Спорт

Украйна и Швеция се класираха за Евро 2016

24-те отбора – финалисти на Европейското първенство във Франция през 2016 г., вече са налице. В последните два баража за класиране на големия футболен форум Швеция и Украйна си проправиха път към финалите. С головете на Златан Ибрахимович Украйна постигна равенство от 2:2 като гост на Дания. Първата среща между двата тима завърши 2:1 в полза на шведите, което ги класира напред с общ резултат от 4:3. На стадион „Паркен“ в Копенхаген шведите се възползваха максимално и откриха с първия си удар във вратата. Точен бе Ибрахимович в 19-ата минута. Нападателят засече центриране от корнер с глава. В 76-ата минута гостите дори увеличиха аванса си. Отново Ибра блесна с второто си попадение. Той изпълни страхотно пряк свободен удар и покачи на 2:0. Макар и късно, домакините се събудиха и успяха да се доберат до равенството. Първо Юсуф Поулсен намали в 81-ата минута, а в продължението Яник Вестегаард оформи крайното 2:2, което обаче се оказа недостатъчно за повече от достойно сбогуване с Евро 2016. В другия двубой украинците изненадващо се добраха с мъка до равенство 1:1 като гост на Словения. В първия мач обаче те си бяха спечелили аванс след 2:0 и така с общ резултат 3:1 в своя полза също си осигуриха участие на финалите. Домакините имаха всички предпоставки да обърнат развоя на събитията след злощастния първи мач, след като поведоха с 1:0 още в 11-ата минута. Точен бе Бощиян Сесар. През второто полувреме Словения опита да засили натиска си към отбелязване на безценното второ попадение, но така и не съумя да стигне до него. Вместо това в добавеното време Ярмоленко сложи край на спора, след като бе точен за 1:1. Така отборите, които ще защитават честта на страните си на Европейското във Франция, са разпределени в четири урни, а жребият за груповата фаза предстои да бъде изтеглен на 12 декември в Париж. Броят на тимовете – 24, е прецедент за този форум, като те следва да бъдат разпределени в 4 групи от по 6. Към следващата фаза – на 1/8-финалите, продължават първият и вторият тим от всяка група, както и четирите най-добри, класирали се на трето място. Ето и разпределението на урните: Първа урна: Испания, Германия, Англия, Португалия, Белгия Втора урна: Италия, Русия, Швейцария, Австрия, Хърватия, Украйна Трета урна: Чехия, Швеция, Полша, Румъния, Словакия, Унгария Четвърта урна: Турция, Ейре, Исландия, Уелс, Албания, Северна Ирландия *Домакините от Франция автоматично попадат в първа урна.