Участниците в „Брацигово –Каменният поток на времето“ дискутираха връзката между археологията и архитектурата
Организаторите на събитието сключиха меморандум за партньорство в областта на опазването на недвижимото културно наследство
В периода 12-14 септември се проведе четвъртото издание на форума „Брацигово – Каменният поток на времето“. Тази година той бе посветен на темата „Археология и Архитектура“. Инициативата е под патронажа на Министерството на културата и е част от Националния календар на събитията за Европейски дни на наследството 2024 г. Главни организатори на форума са община Брацигово, Камарата на строителите в България (КСБ), Камарата на архитектите в България (КАБ) – РК София област, и Конфиндустрия България. Партньори са Посолството на Италия в България, Италианският културен институт в София, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), Регионалният исторически музей в Пазарджик, Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Фондация „Български строител“, Фондация „Балканско наследство“, Държавният културен институт към министъра на външните работи и др. Вестник „Строител“ е медиен партньор на събитието.
Откриването на форума се състоя в Народно читалище „Васил Петлешков - 1874“, като бе обявено, че организаторите на „Брацигово – Каменният поток на времето“ ще сключат меморандум за партньорство в областта на опазването на недвижимото културно наследство, традициите, архитектурата, археологията и изкуствата. Началото на конференцията дадоха областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, кметът на Брацигово Надежда Казакова, посланикът на Италия в България Н.Пр. Джузепина Дзара, председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ, арх. Борислав Владимиров, председател на КАБ - РК София област, Роберто Санторели, председател на Конфиндустрия България. В официалната част се включиха още Мария Маца, директор на Италианския културен институт, Славка Бозукова, Общество културно наследство, официален представител на „Европа Ностра“ за България, доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей, проф. д-р арх. Орлин Давчев, декан на Архитектурния факултет на УАСГ, и арх. Десислава Димитрова от КАБ - РК София област. Сред участниците във форума бяха Любомир Пейновски, председател на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, Венцислав Дончев, председател на ОП на КСБ – Велико Търново, инж. Любка Денева, началник-отдел „Дигитализация в строителството“ в КСБ, и Мартина Кръстева, прокурист на „Строителна квалификация“ ЕАД. Събитието привлече и експерти в сферата на опазването на културното наследство, представители на научната общност, архитекти, строители от България и чужбина.
„Брацигово има привилегията да пази на своята територия изключително много архитектурни паметници, които са свидетелство за богатото историческо минало на България. В това число са и архитектурни, и градоустройствени постижения на нашите предци. Днес приоритет на местната власт е представяне на това наследство по начин, който да бъде достъпен за все повече хора в страната и чужбина”, каза в своето приветствие Надежда Казакова. Тя припомни накратко историята на населеното място, като обърна специално внимание на брациговската архитектурно-строителна школа. „Наш дълг е
да опазваме наследството на Брацигово в неговата цялост и автентичност
и да го предадем на следващите поколения“, завърши кметът.
Валентина Кайтазова поздрави организаторите и участниците във форума. „Добре дошли в нашия регион, в богатата на културно, историческо и архитектурно наследство община Брацигово, където съграждат и творят прочутите брациговски майстори строители. Те оставят траен отпечатък върху архитектурното наследство и самочувствието на българския народ през Възраждането“, изтъкна областният управител на Пазарджик и добави, че брациговските майстори са строили църкви, училища, градски кули, къщи, дюкяни и мостове в цяла България. Кайтазова отбеляза, че техните сгради имат характерен стил и забележителна архитектура.
„Както всички големи творци, брациговските майстори оставят едно много силно послание чрез произведенията си — стремеж към свобода и щастие. Тези послания са живи и днес и форумът „Брацигово – Каменният поток на времето“ е доказателство за това“, посочи Валентина Кайтазова и благодари на посланика на Италия Н.Пр. Джузепина Дзара за ползотворното сътрудничество, подкрепата и споделения опит.
