Инж. Пламен Михалев, председател на ОП на КСБ – Стара Загора, и член на УС на КСБ: Целта ми е да бъда максимално полезен за развитието на сектора в нашия регион
Надявам се през Новата година браншът да постигне успехи, от които всички да бъдем удовлетворени
Инж. Михалев, каква беше 2024 г. за Вас като председател на ОП на КСБ – Стара Загора, за структурата, която ръководите, и за бранша в областта?
ОП на КСБ – Стара Загора, изпрати една успешна година въпреки всички предизвикателства на национално и на международно ниво, които няма как да не дават отражение върху нашия бранш. През изминалите 12 месеца можем да отчетем, че леко се покачи броят на фирмите от региона, които са вписани в Централния професионален регистър на строителя. За периода успешно изпълнихме и всички дейности, които ни бяха възложени.
Затрудненията, които изпитваме на местно ниво, не се различават от тези, които срещат колегите в останалите Областни представителства. Сред най-сериозните е, че поради липсата на редовно правителство разплащанията от европейските програми и различните фондове на ЕС са блокирани и към момента няма усвояване. Това е много негативен факт.
Има ли забавяния по отношение на разплащанията на общинските проекти, които се изпълняват в област Стара Загора?
През 2024 г. общинските обекти не бяха много. Според информацията, която постъпва в Областното представителство, няма неразплатени средства от страна на местните власти. Провел съм доста разговори с администрацията в Стара Загора и знам, че тя също е в трудна ситуация. За пореден път е изправена пред неяснота за общинските финанси поради липсата на държавен бюджет за 2025 г. Строителната програма на общината за следващата година е доста обхватна, но реализирането й отново зависи от приемането на националната финансова рамка.
С какви други трудности се сблъскват строителите на местно ниво?
Голям проблем е липсата на кадри. С всяка изминала година той се задълбочава все повече. Вече има първи опити от страна на фирми от областта да се внесат работници от чужбина, но всичко в тази насока се прави плахо. Компаниите искат да видят как ще протече процесът на внос и адаптация на работниците и след това да преценят дали това е решението на въпроса. Практиката за наемането на чужденци е непозната за нас и съответно фирмите се затрудняват с подготовката на необходимите документи. Освен това се изисква доста време - между 6 и 8 месеца, и затова нещата трябва да се планират в бъдеще. Според информацията ми на базата на проведени разговори с представители на местните компании се правят опити да се привличат хора от руските републики, както и от Индия и Непал. Но реално все още няма работници, които да са пристигнали, поне на местно ниво.
Какви цели и задачи си поставяте за 2025 г.?
Сред основните ми приоритети през 2025 г., които си поставих още преди пет години, когато поех ангажимента да застана начело на ОП на КСБ – Стара Загора, е да върна доверието на строителните фирми към Камарата. Всички виждаме, че при провеждането на общите събрания на структурите по места присъстват максимум 10% от всички членове. За съжаление нещата не могат да се променят бързо, необходимо е време, както и съвместни действия в тази посока. Ръководството на ОП Стара Загора има добра комуникация със строителите от областта, обясняваме какви са политиките на Камарата и начините, по които те се изпълняват. Според мен КСБ като браншова организация трябва да насочи вниманието си към малките и средните компании, каквито са в нашата област. В ОП на КСБ - Стара Загора, нямаме фирми с повече от 500 служители.
Друго важно направление в моята дейност през 2025 г. ще е да бъда максимално полезен за развитието на строителния сектор в нашия регион.
Кои са най-важните проблеми, към които КСБ трябва да се насочи през 2025 г.?
Камарата трябва да работи целенасочено по изпълнението на политиките, които бяха набелязани по време на Общото събрание и които бяха възприети от всички. Както казах, фирмите трябва да усетят подкрепа от страна на браншовата организация, да са убедени, че тя ги защитава. Важно е КСБ да продължи да откликва на проблемите, които имаме както на регионално, така и на национално ниво. Като член на Управителния съвет знам, че Камарата иска срещи с представители на централната власт в лицето на министри. Но през по-голямата част от изминалата година те бяха от служебни кабинети, а това е пречка да се вземат решения за преодоляване на проблемите ни. Показателен в тази посока е примерът с индексацията на строителните договори. Въпреки положените усилия от страна на КСБ и проведените срещи резултат почти няма. Малко фирми успяха да индексират обектите, които изпълняват, но това не стана масова практика.
Какво бихте пожелали на Вашите колеги и на читателите на в. „Строител“?
Пожелавам на всички най-вече здраве и късмет. Според мен това са двете най-важни неща. Нека да не губим надежда и да продължим да се борим за постигане на целите и желанията, които имаме. Надявам се през Новата 2025 г. браншът да постигне успехи, от които всички да бъдем удовлетворени. Да си пожелаем една по-добра и по-спокойна година.