Инж. Красимир Георгиев, директор на СПГСГ „Арх. Георги Козаров“ – Сливен: Професиите строителен техник и геодезист са сред най-търсените
Конкуренцията на финала на „Аз мога да строя - Delecto“ в Пловдив беше голяма
Инж. Георгиев, Сливенската професионална гимназия по строителство и геодезия „Арх. Георги Козаров” е създадена преди 66 г. Вероятно в цялата страна има строителни обекти, на които са работили през годините възпитаници на училището. Възможно ли е да се каже колко са те?
Да се направи регистър на обектите, построени с участието на наши възпитаници, е една добра идея, която най-вероятно ще реализираме в бъдеще, но засега ми е трудно да отговоря конкретно. Със сигурност кадри, завършили при нас, са работили по строителни обекти из цялата страна, а и не само. Все пак за изминалия над половин век от гимназията са излезли хиляди специалисти в областта на геодезията и архитектурата.
Интересно е да се отбележат обектите, на които ученици от СПГСГ „Арх. Георги Козаров“ са работили. Ще спомена само някои от тях, които имат национално и стратегическо значение. През 2008 г. дванадесетокласници извършват контролни замервания за оценка деформацията на стената на язовир „Жребчево“. 2010 г. пак наши ученици снемат котата на 33-метровия кръст, който се извисява над Сливен. Тези изчисления са включени в кадастъра на града и днес всеки геодезист може да ги използва. Няколко години по-късно пак гимназисти от СПГСГ изготвят мрежова карта на целия терен, върху който е разположена античната крепост Туида. Става въпрос за пресечена местност с обща площ приблизително 40 дка. Благодарение на тази карта археолозите могат да описват с максимална прецизност находките, обектите в крепостта, разположението на крепостните стени и стражевите кули.
През 2019 г. ученици от специалност „Геодезия“ правят заснемане на първата фабрика на братя Евлоги и Христо Георгиеви в Карлово. Благодарение на това община Карлово реставрира цялата фабрика и прилежащите й постройки. Последният обект, върху който са работили нашите възпитаници, е коритото на р. Новоселска. Така че завършилите СПГСГ „Арх. Георги Козаров“ могат да се похвалят със завиден актив по отношение на участие в големи национални обекти.
Екип от сливенската гимназия се изяви в инициативата „Аз мога да строя - Delecto“. Вашият отбор се представи отлично на големия финал в Пловдив.
Националното състезание „Аз мога да строя - Delecto” се възобнови отскоро, но бързо набира популярност. Миналата година нашите състезатели успяха да впечатлят журито с проекта за облагородяване коритото на р. Новоселска. Той е изготвен изцяло от ученици на гимназията, включително и проучванията за средното количество на валежи за последните 100 години. Предстои проектът да бъде официално предаден на община Сливен с надеждата, че ще се намери финансиране и коритото на р. Новоселска ще се превърне не само в зона за отдих, но и мост между миналото и настоящето.
Сега също представихме интересен проект, като идеята за него отново беше изцяло на учениците. Както миналата, така и тази година участвахме в състезанието в тематично направление „Споделено пространство за млади хора“. Нашите състезатели разработиха и изготвиха макет на целия втори етаж на сградата на училището, като свободните ниши в коридора са преобразени в зони с различно предназначение – за отдих, награди, грамоти и отличия, зона за зареждане на е-устройства и разбира се, пространства за озеленяване, тъй като връзката с природата е жизненоважна за човека. На тематичния финал на „Аз мога да строя - Delecto” в Стара Загора нашият проект беше високо оценен от журито и класиран на първо място. Конкуренцията на финала в Пловдив беше голяма. Не се наредихме сред призовите места, но въпреки това представянето ни беше достойно, впечатляващо и вдъхновяващо. Учениците показаха упоритост, креативност и професионализъм – качества, с които можем само да се гордеем.
Реализирате ли проекти за повишаване на качеството на образованието, което предоставяте в СПГСГ „Арх. Георги Козаров“?
Всяка година нашата гимназия участва в национални програми и проекти, финансирани от МОН, които са насочени както към повишаването на качеството на образованието, така и към подобряване на работната среда, което е важно условие за качественото образование. Към момента в училището се реализират няколко проекта, като един от водещите е за изграждане на училищна STEM среда. По него вече открихме един STEM кабинет, напълно оборудван за нуждите на ученици от специалностите „Геодезия“ и „Интериорен дизайн“. Кабинетът разполага с 3D принтер, виртуална реалност, CNC рутер. Така учениците не само могат да проектират, но и да визуализират това, което са изчертали. Гимназията разполага и с професионален дрон, с който могат да се правят ортогонални снимки, така че след наслагването им да се създава измервателен документ.
По проект „Успех за теб“ успяваме да обхванем по-голямата част от децата в риск. Тази година кандидатстваме и за финансиране по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Целта ни е непрестанно да обновяваме материално-техническата база.
След дипломирането си Вашите ученици получават средно образование и III степен на професионална квалификация по наличните специалности. Изучаването на два чужди езика им дава възможност да продължат образованието си във висши учебни заведения на територията на страната и в чужбина.
Да, три от специалностите, които се водят в нашата гимназия, са с III степен на професионална квалификация. Това са „Строителство и архитектура“, „Геодезия“ и „Интериорен дизайн“. В тези специалности учениците се обучават за ръководни кадри и могат да започнат работа като специалисти в строителния бранш. А тъй като езиковото обучение е с разширен английски и чужд език по професията, това им дава възможност да се реализират и в други държави. Разбира се, доброто владеене на английски език е още една гаранция за успешен прием и обучение в чужди университети.
В гимназията има и специалност, при която след дипломиране зрелостниците получават II степен на професионална квалификация. Те също са търсени специалисти и имат много добри възможности за успешно развитие в строителството както у нас, така и в чужбина.
Абитуриентите от СПГСГ „Арх. Георги Козаров“ имат гарантиран прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия, ВСУ „Любен Каравелов“ и НВУ „Васил Левски“, факултета в Шумен. Какви са Вашите очаквания за успешно класиране тази година?
Ние вече имаме ученици, които са приети в тези университети. Всички те ще защитават дипломни проекти на държавния квалификационен изпит и аз съм сигурен, че са много добре подготвени и ще се представят блестящо. Остава им да положат успешно и държавния зрелостен изпит, за да продължат образованието си в избраните висши училища. Трябва да отбележа, че освен гарантиран прием, нашите ученици могат да си осигурят места в определени университети и като победители в национални състезания в областта на строителството. Такива са Националното състезание „Най-добър млад строител“ и „Аз мога да строя - Delecto“. Така че стига да имат желание, на нашите ученици се предлагат много възможности да продължат обучението си в родните и чуждите университети.
Известно е, че строителните фирми очакват младите хора, които като строителни техници веднага искат да започнат работа. Следването може и да почака година-две?
Специално професиите строителен техник и геодезист са сред най-търсените, така че строителните фирми наистина проявяват сериозен интерес към зрелостниците с тези специалности. Добрите специалисти са много търсени. Но това в никакъв случай не означава, че трябва да избират между висше образование и трудова реализация. Тъй като нашите възпитаници имат вече добра теоретична основа, се спират на задочна форма на обучение, което им позволява и да работят, и да се учат, като практиката на строителните обекти значително подпомага университетското образование.