Градовете в Североизточна България залагат растеж при строга финансова дисциплина
Годината на извънредна обстановка обърна погледа и очакванията на хората още повече към общините. Икономическият растеж и в градовете на Североизточна България ще изисква сериозни усилия и стриктна финансова дисциплина, защото повечето местни власти ще разчитат да успеят да съберат повече от планираните приходи, с които да разгърнат по-големи инвестиционни програми. Подготвени при трудно прогнозируема среда, бюджетите на Русе, Разград, Шумен и Добрич ще бъдат изпълнявани при динамични ограничения и рискове.
Все пак общините имат планове как да се справят и въпреки COVID пандемията насочват средства към развитие на инфраструктурата и успешно завършване на всички проекти от периода 2014 - 2020 г. В нито един от посочените областни центрове няма да увеличават данъци и такси, тъй като грижата за добруването на жителите стои като акцент във всички инвестиционни програми, а успешното завършване на започнатите европейски проекти е ангажимент на кметовете и администрациите им.
В Русе приоритет е завършването на европейските проекти
От 135 млн. лв. през 2020 г. на 160 млн. лв. през 2021 г. нараства рамката на бюджета на Русе. Средствата от държавата за делегирани от нея дейности се увеличават от 78 млн. лв. на 94 млн. лв. Повече са и заложените местни приходи – от 45,5 млн. лв. през м.г. сега достигат до 50,8 млн. лв. Капиталовият бюджет нараства от 11,8 млн. лв. на 15,5 млн. лв.
„Немалко е направено, преди да поема отговорността за Русе, но виждаме, че за съжаление промените в материалната среда не са намерили отражение у хората“, каза кметът на крайдунавския град Пенчо Милков пред общинските съветници при приемането на бюджета.
Като основни приоритети в областта на инфраструктурата той посочи успешното завършване на проекти с европейско финансиране, ремонт на общински пътища и улици, облагородяване на околоблокови пространства, както и поетапно подобряване на енергийната ефективност на сградите и уличното осветление.
Прави впечатление намерението на местната власт да работи за повишаване ефективността и обхвата на две общински предприятия, които изпълняват строителни дейности - „Паркстрой“ и „Комунални дейности“. Това ще стане чрез насочване на финансов ресурс и осигуряване на необходимата техника. Ангажимент остава и работата по изготвяне на плана за интегрирано развитие на общината (ПИРО).
[caption id="" align="alignleft" width="503"] Тази година местната власт в Русе заделя средства за ремонт на емблематичните сгради – Стефан-Симеоновата къща и Доходното здание[/caption]В инвестиционната програма, представена от зам.-кмета по „Комунални дейности“ Димитър Недев, чийто списък в детайли е доста дълъг, като приоритетни са записани следните обекти: изграждане на скейт площадка; осветление по главен път I-2 Русе – Разград (при „Джъмбо”); ремонт на спортно игрище; благоустрояване на междублокови пространства, строителство на детски площадки и др.; укрепване на деформирани части от сградата на ПГДВА „Йосиф Вондрак“, 1-ви етап; обследване за енергийна ефективност на ОУ „Ангел Кънчев“ и проектиране на СМР.
Сред проектите по ОП „Региони в растеж 2014 – 2020“, които трябва да приключат, са: „Развитие на поречието на река Дунав за по добра свързаност на Еврорегион Русе - Гюргево с Паневропейски транспортен коридор №7“ на стойност 9 007 299 лв.; „Инвестиране в пътната безопасност и подобряване свързаността на община Русе и окръг Гюргево с транспортната мрежа TEN-T“ (8 555 684 лв.); „Добре развита транспортна система в Еврорегион Русе - Гюргево за по-добра свързаност с TEN-T мрежата“ (6 295 697 лв.); „Изграждане на социални жилища за настаняване на лица от малцинствени групи от населението и социално слаби лица, които не могат да се ползват от условията на жилищното настаняване на община Русе“ (2 248 075 лв.); „Реконструкция и представяне на значими културни забележителности с висок туристически потенциал в Еврорегион Русе - Гюргево“ (1 815 339 лв.); „ЕКСЦЕНТРИК“ - иновативни решения, устойчива мобилност на хора в периферните градски квартали и товарна логистика без вредни емисии в градските центрове, на стойност 1 247 991 лв.; „Осигуряване на инфраструктура за социални услуги в общността за възрастни хора и хора с увреждания на територията на община Русе” - 1 150 900 лв.
По ОП „Околна среда 2014 - 2020“ ще се работи по изграждането на анаеробна инсталация. Инвестицията е на стойност 34 841 674 лв. В списъка с обекти с важно обществено значение, включени в инвестиционната програма за 2021 г., влизат още: консервация, реставрация и адаптация на сграда на ул. „Иван Вазов“ №15 (къщата на Стефан Симеонов); ремонт на Клуба на дейците на културата, реставрация и консервация на покрива и главни фасади на корпус „А“, „К“ и „Л“ - Доходно здание; изготвяне на проучване и инвестиционен проект за консервация и реставрация на постамента на Паметника на Свободата на площад „Свобода“.
