Пътна безопасност

Инж. Георги Георгиев, експерт по безопасност на движението по пътищата: У нас много се подценява поддръжката на пътя

Има редица случаи, когато мантинелите са предотвратили тежки последствия от ПТП

Инж. Георгиев, в последните години темата за пътната безопасност непрекъснато присъства в медиите, политиците също я засягат в предизборните си кампании, но в същото време не се постигат кой знае какви резултати. Защо?

Може би защото политиците се стремят да решат проблемите с промени в Закона за движението по пътищата и увеличаване на размера на глобите. Според мен това не е правилният път. Всеки, който се занимава с темата за организация и безопасност на движението, знае, че тя зависи от три елемента – водач, път и автомобил. Само с единия компонент – водача, не може да решим глобалния проблем. За мен пътният елемент е изключително важен, но както казват повечето анализатори и коментатори по медиите, ние сме бедна държава и няма как да отделяме нужните средства за строеж и ремонт на инфраструктура, което е доста скъпа и трудоемка дейност. Искам да отбележа, че у нас много се подценява поддръжката на пътя. Изграждаме го и после го забравяме, а той има нужда от ремонт. Има три вида – текущ, среден и основен ремонт. Но на практика това не се изпълнява. В конструкцията на пътя има инертен материал, баластри, отгоре се слага битумизирана баластра, накрая се полага износващ пласт, който е асфалтобетон и е 5 см. С годините се износва и стига до долния пласт, който е пориозен и като навлезе вода в него и замръзне, се образува дупка. Необходимо е това износване да се следи и като наближи до долния слой, да се направи нов пласт, това е среден ремонт, който ние не изпълняваме. Чакаме да се отворят дупките и тогава, когато е по-скъпо, се сещаме за ремонт.

В момента до такава степен е влошена пътната обстановка, че нямаме и капацитета да оправим шосейната мрежа. Дори някой да каже - ето Ви 100 или 200 млрд. евро да я оправите, ние едва ли ще се справим. Нямаме материалите, техниката, строителните фирми имат сериозен проблем с недостига на кадри.

Кой трябва да следи за износването на настилката и да вземе своевременно мерки?

Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областните пътни управления (ОПУ) трябва да се занимават с тази дейност. Всяка година се прави годишник на състоянието на пътната мрежа по области, в който би трябвало да се описва и износването. Бих искал да обърна внимание, че в ОПУ останаха по 15-20 души, които са в невъзможност да вършат всичко.

Аз съм работил в ОПУ София (по мое време беше Окръжно пътно управление), бях началник на отдел „Поддържане“. Тогава към него имаше 11 пътни служби, а в целия Софийски окръг – 4 асфалтови бази. Когато даден кмет сигнализираше, че някъде има дупка, аз предавах информацията в съответната пътна служба и от най-близката база се изпращаше екип. Така веднага се решаваше проблемът. Сега се правят задания, губи се време. Според мен се въведоха неща, които не са удачни за нашите условия. Отхвърлихме добрите резултати, които бяхме постигнали, преструктурирахме пътните управления и започнахме наново с неподходящи за състоянието на родните пътища неща.

Нека кажем нещо и за компонента водач.

Дисциплината е ключова. Всички знаем, че българинът, когато шофира извън границите на страната, се дисциплинира. Няма обща статистика, но тежки ПТП с българи в чужбина с убити и ранени са единични случаи. Значи и нашите шофьори може да се дисциплинират, има начини, но трябва да има неотвратимост на наказанията. Както в Гърция, там правиш нарушение и ти свалят номера, отиваш и плащаш, за да си го вземеш, или веднага плащаш. При нас нещата се случват много бавно.

По отношение на пасивната безопасност какво можем да кажем?

Пасивната безопасност също е важен елемент, нейната цел е да предпази пътника от нараняване, вече след като е станало ПТП. Пасивната безопасност това са коланите в автомобила, които непрекъснато се усъвършенстват. Тя включва и задтилниците на седалките, автостъклата (вече има трислойни). В купето се слагат и закръглени форми на бравите да не се отварят. Възглавниците освен отпред се слагат и отстрани. Има и други разработки за предпазване на пътниците и водача от тежки наранявания.

А каква е ролята на мантинелите?

Мантинелите играят много важна роля, особено в участъци, където имаме високи насипи. Те предпазват от излизане от пътя или от мостово съоръжение. Предпазните огради са основен елемент, те са скъпи, но без тях не може. Неслучайно има инструкции за прилагането – къде да се слагат и защо. На някои места са задължителни. Има много случаи, когато именно мантинелите са предотвратили тежки последствия от ПТП.

На финала на разговора ни бихте ли дали някакъв съвет на участниците в пътното движение?

Моето послание към столичани, а и към хората в големите градове със затруднен трафик е, ако можете, ползвайте градския транспорт. С това ще намалим интензивността и ще допринесем за безопасността. Специално за София, като си с автомобил, не само е възможно да попаднеш в опасна ситуация, но и трудно се намира място за спиране. Понякога обикаляш половин час, за да паркираш. Когато си планираш правилно пътуването, няма проблеми да стигаш където искаш с градски транспорт.

Другият ми съвет е, когато хората шофират, да се спазва пътната сигнализация. Тя е направена по проект от специалисти и трябва да се съобразяваме с нея.