800 ученици се обучават по проект ДОМИНО
В него участват 32 професионални гимназии от страната и над 170 фирми
Мирослав Еленков
800 ученици се обучават по проект „Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото“ (ДОМИНО). Това стана ясно след поредица от срещи в четири града - София, Казанлък, Стара Загора и Пловдив, на които професионални гимназии и бизнес споделиха своя опит от участието си в инициативата. Тя се ръководи от Звено за управление на проекта, базирано в Министерството на образованието и науката (МОН), с подкрепата на Швейцария. По думите на ръководителя на проекта Петя Евтимова досега са се включили 32 професионални гимназии, 170 водещи български и чуждестранни компании. Бюджетът е 3 530 000 швейцарски франка, като 15% е съфинансирането от МОН.
„Използваме основно опита на Швейцария, но и на други страни, както и добрите традиции на българското професионално обучение (ПО). Дуалното образование е един от основните фактори за икономическия успех и конкурентоспособност на Швейцария, както и за ниската младежка безработица“, поясни пред в. „Строител“ Евтимова.
Изпълнението на проекта започва през 2015 г. Учениците от Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии „Проф. д-р Георги Павлов“ в София и Професионалната гимназия „Иван Хаджиенов“ в Казанлък първи преди две години стартират дуално обучение по две специалности по швейцарски модел. През 2016 г. се включват още 14 училища, а партньори по ДОМИНО са 60 водещи български и чуждестранни фирми.
До 2019 г., когато проектът приключва, целта е да е обхванал поне 1200 ученици, 15 училища, както и най-малко десет професии. В рамките му се разработват нови учебни планове и програми, обучават се учители и наставници, както и експерти по дуално образование.
Партньори са Швейцарският федерален институт за професионално образование и обучение и Българо-швейцарската търговска камара.
Компании от София искат диалог с тях при изготвянето на учебните програми
„Канете ни по-често на обсъжданията на учебните програми, за да чуете гласа на бизнеса“, каза Петър Дончев, управител на „Скания България“, по време на дискусията, която се проведе в столичната Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“. На нея присъстваха и представители на „Порше Интер Ауто БГ“, „Овергаз мрежи“, „Мото Пфое“, „София Франс Ауто“.
„Бизнесът трябва да узрее за идеята да участва и да подкрепя дуалното образование. Инвестицията от страна на компаниите не е малка, било то като паричен или времеви ресурс, така че все още не всички фирми са стигнали момента, в който да видят ползите за себе си“, коментира Петър Дончев.
Директорът на ПГТЕ „Хенри Форд“ Таньо Стойчев заяви, че предстои разкриване на две нови паралелки - за поддръжка на електромобили и за асансьорни техници. Гимназията се включва в проекта през учебната 2016/17 г. с 34 ученици от два класа – IX и XI, по специалност „Газова техника“.
В Казанлък ще продължат дуалното обучение и след края на инициативата.
„Град Казанлък е първият, в който беше въведено дуално обучение, като ще продължим да работим в посока въвеждането му и след края на проекта“, каза директорът на професионална гимназия „Иван Хаджиенов“ Маргарита Демирева по време на срещата в града, която се проведе в производствената база на предприятието „М+С Хидравлик“ АД. На нея присъстваха Владимир Спасов, изп. директор на фирмата домакин, и Владимир Чучумишев, ръководител Техническо развитие в „Арсенал“ АД.
„В началото стартирахме с три компании партньори, в момента те са пет, а през януари имаме намерение да поканим още дружества“, посочи директорът на ПГ „Иван Хаджиенов“. По думите й в момента чрез дуална форма се обучават 224 ученици, като според нея това е най-големият брой за всички градове в България.
Владимир Спасов и Владимир Чучумишев се обединиха около тезата, че дуалното образование е най-добрият начин за създаване на качествена работна ръка. „При нас повече от 20% от заетите в производството са висшисти, които не могат да се реализират. Това са хора, за които държавата е изхарчила едни пари, а те са изгубили пет години да учат нещо, което не могат да приложат в момента. Те идват при нас и започваме да ги учим точно както преподаваме на децата от средното образование в дуалното обучение“, коментира Спасов.
Следващата работна среща,
посветена на реализацията на българо-швейцарския проект ДОМИНО се проведе в областната администрация на Стара Загора. На нея присъстваха областният управител Гергана Микова, Татяна Димитрова, началник на Регионално управление на образованието – Стара Загора, Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлена палата - Стара Загора, представители на бизнеса от региона, директори на гимназии и ученици.