Предстоящи са и проекти за прилагане на мерки за енергийна ефективност по системата за външно изкуствено осветление на територията на гр. Русе - „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура“ - 783 289 лв., и „Мерки за подобряване управлението на отпадъците в общините Русе, Тутракан, Сливо поле и Ветово“ - 764 675 лв.
„Отчетените безпрецедентни последици от пандемията от COVID-19 в съвремието на всички общини, в т.ч. на Русе, ни задължават да осигурим разумна устойчивост през 2021 г., за да следваме изпълнението на приоритетите дори при риск от евентуално неизпълнение на заложените собствени приходи. Предложеният бюджет за 2021 г. е балансиран, оценен е рискът при необходимост да бъдат предприети нови антикризисни мерки, без това да влияе значително върху постигането на стратегическите цели в интерес на местната общност“, заключи кметът Пенчо Милков.
Шумен събира 50 млн. лв. за инфраструктурни инициативи
Макрорамката на бюджета на община Шумен е 87 600 000 лв., което е с близо 7 млн. лв. повече спрямо предходната 2020 г. Очакваните приходи с държавен характер са в размер на 59 757 973 лв., а тези с местен – 27 841 445 лв. Половината от парите и тук, както в повечето администрации, отиват за образование – 44 203 919 лв. Социалните дейности ще възлязат на още 7 457 307 лв., а за строителство и опазване на околната среда са планирани 17 853 436 лв. Чрез външно финансиране от държавата и от европейските фондове през тази година се очаква да бъдат реализирани проекти на обща стойност близо 25 млн. лв.
Към новите моменти през 2021-ва зам.-кметът по „Бюджет и финанси“ Татяна Костова отбеляза и намерението на общината да поеме дългосрочен дълг от 15 млн. лв., както и още 1 106 766 лв. от Фонда за градско развитие на Северна България за допълващо финансиране на проектите за Летния театър и Младежкия дом. Със заема ще се асфалтират улици, ще се правят тротоари, бордюри, ще се покрие част от река Енчова и ще се изгради ново платно, т.е. ще се разшири пътят. С част от тези средства ще продължи обновяването на уличното осветление, в това число и изграждане на ново по бул. „Ришки проход“, и др.
С външното финансиране ще бъде изградена довеждаща инфраструктура на Индустриалния парк (1,2 млн. лв.), ще бъде ремонтиран общинският път, продължение на бул. „Симеон Велики“ (2,1 млн. лв.), ще започне възстановяване на спортен комплекс „Панайот Волов“, като първият етап е 3 млн. лв., и на Хиподрума, в който общата инвестиция е 4 млн. лв., а също и на две детски градини и др. С отпуснати от държавата средства предстои и реализация на първия етап от възстановяването на водоснабдителната система „Мътница“, довършване на ремонта в спортния комплекс „Плиска“ – 804 хил. лв., и изграждане на нов физкултурен салон в III ОУ „Д. Благоев“ – 716 хил. лв.
Добрич ще разширява инвестиционната си програма в движение
Добрич ще разполага с ресурс от близо 84 887 000 лв. през настоящата бюджетна година, който трябва да осигури стабилност на общината. При приемането на финансовата рамка от Общинския съвет кметът на града Йордан Йорданов каза, че ако непредвидимата 2020-а не се повтори, бюджетът може да бъде актуализиран с включване на още инфраструктурни обекти в програмата за развитие на града.
Финансистите са планирали 30 247 000 лв. местни приходи, а 54 640 000 лв. са за делегирани държавни дейности.
В капиталовата програма, която Общинският съвет одобри, най-много средства от общо предвидените 10 000 000 лв. ще бъдат изразходвани за изграждане на втора клетка на регионалното депо за битови отпадъци.
„Изпратихме една трудно предвидима 2020 г.. В тази връзка в нашето предложение за бюджет 2021 година сме подходили една идея по-консервативно в данъчните и неданъчните приходи от гледна точка на това, че ни предстои излизане от кризата. Според мен и моя екип най-важно сега е да бъдем стабилни. В същото време още в началото на 2021 г. се наблюдава добър инвеститорски интерес, което може да донесе допълнителни приходи”, посочи кметът пред местния парламент. В капиталовата програма собствените бюджетни средства са 5 493 414 лв. Прави впечатление, че по-голямата част от тях са за закупуване на техника и оборудване за различните общински звена. С останалите е планирано изготвяне на инвестиционен проект за „Изграждане на нова сграда за нуждите на ДГ №10 Слънчице“, както и за основен ремонт на покрив на ДГ №32 - втора сграда, вдигане на ограда на ДГ №24, СМР в Регионалния исторически музей за 30 000 лв., газификация на общинска сграда.
