Интервю

Веселин Димитров, технически директор в „Софийска вода“ АД: Инвестиционната програма на „Софийска вода“ АД за 2025 г. е малко над 50 млн. лв.

Откакто „Веолия“ е оператор на ВиК системата на града, загубите са намалени от 63% на 37%

Г-н Димитров, какви са основните цели на „Софийска вода“ АД за 2025 г. и през следващите години?

Неизменен приоритет на дружеството като ВиК оператор на столицата през годините е свързан с това да предоставя качествена услуга на своите клиенти. Когато говорим за качество на услугата, на първо място трябва да изведем нашите ангажименти, които са разписани в бизнес плана на „Софийска вода“ АД и респективно в договора за концесия. Като всеки ВиК оператор ние сме заложили ключови показатели, които трябва да бъдат изпълнени. Те се отнасят както за водоснабдителните услуги, така и за свързаните с отвеждането на отпадъчните води, пречистването и връщането им в природата. В този комплекс от показатели влиза и непрекъснатостта на ВиК услугите, които предоставяме.

Друго ключово направление в дейността ни е енергопотреблението, което разглеждаме с глобален поглед по отношение на енергийните ресурси. Целта ни е до края на 2025 г. компанията да стане напълно енергонезависима, т.е. енергията, която използваме, да си я произвеждаме сами. Към момента имаме т.нар. когенерационна инсталация, която е разположена в Пречиствателната станция за отпадъчни води „Кубратово“. Тя е финалът на водния цикъл, в нея от утайките, които отделяме от отпадъчната вода, се генерира биогаз, който впоследствие се трансформира в електроенергия. Планираме да изградим фотоволтаични системи, които да допълнят оставащите проценти към пълна енергийна независимост, и през 2026 г. очакваме да се поздравим, че сме го постигнали.

Третото основно направление за „Софийска вода“ е поддръжката на ВиК системите на столицата. Инвестиционната ни програма в настоящия бизнес план всяка година възлиза на приблизително 50 млн. лв. През 2025 г. тя е малко над 50 млн. лв. и са предвидени средства за водоснабдяване, за отвеждане и пречистване на отпадъчни води, както и за цялостната поддръжка на ВиК мрежата.

 

Как се справяте с проблемите, които водят до загубата на вода, и какви планове имате за преодоляването им?

От една страна, прилагаме редица експлоатационни мерки, с които управляваме системите, за да работят най-ефективно и да минимизираме загубите. От друга страна, инвестираме в ремонти и реконструкция на ВиК системите. Третият аспект е измерването на водните количества, които постъпват в мрежата и съответно към отделните потребители. Наш ангажимент е да следим потреблението, да отчитаме и фактурираме количествата. Загубите на водни количества в момента са около 37%. Поставили сме си цел през 2026 г. да постигнем 33,29%. Спрямо останалите европейски столици София има добри показатели в това отношение. Средните проценти в сравнение със загубите на вода за градове с мащаба на столицата с релевантна като обхват водоснабдителната система са 33%. Така че заложените от нас 33,29% са напълно адекватни.

Откакто Групата „Веолия”, от която сме част, е ВиК оператор на София – от 2010 г., загубите са намалени от 63% на 37%. Истината е, че всеки процент надолу ще се постига все по-трудно и трудно. Причината е, че голяма част от мерките, които сме приложили за минимизиране на загубите, са разгърнати в максимален мащаб. В бъдеще позитивно въздействие ще оказват само по-специфични подходи, например иновативни технологии. Дружеството вече работи и в тази посока. Преди известно време в колаборация със стартъп компании използвахме сателитни технологии за установяване на течове в труднодостъпни места или на такива, където регистрирането на теч е доста сложно.

По отношение на загубите освен технологиите е важно ВиК операторът да познава отлично системите. Ние сме изградили Географска информационна система, с която на практика имаме яснота за цялостната мрежа в детайли. Чрез тази подробна информация намираме най-добрите решения за подобряването на работата и ефективността на ВиК системата на София.

 

Бихте ли разказали какви проекти за разширение и модернизиране на инфраструктурата предвиждате да се изпълняват през 2025 г?

Както казах, инвестиционната програма, която „Софийска вода“ АД ще изпълнява през тази година, е малко над 50 млн. лв. По-голямата част от средствата ще бъдат вложени във водоснабдяване. Съгласно четвъртото ни допълнително споразумение със Столичната община (СО), което е със срок на действие до 2034 г., като концесионер имаме ангажимент да правим допълнителни инвестиции в разширението на канализационната мрежа. За периода трябва да вложим до 113 млн. лв. Така че в рамките на инвестиционната програма сме заложили допълнителни средства за нова канализация. Те ще са насочени към райони, които ни бъдат посочени от администрацията на СО и за които има проектна готовност.

Планирали сме средства за старата част на жк „Овча купел“. Там стартирахме проект през 2024 г., който включва изграждане както на канализационна мрежа, така и на съпътстващи водопроводни системи.

Отделно от това тази година ще започнат дейности в Нови Искър. Там допреди месеци се работеше по първи етап на водния цикъл, който се реализира с европейско финансиране. Някои територии не бяха включени във водния цикъл и в тях ние ще изпълним СМР.

