Инж. Димитър Костов, председател на ОП на КСБ – Добрич: Искаме да създадем по-близки контакти с архитектите и с проектантите
Нека да има повече и по-добре подготвени кадри за сектор „Строителство“
Инж. Костов, в края на 2024 г. бихте ли направили обобщение каква беше тя за Вас като председател на Областно представителство на Камарата, за структурата, която ръководите, и за бранша във Вашия регион?
Въпреки трудностите, с които се сблъскваме, като например липсата на квалифицирана работна ръка, изминаващата година беше успешна. Мога да отчета със задоволство, че нямаме фирми, които да са потърсили съдействие от ОП на КСБ – Добрич, за разрешаване на проблеми в тяхната дейност.
Бихте ли казали малко повече за трудностите пред бранша на местно ниво?
Отново ще кажа, че сред най-сериозните проблеми пред строителите в регион Добрич е липсата на работна ръка. В нашия град вече няма гимназия по строителство. Тя функционираше до 2015 г., но се намираше в края на града и това беше причина много малък брой деца да избират да се обучават в нея. Не се постигна споразумение с ръководния екип на община Добрич да предоставят друга сграда в централната част на града и в крайна сметка училището, което подготвяше кадри за бранша ни, беше закрито.
Сега има само строителна паралелка в Професионалната гимназия по техника и строителство „М. В. Ломоносов“, но там няма прием вече трета учебна година. Затова и липсват млади хора, които да привлечем на работа в нашите фирми.
Споменахте ръководството на общината. Как работите с тях и срещате ли разбиране и съдействие за разрешаване на възникнали проблеми пред Вас?
Изпитваме затруднения в комуникацията с ръководството на община Добрич. Като проблем в това направление мога да посоча факта, че при обществени поръчки за избор на изпълнители, които са на по-висока стойност, те се спират по-често на фирми от по-големи градове, като например Варна. Така капацитетът на строителите от Добрич остава свободен и се налага да поемаме обекти в по-малките общини от областта, като например Каварна, Шабла, Балчик и др.
Като председател на ОП на КСБ - Добрич, Вие какви задачи си поставяте за 2025 г.?
На 18 декември проведохме работна среща с ръководствата на регионалните структури в Добрич на Камарата на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. На нея обсъдихме наболелите въпроси в отрасъл „Строителство“, включително поставихме темата за качеството на строителния продукт. Целта ни е да създадем по-близки контакти с архитектите и проектантите. Предложихме да се приеме общо решение на трите съсловни организации за провеждане на съвместна среща с ръководството на община Добрич в началото на 2025 г. Ще поискаме от местната власт да ни представи строителната си програма, за което към момента заявяват, че нямат готовност. Нашата цел е и администрацията да придобие по-добра представа за капацитета, който притежават строителните фирми в Добрич.
Според Вас какви са проблемите, към решаването на които КСБ трябва да се насочи през новата година?
В централната администрация на КСБ работят добри специалисти, които са запознати с всички трудности, пред които сме изправени. При регулярното провеждане на заседанията на УС на КСБ се запознаваме с действията, които се предприемат. ОП на КСБ – Добрич, винаги когато е имало нужда от подкрепа, е получавало съдействие. Централата ни помага с организирането на обучения по различни специалности, сред които са курсовете за отговорниците по ЗБУТ и по качеството.
Какво бихте пожелали на Вашите колеги и на читателите на в. „Строител“?
На първо място бих пожелал на всички здраве, защото без него нищо няма да може да се случва. Нека и да има повече и по-добре подготвени кадри за сектор „Строителство“.