„Стара Загора е отличен пример за партньорство между всички институции и организации, работещи по проекта. Постигнахме и добри резултати“, посочи Петя Евтимова.
„Преди три години в града пилотно стартира проектът ДОМИНО. Трябваше да убедим бизнеса, че това не е някаква нова мода, а нещо прогресивно. Образуваха се клъстери около професионалните гимназии, съпричастни към процеса на дуалното образование. От тях се очакват препоръки в какво точно е необходимо да се обучават учениците“, сподели Стоилов.
Участниците в дискусията споделиха своите виждания за необходимите промени, които трябва да настъпят в професионалното образование у нас, за да стане то адекватно на нуждите на българския бизнес. Един от акцентите в обсъждането беше водещата роля на родителите в избора на гимназия за децата, завършващи седми клас. Представители на старозагорския бизнес споделиха опита си с организирането на дни на отворените врати за семействата, в които те да имат възможност да се запознаят на живо с дейността на определени фирми. В разговорите стана ясно, че това е работеща идея, която трябва да бъде надграждана.
Представителите на компаниите обясниха още, че според тях са необходими законови промени, които да позволят по-лесното наемане на лица под 18 г. на работа.
„На всички срещи, които досега сме имали с бизнеса, се очертава този проблем. Собственици на фирми са готови да дават стипендии на ученици, които работят при тях, но и искат да защитят тази си инвестиция, като обвържат младежите след завършване да остават при тях поне за известно време. Сключването на договори с непълнолетни лица обаче се оказва много сложно“, каза Микова.
Оживена дискусия предизвика и темата дали е необходимо държавата да регулира броя на учениците в професионалните и в другите средни училища, като дава превес на професионалното образование. Надделя мнението, че в страна със свободен пазар подобни механизми трудно биха могли да бъдат задействани.
„В Старозагорска област 60% от децата се обучават в професионални гимназии. Във връзка с одобряването на предстоящия план-прием за следващата учебна година сме отправили покана към работодателите и бизнес организациите за съдействие. Нека те кажат какви специалности са им необходими, за да можем да съобразим техните нужди с броя и вида на паралелките в професионалните училища. Ние работим добре с бизнеса в Старозагорска област и това е една от стъпките за подобряване на ПО“, каза Татяна Димитрова.
В Града на липите 3 гимназии обучават ученици по дуалната система. Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня” си сътрудничи с 14 ресторанта, в които от следващата учебна година бъдещите готвачи и сервитьори ще имат реална възможност да усвояват практически знания и умения за двете специалности.
В Професионалната гимназия по механотехника и транспорт „Н. Й. Вапцаров“ 25 възпитаници преминават през дуално обучение. Шест фирми са подали ръка на ръководството на гимназията и са дали съгласие децата да имат практика при тях.
В Професионалната гимназия по електротехника и технологии „Г. С. Раковски“ дуалното обучение също обхваща 25 ученици. Обнадеждаващ факт е, че интерес към възпитаниците, преминали през него, проявяват големи дружества, като „Мини Марица- изток“, EVN, „Ате Пласт“, швейцарската „Оскар Рюег“.
10 фирми от Пловдив желаят да обучават деца през следващата учебна година.
„Целият екип на Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ (ПГВАД „Христо Ботев“) е отворен към сътрудничество с всички фирми, които желаят да са ни партньори по проекта за дуално обучение. Искам да се похваля, че за следващата учебна година има заявки от 10 компании, които желаят да осигурят практика на нашите възпитаници“, посочи инж. Константин Костадинов, директор на гимназията. В дискусията в Пловдив взеха участие и представители на 5 фирми партньори на училището.
„Липсата на квалифицирани кадри ни накара да се обърнем към професионалната гимназия и да вземем участие в проекта ДОМИНО. Бизнесът ни е много специфичен и изпитваме голяма нужда от работници, а такива липсват“, посочи Вайде Терзийска, специалист човешки ресурси в „ТЕД – БЕД“ ЕАД.
ПГВАД „Христо Ботев“ участва в проект ДОМИНО от настоящата учебна година, като реализира прием както след завършен седми клас, така и след завършен осми клас по специалност „Мебелно производство“, професия „Техник – технолог в дървообработването“.