Инж. Даниела Симеонова, директор на ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас: Предизвикателствата пред нас са свързани с адаптирането на учебния материал към новите технологии в различните направления
Голяма част от учениците ни вече работят в проектантски бюра, строителни компании, общински и държавни служби
Инж. Симеонова, няма две мнения, че Вашата Гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето” е сред най-авторитетните средни училища в цяла Източна България, а и не само там. Кои са най-важните елементи, които помагат на едно професионално училище да осигурява качествено образование на своите ученици?
Благодаря за хубавите думи! Да, имам честта и отговорността да бъда директор на една от най-желаните професионални гимназии в региона. ПГСАГ „Кольо Фичето“ не е обикновено средно училище, в което гимназистите идват просто да изкарат поредния час. Тя се превръща в дом за всеки, дошъл тук. Старанието, емоцията, творческите идеи за развитие на младите хора, постъпили в нашето училище, са най-важната цел за нас. Стремежът към усъвършенстване, било то в професионално или лично направление, за мен и моите колеги е насочен изцяло към това да подобряваме не само нивото на обучение в гимназията, но и положителното развитие на всеки възпитаник. Мостовете, които нашият патрон, майстор Кольо Фичето, е градил, са устояли векове, защото в тях е вложена способността на един човек, но и цялата емоция и неукротим дух на не едно поколение българи. Стараем се да интегрираме изграждането на мостове и в отношенията си. Визията ни за успешно училище с успешни хора е именно в създаването на една спокойна среда, където всички общуват градивно, приемайки се, зачитайки се, уважавайки се. Доверието и подкрепата са неизменна част от процеса, в който децата развиват творческия си потенциал, откривайки себе си и своите интереси. Този дух се стараем ежедневно да бъде предаден на всяко едно поколение, преминало през ПГСАГ „Кольо Фичето“.
Гимназията в Бургас е една от няколкото в страната, която акцентира на специалности, някои и защитени, но пряко свързани със самото изпълнение на строителството. Не е тайна, че Вашите възпитаници променят Черноморието. Кои са предизвикателства пред професионалното обучение според Вас?
Най-големите предизвикателства са свързани може би с адаптиране на учебния материал към новите технологии в различните направления. Мотивацията на учениците за успешното реализиране след завършване на обучението също е от голямо значение. Важна и отговорна е задачата на всеки преподавател не само да съумее да предаде учебния материал по един интересен и завладяващ начин, но чрез него да стимулира желанието към професионално развитие.
Недостигът на квалифицирани кадри в строителството за жалост е голям. Затова и нашата визия за развитие е насочена конкретно в тази посока - да продължим традициите на строителния техникум, а именно - да подготвяме младежите за работа по професиите строителен техник и геодезист.
Доволни и горди сме от факта, че наши възпитаници имат възможността да останат в строителството след приключване на образованието си, като намират работа в проектантски бюра, строителни компании, общински и държавни служби. Успешната им реализация е сред нашите нелесно постигнати успехи, с които безкрайно се гордеем.
Вие за първи път тази година бяхте домакин на национално състезание, организирано от Министерството на образованието и науката. Разкажете за него.
Да, през април бяхме домакини на националния кръг на „Най-добър млад строител“. Изключително вълнуващ момент за цялата ни гимназия. С подкрепата на община Бургас и ОП на КСБ – Бургас, го проведохме на територията на Експозиционен център „Флора“.
Наш ученик завоюва първото място в дисциплината „Облицовки и настилки“, а отборът ни от геодезисти беше класиран втори. Включихме се и в подновената инициатива на Варненския свободен университет Varna spaghetti ingenering. През април с един отбор, а през ноември – с два. При второто издание участниците от специалност „Геодезия“ завоюваха второ място, като работиха по задание за създаване на отваряем мост от спагети.
Такива събития радват не само учениците, но и нас самите, техните преподаватели. Децата ни са креативни и имат интереси в различни направления. Всяко участие дава увереност, че има развитие. Емоциите, които им носи победата, са страхотни. Огромно е и удовлетворението за добре свършена работа.
Какво мислите за дуалното обучение?
Към настоящия момент ПГСАГ „Кольо Фичето“ не предлага дуално обучение. В Бургас такава форма има в Центровете за професионално обучение.
На Кръгла маса по проект TANSIRC 2.0 – „Към ново начало на индустриалните отношения в строителството в страните от Централна и Източна Европа”, който се изпълнява съвместно между социалните партньори в строителството, КСБ и Федерация „Строителство, Индустрия и Водоснабдяване“ – „Подкрепа“, този въпрос беше дискутиран.
Контактите Ви с ОП на КСБ в града традиционно са добри. Рестартира се и състезанието „Аз мога да строя”, където основен двигател е членът на УС на КСБ Пламен Иванов, имате ли активност и там?
Тази година гимназията се включи. При това с четири отбора именно в подкрепа на възобновяване на инициативата на Пламен Иванов и сдружение „БГ Алтернатива”. Желание проявиха ученици от специалност „Строителство и архитектура“ за направление „Еднофамилна жилищна сграда“, като се обединиха в два отбора. Други два от специалност „Парково строителство и озеленяване“ ще участват в направления „Сграда тип „Павилион“ и „Споделено пространство за свободното време на младежите - инсталации на открито“. Нашите представители ще бъдат от единадесети клас. Надяваме се събитието да провокира не само тяхната креативност, но идейност и желание за екипна работа, което е и основната ни цел като преподаватели.
Всеки ученик притежава различни таланти, комуникационни умения, силни и слаби страни. Хората се обединяват именно около различията си, а това става благодарение на колективните действия. Подобни инициативи дават възможност да се създадат приятелства, а и чувство за лоялност. Отборната игра ги учи на усърдие, взаимопомощ и подкрепа. Проектът дава мотивация на онези, които имат амбицията в бъдеще да се развиват и работят като проектанти в областта на инвестиционното проектиране.
Правим това интервю в навечерието на най-светлите християнски празници. С какви очаквания влизате в новата година Вие и ПГСАГ „Кольо Фичето“?
На първо място, разбира се, е здравето. В професионално направление желанието ни е да реализираме успешно всички проекти, в които вземаме участие. Учебната година започна изключително положително за нас предвид огромното желание за прием от осмокласници. Имаме мотивацията и професионалните знания 2024-та да бъде още по-успешна. Важно е човек да подхожда с вяра и надежда към всичко. Да обичаме себе си и това, което правим, за да бъде положително не само началото, но и финалът. Влизаме смело в Новата година и сме готови за всички предизвикателства, пред които ще ни постави тя.