В заключение областният управител изрази увереност, че със съдействието на всички институции и организации ще бъде изпълнена във времето една от основните цели на форума –
създаване на Международен център за архитектурно-строителна реставрация
в сградата на бившия строителен техникум в Брацигово, който да подготвя екипи от архитекти, инженери, реставратори и изпълнители в конкретни специализирани дейности.
Посланикът на Италия Н.Пр. Джузепина Дзара поздрави организаторите и участниците, като отбеляза положителното сътрудничество между българските и италианските специалисти в областта на недвижимото културно наследство.
Председателят на КАБ – РК София област, арх. Борислав Владимиров припомни, че инициативата „Брацигово – Каменният поток на времето“ е започнала преди 4 години с идеята да се преиздаде книгата за брациговските майстори строители и да се изгради символ в града, за който е проведен конкурс. Първото място е спечелено от Атанас Чакъров с проекта „Силата на човешкия дух”, по който е изграден монумент на главната пешеходна алея в центъра на Брацигово. Арх. Владимиров изказа огромна благодарност на модератора на събитието арх. Десислава Димитрова, като посочи, че тя е основен двигател на форума.
В своето приветствие председателят на УС на КАБ арх. Владимир Милков цитира световноизвестния архитект Франк Лойд Райт, според когото архитектурата е майка на всички изкуства и душата на всяка цивилизация. „Ако нямаше архитектура, нямаше да има древна Елада или древен Рим, нямаше да ги има прочутите тракийски светилища. Надявам се форумът да става все по-устойчив във времето”, заяви арх. Милков.
Последва приветствие от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „За мен е чест и удоволствие заедно да открием форума „Брацигово – Каменният поток на времето”. България е на трето място в Европа след Гърция и Италия по брой на открити археологически паметници. А на територията на община Брацигово е намерено изключително ценно съкровище – Равногорското тракийско съкровище. Тези богатства трябва да бъдат съхранени от нас и ние като строители ще спомогнем за тяхното опазване“, заяви инж. Терзиев и подчерта, че Камарата на строителите в България за поредна година е сред главните организатори и ще се включи активно във всички мероприятия в рамките на форума. Той обърна внимание на значимостта на институционалния панел в програмата, посветен на продължаващата квалификация на архитекти, инженери, реставратори, строители, работещи в сферата на консервационно-реставрационните дейности на обекти недвижимо културно наследство. „Темата е изключително актуална и поставя редица въпроси за съвместната дейност на различните специалисти. Липсата на
специализирано обучение за изграждането на нужните кадри
е голямо предизвикателство. Без специалисти няма как да се реализират проекти. Форумът събира на едно място всички заинтересовани страни – археолози, архитекти, инженери и представители на институциите. Надявам се заедно да повдигнем важните въпроси, да коментираме проблемите и да набележим стъпки за решаването им, за да може да запазим ценните за нас обекти”, посочи инж. Терзиев.
Той благодари на присъстващите представители на централната и местната власт, на италианските партньори и екипи и декларира, че Камарата на строителите в България ще продължи да бъде активен партньор в инициативата.
Арх. Десислава Димитрова припомни как е поставено началото на сътрудничеството с експерти от Италия. Тя изтъкна, че подкрепата към „Брацигово - Каменният поток на времето” с всяка година става все по-голяма и намира повече съмишленици.
Президентът на Конфиндустрия България Роберто Санторели обърна внимание, че на форума се поставят важни теми. Той подчерта, че миналите събития са били посветени на културата и архитектурата, а сега важно място има и археологията.
„С Италия сме много богати на културно наследство и може би невинаги се справяме добре с неговото опазване. Националният исторически музей ще се включи в подписването на подготвения меморандум и ще участваме във всички дейности, които допринасят за съхраняване на паметта на нациите”, бе категорична доц. д-р Бони Петрунова.