По възлагане на СО предстои да изграждаме и други проекти за канализационни съоръжения и съпътстваща водопроводна мрежа, които ще са част от инвестиционната ни програма.

Какви са плановете на компанията за развитие на ВиК инфраструктурата в София след 2025 г.?

Плановете за изграждане и разширяване на съоръженията се правят съвместно със Столичната община. Ние като ВиК оператор се грижим за съоръженията и предоставяме съответната информация за състоянието на ВиК системите на СО, но тя трябва да ни възложи проектите, които да реализираме. „Софийска вода“ е в постоянна комуникация с общината и в момента, в който има възможност да влезем и да работим на конкретна територия, ние се отзоваваме.

 

В София предстои да се изпълняват проектите с европейско финансиране от Програма „Околна среда 2021-2027“. Какъв ще е обхватът им – на кои територии ще се реализират? Може ли да се прогнозира кога ще започне тяхното изпълнение?

ВиК дружеството, което подписа договор за финансиране на проекти от „ПОС 2021-2027“ в София област, е под шапката на „Български ВиК холдинг“ ЕАД. Предстоящите инвестиции са формирани изцяло на база техните планове и виждания за развитие на ВиК инфраструктурата. Нашата роля е подпомагаща – с информация, подкрепа по отношение на съгласуване на проекти и всичко, което е необходимо. Когато бъдат изпълнени проектите, активите ще бъдат предоставени за управление на „Софийска вода“. След което ние ще имаме ангажимента да постигнем показателите за качество на предоставяната услуга.

Планирате да бъдат изградени три подземни ВЕЦ-а. Има ли яснота кога и къде може да се случат тези проекти?

Готови сме да работим заедно със Столичната община, за да реализираме този проект. Моето мнение е, че трябва да използваме енергийните ресурси по всякакъв начин и този проект е стъпка в тази посока. Необходимо е да се извършат допълнителни анализи на идеята. Първоначалната ни цел е такива съоръжения да бъдат изградени на резервоарите в с. Бистрица и кв. „Бояна“. Така водата, която отива към чешмите на столичани, вече ще произвежда ток в самия тръбопровод. Очакванията са строителството на съоръженията да отнеме около година и половина. Инвестицията ще възлезе на 6 или 7 млн. лв., а произвежданата електроенергия ще е около 2,5 мегавата.

Столичният общински съвет създаде работна група, която ще действа 6 месеца. Целта е да бъдат проучени възможностите за реализация на проекта. Сред задачите на работната група са да идентифицира подходящи места по водоснабдителната система на СО с цел изграждане на малки водноелектрически централи, както и да извърши оценка на въздействието на проекта върху водоснабдяването на града. Също така и да подготви всички необходими анализи, доклади и други документи, насочени към осъществяването на тази идея.

Какво е мнението Ви за публично-частното партньорство (ПЧП) във ВиК сектора?

Аз вярвам в този начин на работа и съм убеден, че „Софийска вода“ е добър пример за публично-частно партньорство в отрасъла. ПЧП е модел, който се доказа в България през дейността на нашата компания. Качеството на предоставяните услуги и начинът, по който изпълняваме ангажиментите си, ноу-хауто, което прилагаме, до голяма степен се дължи на това, че „Софийска вода“ е част от „Веолия”. Групата има опит в целия свят и партньорства с много и различни фирми в други държави. Това ни предоставя незаменима експертиза, която ни съдейства да намираме най-добрите решения във всяко наше начинание. Тази сериозна подкрепа, която имаме от „Веолия”, е безценна и изключително много ни помага да вървим напред. Нашият модел на работа е сред най-добрите и ефективните.

Как осигурявате достъп до вода за уязвими социални групи?

Краткият отговор е трудно. Дейността ни на териториите, които са населени с хора от уязвими социални групи или различен етнически състав, е многоаспектна. Участваме в различни инициативи, които са насочени към това да създадем културата за използването на водния ресурс, че не бива да се разхищава особено в контекста на климатичните промени. Срещаме разбиране от хората, но предстои да извървим дълъг път заедно.

За да преодолеем това предизвикателство, е важно да има подкрепа от всички заинтересовани страни. Не мисля, че само ние като ВиК оператор ще успеем да се справим с него. Трябва да участва цялото общество. Вярвам, че може да постигнем добри резултати съвместно.

Има и други начини за решаване на въпроса с осигуряване на достъп до вода за уязвими социални групи. Но това е свързано с въвеждането на т.нар. водни помощи. Необходимо е да се обърне внимание и на този инструмент, който ще работи в споменатия тип райони.

Как бихте оценили сътрудничеството на „Софийска вода“ АД с Камарата на строителите в България (КСБ)? В какви направления то може да се задълбочи?

Имаме чудесно партньорство с КСБ. Ние като ВиК оператор сме елемент от инвестиционния процес. Всяко едно инвестиционно намерение в част „Водоснабдяване и канализация“ постъпва при нас, за да го разгледаме, оценим и дадем становище и да съгласуваме реализацията му. В тази сфера сме отворени за разширяване на сътрудничеството помежду ни. Целта е да вървим в посока подобряване и разширяване на цялостния процес по предоставяне на ВиК услугите.