ВСУ „Любен Каравелов” обновява спортния си комплекс
Георги Сотиров
Проведеният Академичен съвет във ВСУ „Любен Каравелов” беше посветен на амбициите на административното ръководство да решава в перспектива основни въпроси, които правят висшето учебно заведение търсено и предпочитано от младите хора. Особено в месеците преди новата кандидатстудентска кампания. Ще припомним, че ВСУ подготвя висококвалифицирани строителни кадри от всички образователно-квалификационни степени – „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Училището развива научноизследователска и приложно-практическа дейност, поддържа международни контакти и осъществява студентски и преподавателски обмен с други висши учебни заведения от страни на Европейската общност.
В експозето си пред Съвета, на който този път присъстваха и много студенти, ректорът проф. д.а.н арх. Борислав Борисов обърна внимание на стопанисването на голямата материална база на кампуса, останала още от годините, в които училището е било военизирано. „Уважаемите колеги от Академичния съвет знаят, че моята практика при вземането на отговорни управленски решения е след задълбочено обсъждане и премисляне. Така е и този път с реализирането на идеята за обновяването на спортния комплекс”, направи встъплението си ректорът.
„Преминали сме през всички правила за подобно обновяване на базата и смятаме, че нашите студенти, а и кандидат-студентите, ще имат уникално място, където да развият своите спортно-технически умения, а и да поддържат своя жизнен статус”, увери проф. Борисов, след което връчи награди плакети на отличили се студенти в областта на спорта.
След завършване на деловата част на Съвета ректорът на ВСУ беше любезен да отговори на няколко въпроса на в. „Строител”.
Проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов, ректор на ВСУ „Любен Каравелов”: Дипломите на нашите студенти се признават навсякъде в Европа
Проф. Борисов, има нещо символично във факта, че Академичният съвет на ВСУ „Любен Каравелов” се проведе на 3 април – на датата, на която София е избрана за столица на Княжество България. А точно преди 10 години излезе първият брой на в. „Строител”, с който ВСУ поддържа сериозни професионални и творчески контакти.
Наистина това съвпадение е символично. Ние, професионалистите, си даваме сметка, че при избирането на София за столица именно изграждането й като модерен европейски град е било в основата на възраждането на българската държава. Излизането на първия брой на в. „Строител“ преди 10 години също е свързано със строителството както в София, така и в цялата страна.
Във ВСУ обучаваме студенти и докторанти в градоустройствените принципи, архитектурните и инженерните особености и специфики на развитието на нашите градове, включително и на София както от създаването й до сега, така и по отношение на нейното бъдеще и перспективно развитие. Чрез планиране, проектиране и строително реализиране на идеите на нашите възпитаници София ще става все по-красива и все по-модерна като предпочитано място за живеене на нашите съграждани.
Привлекателността на архитектурата и на строителството са безспорни, но в тези специалности се изучава и математика, механика, съпротивление на материалите и още доста предмети, за овладяването на които младежите ще трябва да положат сериозни усилия.
Всеки кандидат-студент съгласно традициите на ВСУ и практиката полага съответните изпити, като се отделя специално внимание на подготовката по математическите умения. Математиката е в основата на специалностите „Архитектура” и „Строителство на сгради и съоръжения”, които са и водещи във ВСУ. Ние, преподавателите, не подценяваме ни най-малко математиката като общообразователна дисциплина, която задължително продължава да се изучава в първите курсове, независимо от факта, че профилирането в дисциплини, които са различни от общообразователните, става в по-горните курсове на обучение. Там стремежът ни е да дадем не само знания, но и необходимите умения на студентите да могат по-бързо и ефективно да се реализират в живота. Трябва да отбележа, че точно в този аспект нашето училище се слави с това, че завършилите го успяват да намерят своето професионално място. Една голяма част от строителните фирми се ръководят от специалисти, които са се дипломирали във ВСУ „Любен Каравелов”. За нас е чест и отбелязваме с гордост, че председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев е възпитаник на ВСУ.
Едно от големите предимства на ВСУ е, че то е типичен кампус по стандартите на развитите западни държави – разполага със солидна учебна база, общежития, с добри възможности за прекарване на свободното време. В много близка перспектива ще имате и обновен спортен комплекс.
Наистина ВСУ има характер на модерен кампус, в който са ситуирани всички необходими сгради за обучение и научноизследователска дейност. В него има симбиоза между общежития, спортни терени, зали и съоръжения, културен център с многофункционална зала, лабораторно-изследователски комплекс, библиотечна база, паркова зона и т.н.
Обновяването на спортния комплекс се състои в реконструкция на големия стадион, който е с тревно покритие и дава възможност за провеждане на футболни турнири от всички възможни първенства, включително и на професионални отбори. Той разполага с лекоатлетическа писта, както и с трибуни с капацитет за присъствие на сериозна публика, която да наблюдава спортните събития. Отделно от този стадион се подготвя обновяването на друго съоръжение, което има размерите на футболен терен, но с изкуствено покритие и опция да бъде разделяно на три по-малки игрища за тренировки. И двата стадиона ще бъдат осветени с модерни и икономични технологии, даващи възможност за провеждане на събития и в тъмната част на денонощието. Допълнително се предвижда реновиране на площадки за тенис, баскетбол и волейбол. Идеята е комплексът да задоволява нуждите на нашите студенти и преподаватели, но и да предоставя възможности за спортуване на жителите на града. По този начин ще подкрепим инициативите, свързани с това, че София е избрана за Европейска столица на спорта.
Двустранните споразумения по програмата „Еразъм +” за 2019 г. с Испания, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Турция, Франция, Чехия са още един солиден аргумент младите хора да предпочетат да учат при Вас.
Полагаме постоянни усилия за партниране с други университети от Европа, а и извън нея. Имаме споразумение с Казахстан, подготвяме такова и с Китай. Тези партньорства ни дават възможности както за студентски обмен, така и да дефинираме научноизследователски задачи, които представляват двустранен интерес. Продължаваме работата по реализирането на програмата „Еразъм +”. Амбицията ни е този обмен все повече и повече да се увеличава. Това допринася изключително много за опознаване на спецификата в овладяването на уникалните професии на строителен инженер и архитект.
Радвам се, когато разбера, че много млади хора предпочитат да се обучават във ВСУ, вместо да изберат учебно заведение в някоя друга държава от ЕС. Нашите студенти имат възможност да практикуват своята професия навсякъде в Европа. Дипломите ни се признават от всички страни членки на ЕС.
По време на тържественото отбелязване на 10-годишния юбилей на в. „Строител” Вие бяхте награден с плакет за доброто партньорство и успешно проведените съвместни инициативи.
По повод на това се пошегувах, макар че по този начин исках да изразя реалната оценка за сътрудничеството ни с уважавания от гилдията в. „Строител”: „10 години са достатъчен срок не само за бакалавърска, не само за магистърска, но и за докторска степен в строителството. Затова заслужено бихме могли да присъдим на в. „Строител” степен „доктор“, ако разбира се, министърът на образованието и науката внесе такова предложение за промяна в Закона за висшето образование.”