Г-жо Башева, в началото на 2021 г. каква е равносметката Ви за изминалата година? Каква беше тя за строителния бранш във Вашия регион?
2020 г. беше различна, непредвидима и трудна за всички, включително и за строителния бранш. Приспособявахме се към „новото нормално”, но продължихме да работим в по-специфичните условия.
Много фирми се наложи да намалят състава на работниците и служителите, да преустановят временно дейността си. Ограничителните мерки често възпрепятстваха строителните процеси, непълноценната работа на държавните институции забавяше и затрудняваше издаването на различни документи. И ако всички проблеми през годината се оправдаваха с пандемията, само крайният строителен продукт нямаше как да използва това оправдание – възложителите очакват качество, гаранция, точност и комфорт. И компаниите от бранша са длъжни да ги предоставят, за да оцелеят.
Промениха ли се проблемите, с които строителите се сблъскваха и които трябваше да разрешите?
Работата в условия на пандемия е нова за всички. Намалените темпове, частичното спиране на дейност на някои от малките фирми по време на извънредното положение и сериозните мерки за безопасност на работниците там, където строителството продължава, доведоха до увеличаване на разходите.
В същото време имаше намаляване на поръчките, както и на състава поради заболеваемост или карантиниране.
Какво е състоянието на строителния сектор в областта, за която отговаряте? Какви значими обекти бяха изпълнени през 2020 г.?
През миналата година бе завършен един мащабен и дългоочакван проект. От юни 2020 г. жителите на Габрово и всички, преминаващи транзитно, имат нов и удобен път – обхода на Габрово. Той е част от Трансевропейски транспортен коридор №IХ „Букурещ – Русе – Димитровград – Александруполис“ и е възлова точка при движението на транспортните потоци в посока Север – Юг.
В Габрово бе открит и първият извънстоличен технологичен парк в страната. Той заработи през ноември 2020 г. С инвестиция по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020” е изградена модерна научна инфраструктура с високотехнологично оборудване. Общата стойност на проекта Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“ е 23 569 719 лв. С 1 823 602 лв. от тях са въведени мерки за енергийна ефективност чрез фотоволтаични и соларни панели, монтирани са термопомпени и климатични системи, сградата е топлоизолирана.
В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството осигури на община Габрово 541 000 лв. за изпълнение на проект за реконструкция на водоснабдяването на съставните села от кметство Кметовци – Боженци, Кметовци, Черневци и Трапесковци. През декември 2020 г. общината сключи договор с гарантиран резултат за модернизация на уличното осветление на Габрово. То ще бъде изцяло подновено с енергийно ефективно, а управлението му – обезпечено от интелигентен софтуер.
Стартът на какви други проекти се предвижда? Каква очаквате да бъде 2021 г.?
Надявам се новата година да бъде успешна и благодатна за строителния бранш в региона ни.
Очаква се да бъде отпуснато финансиране в размер на 530 100 лв. от Министерството на образованието и науката по програмата за изграждане и реконструкция на детски ясли, градини и училища за периода 2020 – 2022 г.
С решение на Министерския съвет са осигурени 4 200 000 лв. за водоснабдяване на 17 габровски села. Предстои и проектът за младежки център в бившия Летен театър в Габрово. Предвидено е с 3 836 710 лв. да се направи основен ремонт на Летния театър и да се достави необходимото оборудване и обзавеждане. Сцената ще бъде възстановена, а зелените площи – благоустроени. На отделен терен ще се изгради база за настаняване на 35 души – гостуващи младежи, групи, състави.
Почти 10 млн. лв. ще бъдат инвестирани за обновяване на етнографския комплекс „Етъра“. Щe сe cъздaдe мoдepнa eкcпoзициoннa плoщ, xoтeл „Cтpaннoпpиeмницa“ щe бъдe ocнoвнo peмoнтиpaн. Toй тpябвa дa пpидoбиe cъвpeмeнeн вид c oбнoвeнa xoтeлcкa чacт, кoнфepeнтeн цeнтъp и cтaи зa aдминиcтpaциятa. Пpeдcтoи pecтaвpaция нa 10 cъopъжeния, зaдвижвaни c вoдa. Ще се извърши пoдмянa нa лyминеcцeнтнитe лaмпи c apxитeктypнoxyдoжecтвeнo ocвeтлeниe нa eкcпoзициитe, aлeитe и фacaдитe. Kъщитe пo чapшиятa щe пpeтъpпят ocвeжитeлeн peмoнт. Myзeйният дeтcки oбyчитeлeн цeнтъp щe ce изгpaди нaнoвo. Cгpaдaтa нa бившeтo yчилищe в кв. „Eтъpa“, cтoпaниcвaнa oт мyзeя, също щe бъдe изцялo peмoнтиpaнa. B нeя щe ce paзпoлoжaт aтeлиe зa pecтaвpaция и кoнcepвaция, xyдoжecтвeни paбoтилници, двopът щe cтaнe мяcтo зa твopчecки изяви. Включено е и изгpaждaнe нa пapкинги.
