ОП на КСБ

Семинар на ОП София представи възможностите за внос на работна ръка от трети страни

Във фокуса на събитието бяха и дигиталната трансформация, и договорните условия на FIDIC

Росица Георгиева

Ренета Николова

 

Областното представителство на Камарата на строителите в България (ОП на КСБ) в София проведе пореден семинар за своите членове. Събитието се състоя на 18 юни в Правец и включи няколко теми. Важен фокус бяха новите хоризонти пред строителния сектор по отношение на иновациите, кадрите и дигиталната трансформация. Особено внимание бе обърнато на възможностите за внос на работна ръка от трети страни и по-специално от Виетнам. Представени бяха и възможните промени по време на строителството съгласно договорните условия на FIDIC.

Домакин на семинара беше инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ - София. В него участие взеха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Апостол Глосов, член на УС на КСБ, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика, Христо Неделчев, член на Контролния съвет на КСБ, инж. Ивайло Спиридонов и инж. Ивайло Тодоров, членове на Областния съвет на ОП София, Димитър Карамитрев, член на Контролния съвет на ОП София, инж. Антон Маслев и Милтен Рътаров, членове на Комисията по професионална етика на ОП София. Гости бяха председателите на ОП на КСБ – Враца, инж. Тони Петров, на ОП Ловеч Бранимир Тотев, на ОП на КСБ – Плевен, инж. Венцислав Недялков, на ОП Габрово Пламен Петров, Капка Асенова, финансов директор на КСБ, инж. Цветослав Петков, изп. директор на „Геострой” АД, Антица Ранчева, директор „Правна дирекция” в „Геострой” АД, Тодорка Владимирова, директор „Човешки ресурси” в „Геострой” АД, Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител”, членове на ОП София.

Инж. Качамаков откри събитието и приветства участниците с добре дошли. „Въвеждането на договорните условия на FIDIC е сред приоритетните политики, които КСБ провежда. Опитваме се да обсъждаме конкретни казуси и какво е тяхното решение според тези договори. Независимо че стандартните договорни форми на FIDIC все още не се ползват масово в строителния сектор, дискусията би била полезна за всеки от нас. Надявам се интерес да породи и втората част на семинара, на която ще бъдат представени възможностите за внос на работна ръка от трети страни. Това също е сред водещите политики на Камарата”, заяви инж. Качамаков и пожела ползотворна работа. След което даде думата на лекторите – адв. Виктория Пенкова, председател на УС на Българското общество по строително право (БОСП), Бояна Милчева от БОСП, Мартина Кръстева, прокурист на „Строителна квалификация“ ЕАД, и Росен Чунг Нгуен, официален партньор на КСБ по дейностите за внос на работна ръка от Виетнам.

Първата част на семинара бе посветена на възможните промени по време на строителството съгласно договорните условия на FIDIC. В своята презентация адв. Виктория Пенкова подчерта, че промените, които се налага да се правят по време на строителството, стоят в основата на споровете. „Съгласно изследване, направено през 2024 г., в рамките на което са проучени 2000 проекта, такива промени са породили близо 40% от споровете между страните в процеса“, обясни тя. Адв. Виктория Пенкова представи възможностите за изменение на строителни договори, които не са възложени по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и такива сключени по ЗОП. Тя даде информация за съдебната практика в подобни случаи.

Адв. Бояна Милчева разгледа някои специфични ситуации при промяната на срока на изпълнение и дължимите суми за строителството. Друга тема в нейното изложение беше свързана с института на непреодолимата сила, който позволява промени по време на строителството. Тя посочи, че той дава възможност на изпълнителите да спрат работа по проект, без да се налага да правят допълнителни разходи. „Ако непреодолимата сила трае дълго време, тогава страните имат право да прекратят договора и да излязат от неблагоприятна за тях ситуация“, обясни тя. Адв. Милчева разказа кога се стига до удължаване на времето за изпълнение и запозна присъстващите с корекциите, които могат да се правят на договорната цена според условията на FIDIC в Червена, Жълта книга 2017 и Зелена книга 2021.

Модератор на втората част на семинара беше Димитър Копаров, директор на Дирекция „Организационна политика, международна дейност и управление на проекти“ в КСБ. Той представи политиките, които Камарата води по отношение на внедряването на иновации и дигиталната трансформация в сектор „Строителство“. След това разясни структурата и функционалностите на сайта на КСБ.

Мартина Кръстева презентира дейността на „Строителна квалификация“ ЕАД и курсовете, които дружеството организира за повишаване на квалификацията и по ЗБУТ. Тя показа как се правят заявки за участие в обученията от страна на фирмите, вписани в Централния професионален регистър на строителя.

Копаров информира, че e създаден специален сайт, внедрен в сайта на КСБ, и всяка една фирма вече може да се възползва от него, като заяви необходимостта от чуждестранни работници. Предвижда се в Камарата да бъде определен служител, който след постъпване на заявка за внос на работна ръка да се свързва с фирмата и да се уточняват конкретните детайли. Той обясни, че към момента са създадени контакти за внос на работна ръка с Узбекистан, Виетнам и Индия, като КСБ оказва съдействие на компаниите, които имат нужда от чуждестранни работници.

В семинара се включи и Росен Чунг Нгуен. Той поясни, че фирмата, която представлява, извършва превод и легализация на документи на виетнамски граждани, които искат да работят в български компании, и им оказва пълно съдействие да дойдат у нас. „Вече сме достигнали развитие на процеса по внос на кадри и в рамките на 3 месеца хората могат да пристигнат в България и да започнат да работят на строителните обекти. Те могат да работят единствено в конкретната компания, която ги е наела. Нямат право да напуснат или да отидат в друга фирма, като трябва да бъдат наети на работа за минимум 3 г. След изтичане на този срок има възможност да се удължи договорът им. Можем да предоставим от общ работник до квалифициран персонал, като изцяло се спазват всички изисквания на българското законодателство“, коментира още Нгуен.

Той обърна внимание, че максимумът чуждестранни работници, които могат да бъдат наети в българска компания, е 35% от заетите в нея. Росен Чунг Нгуен подчерта, че когато се „внесе“ работник от Виетнам и се окаже, че той не отговаря на изискванията на компанията, която го е наела, се прави смяна с друг, по-подходящ, за сметка на фирмата посредник. „Подборът на хората, които ще се изпратят, се прави във Виетнам. Там те подписват договор с нас за 10 г., през които ние можем да ги предлагаме като работници в различни компании“, каза още той.

Росен Чунг Нгуен допълни, че работниците имат право да сменят адресната си регистрация, ако се налага да работят в различни общини, но не и работодателя. „Ако работник напусне страната, тогава на него във Виетнам му се налага глоба и му се отнема правото да работи в друга държава за определен период. Наемащите компании заплащат възнагражденията директно на работниците, а от нас се изисква да им подготвим банкови сметки в България, както и да регистрираме договорите в НАП и да уведомим останалите отговорни институции. Наемащата фирма трябва да им подсигури място за живеене – база, общежитие, квартира. На един адрес може да живеят до 15 души“, заяви още той.

От думите му стана ясно, че при падане на обема на работа на наемащата фирма и ако тя вече няма нужда от виетнамския работник, компанията не плаща неустойки, а само трябва да уведоми посредника, за да може съответно на тези работници да им бъде подсигурена заетост или да бъдат върнати във Виетнам. Нгуен обясни, че при идването на виетнамски работници в България се подсигуряват и преводачи, които са на терен. В София функционира училище, където чуждите работници учат български, а тези от тях, които са извън столицата, се обучават онлайн.