Областните представителства на КСБ в София и Бургас проведоха съвместен семинар за членовете си
На събитието бяха представени насоки за изготвяне на Специфични условия към Червената и Жълтата книга на FIDIC
На 19 септември в Поморие Областните представителства (ОП) на Камарата на строителите в България (КСБ) в София и в Бургас проведоха съвместен семинар за своите членове. Домакини на събитието бяха зам.-председателят на Управителния съвет (УС) на КСБ и председател на ОП на КСБ - София, инж. Любомир Качамаков и инж. Николай Николов, председател на ОП на КСБ – Бургас, и изп. директор на Фондация „Български строител“. Темата на семинара беше „Изготвяне на Специфични условия към Договорни условия за строителство (Червена книга) и към Договорни условия за проектиране и строителство (Жълта книга) на FIDIC в съответствие със Златните принципи на FIDIC и приложимото българско законодателство“.
Форума откри инж. Николай Николов. Той приветства участниците с добре дошли и подчерта, че избраната тема е изключително актуална и е от голямо значение за строителния бранш. „Надявам се информацията да бъде интересна за Вас, а дискусията, която ще проведем, да е полезна за всички“, каза инж. Николов и пожела успешна работа на семинара.
В събитието се включиха инж. Тодор Андонов, член на ИБ и УС на КСБ, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, инж. Петьо Димитров, зам.-председател на ОП София, инж. Ивайло Тодоров, член на Областния съвет на ОП София, членовете на Контролния съвет на столичната структура на КСБ – Димитър Карамитрев и инж. Борислава Ценева, инж. Антон Маслев, член на Комисията по професионална етика към ОП на КСБ - София, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
Лектор на семинара беше адв. Виктория Пенкова, управляващ съдружник на адвокатско дружество „Пенкова и партньори“ и председател на УС на Българското общество по строително право (БОСП). След събитието адв. Пенкова направи специално обобщение от презентацията си за в. „Строител“, в което включи най-важната за строителния бранш информация.
В началото на презентацията си адв. Пенкова благодари на КСБ за поканата за участие в семинара и за всички инициативи на Камарата, насочени към популяризиране на стандартните договорни форми на FIDIC в България. Тя отбеляза, че КСБ и БОСП работят в тясно сътрудничество за постигане на тази цел. Адв. Виктория Пенкова припомни, че работна група по договорите на FIDIC към БОСП, ръководена от нея, въз основа на подписано лицензионно споразумение с FIDIC и по възлагане от КСБ и Българската асоциация на архитектите и инженерите-консултанти изготвя преводите от английски на български език на Кратката форма на Договора (Зелена книга), издание на FIDIC 2021 г., и на Договора за услуги (Бяла книга), издание на FIDIC 2017 г.
КСБ планира и провеждане на обучения от лектори членове на БОСП по договорните условия на Червената, Жълтата, Зелената и Бялата книга.
„Червената и Жълтата книга са най-използваните стандартни договорни форми на FIDIC за големи проекти в България. Темата на семинара е важна с оглед необходимостта от познаване на рисковете и отговорностите на страните и тяхното балансирано и справедливо разпределение при подготовката на документите, формиращи договора, за който се прилагат Червената или Жълтата книга“, посочи председателят на УС на БОСП.
Адв. Виктория Пенкова запозна участниците с дейността на Международната федерация на инженерите-консултанти (FIDIC), нейните принципи и приоритети, изданията на различните договорни условия, ръководства и насоки за прилагането им.
Стандартните договорни форми на FIDIC:
имат приложимост при различни проекти (публични и частни) и при различно финансиране и изисквания на възложителя; дават на страните сигурност при използването им; предвиждат справедливо и разумно разпределение на риска; предоставят на участниците в тръжната процедура унифицирана основа за определяне на цената, изключваща неизвестни рискове от увеличение на цената, и водят до по-висока степен на сигурност и справедливост при провеждане на търгове; предвиждат процедура по многостепенно разрешаване на споровете, която спомага за избягване и за алтернативно разрешаване на споровете.
„Тези специфики на договорните форми на FIDIC се определят като предимства при използването им, което се препоръчва от международните банки за развитие и е предварително условие за финансиране на проекти“, подчерта адв. Пенкова.
Лекторът представи и
основните характеристики на Червената и Жълтата книга и
направи сравнение между тях. Разгледан беше изборът на подходящата договорна форма в зависимост от стойността, големината, сложността, финансирането на проекта и разпределението на риска между страните, както и подготовката на тръжната документация при всяка една от двете договорни форми.
Адв. Виктория Пенкова се спря и на структурата на двете договорни форми, които се състоят от Общи и Специфични условия. Тя разясни, че Специфичните условия са с предимство пред Общите и следва да бъдат изготвени така, че да отразяват спецификите на проекта, строителната площадка, финансирането и изискванията на приложимия закон. По думите й Специфичните условия следва да бъдат изготвени в съответствие със Златните принципи на FIDIC, които се определят като онези отличителни характеристики на Общите условия на FIDIC, които не трябва да бъдат променяни със Специфичните условия, за да може съответният договор да бъде разпознат като договор на FIDIC.
Специфичните условия към Договорните условия за строителство или Договорните условия за проектиране и строителство на FIDIC, които могат да се прилагат в отношенията между участниците в строителството, следва да се съобразят с императивни изисквания на ЗУТ и подзаконовите нормативни актове, регулиращи проектирането, оценяването на съответствието, разрешаването, изграждането и въвеждането в експлоатация на строежите, осъществяване на строителен надзор, съставянето на актове и протоколи по време на строителството, задължителните минимални гаранционни срокове и други.
При обществени поръчки за строителство и проектиране и изпълнение на строителство следва да се съобразят и изискванията на ЗОП относно процедурата по сключване на договора; приоритетът на документите, формиращи договора; осигурено финансиране и сключване на договор под условие; подизпълнители; изменения и корекции; основания за прекратяване; възможност за проверки и одити от възложителя.
Адв. Виктория Пенкова представи и примерни клаузи на Специфични условия към Червената и Жълтата книга в съответствие с изискванията на ЗУТ и ЗОП и посочи неподходящи примери за клаузи на Специфични условия, чрез които се въвеждат промени на Общите условия, респективно се променя справедливото разпределение на рисковете и отговорностите на страните по Червената и Жълтата книга.
Тези рискове са свързани: с проектирането и обхвата на работите; със строителството и изпълнението на работите; със забавата; с определяне на цената; с регулаторната рамка и приложимите закони; с изключителни събития и със спиране и прекратяване на договор.
„Тяхното балансирано разпределение се определя в зависимост от това коя от страните по договора може по-добре да предвиди риска, да го носи и контролира и по отношение на коя от страните този риск би имал последици. Балансираното разпределение на рисковете осигурява възможност за добро и ефективно управление на проекти в строителството чрез договорните форми на FIDIC“, каза в заключение лекторът.