На 9 октомври със серия от мероприятия в София бе отбелязана 100-годишнината от създаването на Трудова повинност – Строителни войски. Началото на честванията поставиха офицери и сержанти от запаса, служили в Строителни войски, които поднесоха венци и цветя пред Паметника на трудовака, намиращ се по пътя от с. Кокаляне за Самоков. С този жест те почетоха делото на онези млади българи в системата на войските, които заедно със своите командири са построили най-големите пътища, жп линии, подземна и надземна инфраструктура, язовири и каскади, жилищни блокове и др. Председателят на клуб „Строителни войски“ към Столичната организация на СОСЗР полк. о.з. Фильо Филев припомни, че паметникът е построен през 1960 г. по инициатива на ген. Иван Винаров, който по това време е бил началник на Главно управление на пътищата (сега Агенция „Пътна инфраструктура“).

Следващото събитие бе пред монумента на създателя на Трудова повинност – Александър Стамболийски, издигнат на ул. „Врабча“ (зад Софийската опера и балет). За постиженията му говори Атанас Железчев – депутат в 37-ото Народно събрание (ПГ „Народен съюз“ – БЗНС, ДП). Той го определи като истински патриот, държавник, политик, радетел за бъдещето на родината. „След подписването на Ньойския договор между България и държавите от Антантата се слага край на участието на страната ни в Първата световна война.
Стамболийски прави една от мащабните си реформи – създаване на Трудовата повинност,
като по този начин спасява голяма част от офицерството от безработица, като ги прави командири в поделенията на Трудова повинност”, заяви Железчев.

Празникът продължи в голямата зала на ВСУ „Любен Каравелов“. Той бе открит от ректора на висшето строително училище проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов, а сред гостите бяха изп. директор на Камарата на строителите в България (КСБ) Валентин Николов, Николай Чомаковски, изп. директор на „Пайп Систем“ АД, инж. Виктор Шарков, зам.-председател на Националния клуб на строителите ветерани (НКСВ). „Сформирането на Трудова повинност на 14 юни 1920 г. е във време, когато сме изправени пред сериозни предизвикателства от две национални катастрофи и без възможности да имаме редовна армия. С инициативата на министър-председателя на България Александър Стамболийски се създава едно уникално за цяла Европа, а и за целия свят формирование. България се изправя на крака именно чрез работата на младежите и техните командири от Трудова повинност. 18 години по-късно се открива и нашето училище. Това става през 1938 г. с Указ на Н.В. цар Борис III”, каза проф. Борисов. „Убеден съм, че и в бъдеще ВСУ ще продължи своето уникално развитие и ще подготвя
великолепни архитекти и строителни инженери,
които ще продължат изграждането на нашата държава”, допълни ректорът на ВСУ.
„100 години от създаването на Трудова повинност – това е относително малък отрязък от времето, но ако се обърнем назад, ще видим каква огромна следа тя е оставила след себе си. Хилядите малки, средни и големи по своите мащаби строителни обекти прекроиха коренно икономическата карта на България”, подчерта полк. о.з. Фильо Филев.

„Ние бяхме строители, но и важна част от състава на въоръжените сили на страната”,
посочи бившият зам.-началник на Строителни войски генерал о.з. Борис Анакиев, председател на секция „Строители воини” на НКСВ. „Ние изпълнявахме пътища и железопътна инфраструктура, далекопроводи, ВиК съоръжения, правехме корекции на реки и укрепвахме брегове, строяхме телефонни и телеграфни линии, добивахме строителни материали, изграждахме различни обекти в селата и градовете, подпомагахме селското стопанство. Със закриването на войските през 2000 г. държавата ни, строителният бранш се лиши от една високоефективна съзидателна организация”, посочи ген. Анакиев.
По повод годишнината бяха изпратени десетки поздравителни адреси, сред които на държавния глава Румен Радев, който определя
Строителни войски като уникално явление в българската военна история.
„Те доказаха своята специфична социализираща роля, с важна градивна и съзидателна функция. Хората, преминали през Строителни войски, с право могат да се гордеят, че са били част от този положителен феномен от военната ни история”, е написал Румен Радев.

Поздравителният адрес от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев бе поднесен от Валентин Николов. „Преди един век тази организация, която е уникално явление не само за страната, но и за света, е положила здравите основи на модерна България, а после година след година е съграждала нейния съвременен облик”, се казва в адреса. „Девизите „Труд за България” и „Строим за Родината” за строителите воини изразяват кратко, точно и ясно същността и характера на тази специфична и уникална съставна част от българските въоръжени сили. С право хората, служили и работили в тях, днес могат да се нарекат Строители на съвременна България. За мен е чест, че съм един от Вас!“, пише още в него.
Със заповед на вицепремиера по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов със сувенир със символи на МО бе удостоен ген. о.з. Радослав Пешлеевски. Юбилеен медал „75 години от Втората световна война“ получиха проф. д.а.н. Борислав Борисов, генералите Борис Анакиев и Митко Веселинов и полковниците Георги Папазов, Крум Крумов, Илия Велчев и Ангел Ангелов. Почетни грамоти имаше и за полк. о.з. Илиян Терзиев, и за капитан о.з. Николай Чомаковски. Присъстващите взеха отличията си от председателя на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва ген. о.з. Златан Стойков, който поздрави всички от името на вицепремиера Каракачанов и им благодари за достойната служба.
Почетни грамоти и поздравления имаше и от председателя на Столичната организация на СОСЗР бригаден ген. о.з. Стефан Стефанов. Той отличи полк.о.з. Калин Балкански и подполковниците о.з. Христо Димитров, и Валентин Вълев.
Участниците в честването разгледаха интригуваща изложба за началото и развитието на Строителни войски и на Висшето военно строително училище.
Финалът на тържеството беше вълнуващо изживяване. Тримата тенори от Представителния ансамбъл на въоръжените сили изпълниха „Велик е нашият войник”.