ОП на КСБ – София, проведе семинар, посветен на Зелената книга на FIDIC
Адв. Виктория Пенкова
Областното представителство на КСБ в София проведе семинар за своите членове. Събитието се състоя на 29 май в СПА Комплекс „Белчински Извор“. Темата бе „Кратка форма на Договор, FIDIC, издание 2021 – Зелена книга 2021“. Домакин на семинара бе инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – София. В него участваха зам.-председателите на ОП София инж. Петьо Димитров и Красимир Милушев, членовете на Комисията по професионална етика към ОП София инж. Антон Маслев и акад. Ячко Иванов, който е и зам.-председател на Научно-техническия съюз по строителство в България, Димитър Карамитрев, член на Контролния съвет на ОП София, представители на фирми членове на ОП София. В семинара взеха участие и експерти от направление „Обществено строителство“ на Столичната община.
Инж. Любомир Качамаков откри семинара и представи лекторите на сертифицирано от FIDIC обучение по Кратката форма на Договор, издание на FIDIC 2021 г. (Зелена книга 2021) – адв. Виктория Пенкова, председател на УС на Българското общество по строително право (БОСП), и д-р инж. Адриана Спасова, член на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на БОСП. Участниците ще получат на електронната си поща директно от FIDIC сертификати за завършено обучение по Зелена книга 2021, подписани от директора на Академията на FIDIC и президента на FIDIC. Сертификатите ще бъдат качени на специална платформа, поддържана от FIDIC, където могат да бъдат проверявани от възложители при предоставяне на линк. Това е третото сертифицирано обучение по договорите на FIDIC, организирано от ОП София. Първото бе посветено на Договора за строителство, известен като Червена книга, а второто на Договора за Технологично оборудване и проектиране-строителство, познат като Жълта книга.
Проведеното обучение демонстрира основните предимства на новата Зелена книга 2021 и запозна присъстващите с всички разпоредби на нейните Общи условия. Преподавателите дадоха и насоки за подготовката на Специфични условия при спазване на Златните принципи на FIDIC и българското законодателство. Участниците получиха презентацията в PDF формат и екземпляр от Зелена книга 2021 на български език, публикувана от Българската асоциация на архитектите и инженерите – консултанти.
През 2024 г. Зелена книга 2021 е преведена на български от Групата по FIDIC към БОСП по възлагане на КСБ. Работната група е ръководена от адв. Виктория Пенкова („Пенкова и партньори“) с членове д-р инж. Адриана Спасова („И Кю И Контрол“ ООД), адв. Бианка Велева, адв. Бояна Милчева („Димитров, Петров и Ко.“), адв. Георги Владов („Динова, Русев и съдружници“) и юрисконсулт Йордан Минков.
За разлика от първото издание от 1999 г. Зелената книга 2021 се препоръчва за проекти с всякакъв бюджет, при които очакваното ниво на риск е ниско и/или страните желаят да използват по-лесна форма, която не изисква значителни ресурси за администриране на договора. Новата Зелена книга включва основните принципи на Червена и Жълта книга, изразени в много по-синтезиран вид, без преклузивни срокове за искове, с договорени неустойки не само при забава на Изпълнителя, но и при прекратяване, както и лесна формула за изчисляване на обезщетения, когато са дължими за някои рискове на Възложителя, без да е необходимо да се доказват разходите. Зелена книга 2021 вече е използвана в България от „Соф Кънект“ АД и частни възложители.
По време на семинара участниците задаваха интересни въпроси, свързани с казуси от практиката, за които лекторите демонстрираха приложението на съответните разпоредби от Зелена книга 2021. Например:
• Понякога възложителите ползват части от обекта (при сгради и пътища), без Инженерът да е издал Сертификат за приемане, и държат отговорен Изпълнителя за работите, които се ползват. В Зелена книга 2021 Възложителят не следва да ползва която и да е част от Работите (освен като временна мярка, която е определена в Спецификацията или за която е получено предварително съгласие от Изпълнителя), преди Инженерът да издаде Сертификат за приемане за тази част. В противен случай частта ще се счита за приета от деня, в който Възложителят използва тази част. Сертификат за приемане ще се счита за издаден от Инженера на същата дата, като Изпълнителят следва при първа възможност и в разумен срок да завърши всяка незавършена работа и да отстрани всеки дефект, за които е инструктиран от Инженера.
• При забавено сертифициране от страна на Инженера Изпълнителят има право да намали темпа на работа или да спре работа след 14-дневно уведомление и ако сертифицирането не стане факт в този срок, да започне процедурата по прекратяване на Договора по вина на Възложителя.
• Коментира се двойнствената роля на Инженера, който, от една страна, представлява Възложителя, като дава инструкции на Изпълнителя и защитава неговите интереси при договаряне на Промени, но от друга страна, следва да действа неутрално между Страните и не се счита, че действа за Възложителя, когато трябва да сертифицира, да издаде справедливо определение по различни въпроси и по искове на Страните по Договора. За правилното администриране на Договора Инженерът трябва да бъде компетентен професионалист, запознат с изискванията и опитен в изпълнението на подобни проекти, подпомаган от квалифициран екип от дипломирани експерти по приложимите дисциплини и с необходимия брой резидентни инженери, които постоянно да присъстват на отделните подобекти. Естествено, за да се изгражда капацитетът на консултантските фирми у нас, е важно да се следват добрите практики за подбор на изпълнители за услуги: например, съгласно изискванията на Азиатската банка за развитие, след предварителния подбор оценяването е с тежест 90% за техническото предложение и само 10% на финансовото предложение. Световната банка препоръчва тежест на техническото предложение от 70% до 90%, като дава максимална тежест на обективни критерии, които в случая на Инженера са по отношение на квалификацията на ключовия персонал, който е на обекта. Чрез предвиждане на санкции в договора за услуги може да се ограничи възможността с един и същ компетентен персонал да се печелят множество поръчки, а по-късно да се заменят ключови експерти без уважителна причина с по-неопитни специалисти.
В края на обучението участниците показаха завидни умения да идентифицират клаузите, които им дават право на удължаване на срока и/или обезщетение при двадесет различни ситуации, като използват таблицата с рискове на Възложителя, включена в Клауза 11 на Общите условия на Зелена книга 2021. Така те се увериха, че на практика е значително по-лесно да се работи с Кратката форма на Договора, отколкото с Червена и Жълта книга, където трябва да се познават всички разпоредби, за да се открие приложимата Клауза за конкретното събитие, риск на Възложителя. Това може да се види и в таблицата, включена като фигура 6 в рубриката „Месечна порция FIDIC“ в бр. 13 на вестник „Строител“, която представлява извадка от Зелена книга 2021, допълнена вдясно с колонка, показваща съответните разпоредби на Жълтата книга.
Анкетите, попълнени от участниците след края на събитието, показват тяхната удовлетвореност. Общата оценка за обучението е „Отличен” (5,76). Анкетираните са най-доволни от практическата насоченост на семинара. На въпроса „Какво би Ви насърчило да участвате повече?“, много са поискали повече задания, което означава, че самостоятелното решаване на практическите казуси е било много интересно за тях.