, екокъщи, пътуващи, горски, морски и много други.
„Изключително щастлив съм да видя колко много труд са вложили в своите проекти децата. Те са наистина впечатляващи и предизвикват възхищение“, каза изп. директор на Камарата Валентин Николов, който подари от името на КСБ комплекти за рисуване. Отличията бяха за Дарина Николова – 12 г., Стефания Георгиева – 11 г., Станислава Василева – 16 г., и Симона Илиева – 13 г., които се обучават в Центъра за изкуства, култура и образование в София. За конкурса са направили макетите „Вълшебните къщички”, в които са използвали различни строителни материали.
На събитието присъстваха директорът на центъра Марияна Тафрова и творческият ръководител на децата Елеонора Асенова. „Нашият учебен център има за цел да подкрепи личностното развитие на децата. Разполагаме с шест филиала на територията на столицата в „Надежда“, „Лозенец“, „Белите брези“, „Люлин“, „Ботунец“ и „Банкя“, разказа Марияна Тафрова. Тя сподели, че с младежите работят висококвалифицирани педагози и специалисти, които се занимават с 3200 деца в клубове по интереси. Тафрова добави, че основната задача на преподавателите е да развият творческия потенциал на възпитаниците си и да им дадат възможност за изява чрез концерти, спектакли, изложби, конкурси.
Марияна Тафрова коментира още, че се надява Столичната община да намери средства за обновяването на базата на центъра. „Тя е морално остаряла и твърде малка. Ние искаме да надграждаме и да сме в крак с времето. Имаме потенциал“, заяви тя. По време на церемонията директорката получи таблет - награда за центъра от КСБ.
В края на срещата отличените участници в конкурса подариха на изпълнителния директор на Камарата макет на къща и картина – текстил върху XPS, направени в знак на благодарност.
Станислава Василева: Благодаря на браншовата организация, че ни мотивира да се развиваме
Когато разбрах, че съм отличена от КСБ, много се зарадвах. Щастлива съм, че и други деца получиха приза на Камарата, защото това доказва, че имат страхотна дарба. Благодаря на браншовата организация, че ни мотивира да продължаваме да се развиваме. Искам и специално да изкажа възхищението си от творческия ни ръководител Елеонора Асенова, която много ни помогна в процеса на работа.
Симона Илиева: Сбъднах една моя мечта
Тове е моето поредно отличие, за което съм изключително признателна на хората, с които работя. Не всеки ден се срещат толкова отдадени на образованието преподаватели. Приятно е да видиш как чрез подобен конкурс можеш да сбъднеш една своя цел, както в случая – да построя къщата на моите мечти.
Инж. Мария Башева, председател на ОП на КСБ – Габрово: Над 250 творби пристигнаха в офиса на Областното представителство
Инж. Башева, как оценявате организирания от ОП на КСБ – Габрово, конкурс за рисунка и макет на тема „Къщата на моите мечти“? Разкажете ни малко повече за него?
Идеята се появи от желанието ни да организираме инициатива, която да е насочена към младите хора, да провокира интереса към строителството, архитектурата и дизайна и да ни покаже представата на децата за къщата на мечтите им. Първоначалният замисъл за конкурса беше той да се осъществи на регионално ниво и в него да вземат участие подрастващи с интерес към строителството. Чрез социалните мрежи, регионалните медии и РУО - Габрово, популяризирахме начинанието. Създадохме и Фейсбук събитие, което явно бързо достигна до желаещи да се съревновават от други градове и привлече интереса на деца от цяла България.
Включиха се различни школи, цели класове, индивидуални кандидати от първи до XII клас. Въпреки поставените кратки срокове интересът се оказа голям.
Какво е Вашето впечатление от представените проекти?
Над 250 творби пристигнаха в офиса на Областното представителство в Гарово – рисунки, макети, чертежи. Направи ни впечатление, че децата са изключително креативни, с богато въображение и с голямо желание да творят. Някои проекти са реални, прагматични, приложими, други са въображаеми, приказни.
Планирате ли провеждането на подобни инициативи и в бъдеще?
Много е приятно да се организират такива мероприятия, защото ефектът е многостранен - освен че децата се мотивират и се обединяват около дадена тема, радват се за наградите и грамотите, също Камарата се популяризира като инициативна структура, предизвиква се интерес към събитието, въвличат се различни участници. Строителната професия се представя по нетрадиционен начин, доближаваме се до младите хора.
В журито бяхме поканили дизайнер, художник и архитект. Директорът на Художествената галерия в Габрово – г-н Евгени Недев, предложи да се организира изложба през пролетта с най-добрите рисунки. Тази експозиция може да стане пътуваща и да обиколи и останалите Областни представителства.
Преди месец организирахме и проведохме за представители на КСБ уъркшоп за създаване на изящни предмети със строителни материали. Интересът беше изключително голям, получиха се много красиви неща. Като следваща инициатива планираме провеждане на ателие за направа на картини с използване на строителни материали – конкретно ще ни бъде представена една авторска техника „текстил върху XPS”. Направените творби ще използваме за благотворителност.
По какъв начин може повече деца да бъдат привлечени да изберат строителството като професия?
Необходимо е да прилагаме комбинация от подходи и информационни канали за достигане до децата. Освен традиционните похвати като информационни кампании, срещи в училищата, предоставяне на стипендии и стимули, успешни могат да са и нетрадиционни средства, които да представят професията като интересна, иновативна, креативна, с потенциал за развитие. Да не се свързва само с тухли и вар. Има много нови строителни материали, техники, оборудване, достижения откъм енергийна ефективност, комфорт, дигитализация. Децата трябва да се провокират с интересни, завладяващи и иновативни възможности, за да се спечели вниманието им и се пробуди интересът им.