Богомил Петков, член на УС на Камарата на строителите в България: Битката срещу сивия сектор е моята кауза
В тази насока ще съсредоточа усилията си като член на ръководството на КСБ
Г-н Петков, член сте на УС на КСБ и взехте участие в заседанието на Съвета, което се проведе на 26 септември. Кои според Вас са основните предизвикателства, пред които е изправен строителният бранш в момента?
Според мен едно от най-важните предизвикателства е успешното стартиране на програмите за строителство, имам предвид тези по Инвестиционната програма за общински проекти, включени в бюджета, проектите по програмата за саниране на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и, разбира се, по европейските програми. В момента се наблюдава сериозно забавяне и вече се говори, че няма да успеем да усвоим средствата по НПВУ. Допълнителен риск за втория транш от финансирането се поражда и от неприемането на три задължителни антикорупционни закона – Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, Закона за несъстоятелност на физически лица и промените на правилата за попълване на състава на Комисията за противодействие на корупцията. Продължаващото отлагане на приемането на тези актове поставя под риск влизането на 10 милиарда лева европейски средства в българската икономика, в това число одобрени средства за саниране на сгради, ремонти на над 100 училища, изграждане на индустриални паркове, закупуване на медицински хеликоптери и нови влакове. Блокирането на тези проекти ще се отрази негативно на подобряването на различни сфери от живота на гражданите.
По отношение на т.нар. общински проекти важно е да се каже, че общините могат да получат средства и за проектиране, така че предвидливите кметове ще могат да възложат проектиране на важни за техните региони проекти сега и да са напълно готови да подават предложения по следващите траншове, тъй като програмата е 3-годишна. Важно е също така да знаят, че могат в определени срокове да правят и промени и да заменят един проект с друг.
И още малко практическа информация – Министерството на регионалното развитие и благоустройството може да финансира обекти, които са публична общинска собственост, но ако са публична държавна собственост – няма да може да бъдат финансирани. Казвам го, защото такъв случай имаше в община Севлиево и три проекта на стойност 21 млн. лв. са застрашени да не се реализират.
Моят съвет към кметовете и администрациите на общините е да ползват експертизата на представителите на Камарата на строителите в България по места, за да се предпазят от грешки.
Какво се случва с тунела под Шипка, това е Ваша кауза?
Има забавяне и при него. Удължен е срокът за проектиране, причината са отчуждителни процедури, които не са направени, когато е трябвало. Това са проблеми от възложителя, не от изпълнителя. Доколкото знам, се работи по отстраняването им.
Кои са най-важните приоритети на КСБ, по които Вие ще работите?
За мен и преди, и в настоящия момент борбата със сивия сектор е най-важна. Преди имаше временно подобрение за кратък период, но сега нещата отново са в много сериозни размери. Работи се без трудови договори, без предпазни средства, не се спазва трудовото, данъчното и осигурителното законодателство. Най-потърпевши са легитимните строителни фирми, които работят при стриктно съблюдаване на законите и правилата. Но те са поставени в условия на нелоялна конкуренция от сивия бизнес. Битката срещу сивия сектор е моята кауза и в тази насока ще съсредоточа усилията си като член на ръководството на КСБ.