Подкрепа на всички инициативи на форума изказаха и от НСОРБ, както и от Общество културно наследство.
Арх. Десислава Димитрова посочи, че дългогодишен партньор на инициативата е УАСГ, и даде думата на декана на Архитектурния факултет проф. д-р арх. Орлин Давчев. „Изключително съм щастлив да споделя, че
имаме първи випуск по програма за опазване на културното наследство,
която е с голям потенциал за развитие. В УАСГ се изучават много специалности, които работят в синхрон. Именно това е основното ми послание – да работим заедно, защото екипността в съвместната ни работа е в основата на всичко”, подчерта проф. Давчев.
Официалната част завърши с
подписването на меморандума за партньорство, който бе парафиран от страна на КСБ от председателя на УС инж. Илиян Терзиев.
В документа е записано, че ще се подпомага и ускори процесът на издирване, изучаване, идентификация, документиране, регистрация, консервация, реставрация и адаптация на културните ценности. Организаторите на инициативата активно ще участват и в изготвянето, обсъждането и приемането на проекти за нормативни документи, свързани с опазване и закрила на националното културно наследство. Сред задачите на организациите, подписали документа, е и да оказват съдействие на компетентните органи и институции в процеса на подготовка на специалисти в областта. Във фокуса на организаторите ще бъде и издигането на ролята на професионалните и браншовите организации при формиране и прилагане на националната политика и законодателството в областта на опазване и закрила на културното наследство, архитектурата и изкуствата и др.
Форумът продължи с Международна кръгла маса България – Италия, последвана от кръгла маса България – Италия „Археология и Архитектура – реализации и перспективи“, която представи изключителни археологически обекти от двете държави, проблеми и решения в сферата.
Историческият туризъм в Перперикон и нужно ли е да има приоритетно финансиране на археологическите обекти в България с оглед на развитие на културно-историческия туризъм. Това беше темата, която разви проф. д-р Николай Овчаров. „Реставрацията и социализацията на паметници в обекти на културно-историческия туризъм е големият въпрос днес. Преди 25 г. обяснявах, че туризмът ще развие икономиката на Кърджалийско, Източните Родопи, разяснявах за ползите от културно-историческите обекти. Тогава местните ми се усмихваха с насмешка, но сега хората го приемат сериозно, защото се убедиха, че може да се препитават от туризъм”, заяви проф. Овчаров.
Той допълни, че присъединяването на България към Европейския съюз е допринесло за развитието на културния туризъм, тъй като страната ни е имала достъп до допълнително финансиране от ЕС.
В дискусията взеха участие арх. Милена Каменова с експозе за Хераклея Синтика, проф. арх. Диана Гергова за Свещари и др. Бяха представени Праисторическият и солодобивен градски център Провадия, селищната могила Юнаците край Пазарджик, средновековната крепост Градище – Твърдица, мистичният манастир „Св. Йоан Продром” – Ахтопол, и др.
Обекти от културното наследство на Италия презентираха арх. Андрея Грилето, инж. Винченцо Калванезе, арх. Стефано Борджини, д-р Алесандро Лугари и арх. Силвия Стариниери.
Форумът „Брацигово - Каменният поток на времето” включи и Детската архитектурна работилница „Каменни картини”. Съпътстващата музикална програма бе съставена от концерт на хор „Тискали”, Сардиния, и от музикалния спектакъл „Чудото на България” на представителен танцов състав „Чудесия“, Пазарджик“.
Организаторите отправят специални благодарности към всички спонсори: „Главболгарстрой Холдинг“ АД, „Геострой“ АД, „АТ Инженеринг 2000“ ООД, „Джи Пи Груп“ АД, КРЕЗ, Refix, Globus и Maxxmart, „Вейл Конструкции“ ЕООД, „Едуардо Миролио“ ЕООД, „Си Вендинг Спот“ ЕООД и „Черноморско злато“ АД.