С финансиране от ПУДООС се очаква построяване на битова канализация в кв. „Рилци“, Добрич - I етап. Стойността на проекта е 469 278 лв.
Целевата субсидия от държавния бюджет за 2021 г. е 972 878 лв., като обектите са: изграждане на детска площадка в района ул. „Каменица“ (50 328 хил. лв.); преасфалтиране на участък от ул. „Момин проход“ – 47 206 хил. лв.; изработване на инвестиционен проект „Централен пазар“ - 48 000 лв.; основен ремонт на пешеходен подлез при бул. „Добричка епопея“ и ул. „Независимост“ (жп гара Юг); инвестиционен проект за основен ремонт и обновяване на огледална зала „Нели Божкова“ - 26 955 лв., с който ще се кандидатства по ОП „Региони в растеж 2014 - 2020“.
За големите европейски проекти, чието изпълнение ще бъде продължено или завършено през настоящата година, са заложени за текущо разплащане 5 833 523 лв., като по-сериозните са „Младежки център Добрич – вашето бъдеще“ на стойност 1 895 105 лв., от които 750 950 лв. са заложени за т.г.; „Подобряване на връзката с TEN-T мрежата в трансграничния регион Меджидия-Добрич“ - 8 087 085 лв., от които през 2021 г. ще се усвоят 174 942 лв.; и „Развитие на интегрирана система на градския транспорт“ за 8 183 546 лв., от тях 3 005 164 лв. са планирани за календарната година.
[caption id="" align="aligncenter" width="800"] След като през 2019-а с конкурс бе решен новият облик на централния пазар в Добрич, сега общината заделя средства за изработването на инвестиционния проект[/caption]
Разград с малки, но много обекти за строителство
Тази година Разград ще разполага с 63 785 794 лв., като при приемането на макрорамката кметът на града Денчо Бояджиев подчерта, че това е първият общински бюджет, съставен, приет и изпълняван в условията на епидемична обстановка. Съветниците, които го подкрепиха, го нарекоха бюджет на действията. Инвестиционната програма е за 16 584 374 лв., от които от общината 4 361 752 лв., а по оперативни програми – 12 222 622 лв.
56% от приходната част са от общата субсидия за делегираните от държавата дейности, 12% са постъпленията от управление на собственост, 9% - от общински такси, 8% - от данъчни приходи, 4% - обща изравнителна субсидия, 2% - целева субсидия за капиталови разходи, по 1% - приходи от продажба на собственост и други неданъчни приходи, концесии. В разходната част 13% са за жилищно строителство, благоустройство и комунално стопанство и опазване на околната среда.
Преди началото на дискусията, предхождаща приемането на бюджета, кметът Денчо Бояджиев уведоми съветниците за подробности относно осигурени средства от Министерския съвет за ремонт на бул. „Априлско въстание” и ул. „Странджа”. Отпуснатото финансиране е 1 900 000 лв., като има ангажимент и за допълнителни средства за възлови проекти.
Кметът на Разград съобщи още, че се работи по проектиране на Градския парк, като заяви категорично, че не се предвижда изграждане на паркинги в парка, обмисля се той да придобие съвременна визия.
Заместниците му уточниха, че за обновяване на бул. „Априлско въстание“ са необходими 2,5 млн. лв. „За ремонти в участъци около блоковете 7, 9 и 10 в кв. „Орел“ са предвидени 100 000 лв. през тази година. В частта, която не бе включена в приключилия проект за благоустрояване, се подготвя и изграждане на две детски площадки“, съобщи зам.-кметът Добрин Добрев. Дългогодишният въпрос с реновиране на покрива на библиотеката „Проф. Боян Пенев“ също бе поставен за обсъждане. Добрин Добрев подчерта, че проектът за ремонт на три сгради от културната инфраструктура – библиотеката, музикалната школа и Етнографския комплекс, чака одобрение от Оперативна програма „Региони в растеж 2014 - 2020“.
Инфраструктурните обекти, определени като приоритетни за 2021 г., са основно улици за ремонти - а именно участъци от „Бели Лом“, „Преслав“, „Странджа“. А също и частични обновления на образователни сгради - канализация на ДГ 6, вътрешен двор на ясла „Звездица“, ремонт на зданието на ученическо общежитие, на покрива на Общинското предприятие „Ученическо столово хранене и почивно дело“ и покрива на Художествена гимназия „Проф. И. Петров“.
В плановете на кметството влизат също и реконструкция на спортна зала „Абритус“, изграждане на мултифункционална зала, фитнес площадки и др.
До автогарата на бул. „Априлско въстание“ ще се строи кръгово кръстовище, а някои улици са заложени за нова канализация. Такава ще се изгражда и в с. Дянково. Предстои и планиране на строителството на социални сгради.