Регионалният исторически музей в Габрово също ще бъде осъвременен. Строителните дейности са на обща стойност 1 615 008 лв.
В изпълнение на Закона за регионалното развитие и в отговор на предизвикателствата пред новия програмен период на Европейския съюз община Габрово разработва План за интегрирано развитие на общината (ПИРО) 2021 – 2027 г. Документът определя регионалното и пространственото развитие на общинската територия, очертава актуалните проблеми, нуждите и потенциала за развитие на региона, средносрочните цели и приоритети. Представители на ОП на КСБ – Габрово, участват в работната група, която отговаря за изготвянето и одобряването на ПИРО.
Какви цели си поставяте като председател на ОП на КСБ за 2021 г.? Кои ще са основните приоритети в работата на Областното представителство?
През 2020 г. започнахме засилена информационно-консултантска дейност, пряко насочена към строителните компании от ОП Габрово. Целта беше фирмите да имат актуални данни за това какви са възможностите за получаване на допълнително финансиране на дейностите си чрез мерките и проектите на Бюрото по труда и оперативните програми. Проведохме редица срещи на място, консултации с управители и счетоводители за начините за кандидатстване и необходимите документи. Благодарение на това много строителни компании се възползваха от финансовите стимули за запазване на заетостта по мярката 60/40, наети бяха безработни по програмата „Заетост за теб“. Организирахме демонстрация за работа с ИСУН – онлайн платформата за кандидатстване, управление и отчитане на проекти.
Основното, което искам да постигна, е ОП на КСБ – Габрово, да е максимално полезно на строителните фирми в областта, да създадем атмосфера на взаимопомощ, обединение, колегиалност и сътрудничество.
И през тази година ще подпомагаме и информираме фирмите за възможни участия в тръжни процедури, за предстоящи проекти с национално, регионално, европейско финансиране, за интересни статии, свързани със строителството, новости, иновации, добри практики. Офисът на Областното представителство ще се използва по-активно от фирмите членове да могат да провеждат в тях работни срещи, договаряния и др.
Кои според Вас са най-важните въпроси, по които КСБ трябва да насочи усилията си през следващата година?
Мисля, че основна тема през годината трябва да бъде инициативата „вълна за обновяване“ (Renovation Wave). Това е шанс не само за подобряване на състоянието на сградния фонд в страната, постигането на високи екологични стандарти и положителна промяна в облика на градовете, но и за създаване на заетост както в строителния сектор, така и при всички, ангажирани в процеса по обновяване.
Санирането на съществуващите сгради се очаква да привлече значителни финансови ресурси по Зелената сделката на ЕК, а Renovation Wave е един от най-важните инструменти, който ще стимулира заетостта и местния икономически растеж за излизане от кризата, предизвикана от пандемията COVID-19. В наскоро представения План за икономическо възстановяване на България за осъществяване на програма за енергийна ефективност в сградния фонд са заделени 3 млрд. лв., а в Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд до 2050 г. се предвиждат инвестиции от близо 27 млрд. лв., с които се очаква да бъдат санирани около 60% от жилищните обекти.
Как оценявате сътрудничеството между ОП на КСБ и в. „Строител”? Как можем да Ви бъдем по-полезни?
В. „Строител” е с огромен потенциал като медия, която е тясно таргетирана към проблемите и инициативите на бранша. Информацията, която сме изпращали към изданието – свързана с нашата дейност и начинания, успехи, проекти, винаги е намирала място на страниците на вестника. Партньорството ни е много добро, колегите от редакцията са инициативни и коректни.
Бих се радвала, ако има повече рубрики с консултации от експерти по теми от общ интерес – например представяне на опит и решения по различни актуални казуси, свързани с обществени поръчки, счетоводство и данъци, правна уредба, бизнес протокол, трудово законодателство и други.
Използвам случая, за да пожелая на всички здрава, успешна и щастлива нова година. И въпреки че ще е тежка и непредвидима, нека не виждаме трудности във всяка възможност, а да се възползваме от възможностите във всяка трудност!