Електроцентрала ще имитира осмозата при листата
В Oslofjord, Норвегия, започна строителството на първия прототип в света на централа за добиване на електроенергия от морската вода на принципа на осмозата.
Веднага възниква въпросът - какво общо има един от важните процеси при зелените растения и добиването на ток. Отговор дава норвежката фирма Statkraft. Осмозата, най-просто обяснено, представлява преминаването на молекули през мембрани в клетките на зелените растения. По този начин листата могат да приемат влага от въздуха и да я съхраняват. Мястото, избрано за прототипа, е на брега на фиорд, където се смесват две течения - на солена и сладка вода. В централата те са отведени в отделни басейни, свързани с мембрани. Сладката вода тече през тях в естествения си стремеж да се смеси със солената. Налягането се покачва и това води до задвижване на специалните турбини за производство на ток, уточнява в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг”.
Според изследователите налягането е около 10,9 бара - все едно водопад се излива върху устройствата за генериране на ток. За разлика от соларните и вятърните паркове новият тип електроцентрали не са зависими от сезоните и коя част от денонощието е в момента.
Норвегия е известна, че във фиордите със солена вода се стичат много сладководни реки. Това дава основание на специалистите да оценят, че чрез новите електроцентрали страната би покрила до 10% от нуждите си от електроенергия. Ефектът от електроцентрали на принципа на осмозата в световен мащаб би бил фантастичен. Помислете си само колко реки се вливат в моретата и океаните.
В проучването, финансирано с 15 млн. евро, са участвали и учени от института SINTEF.