Бизнесът и спортът могат да бъдат успешни партньори
Емил Христов
Първата по рода си лекция за делото на Васил Левски, Априлското въстание и Освободителната война, организирана от „Пайп Систем“ АД за юношеските формации и представители на мъжкия тим на волейболен клуб „Левски“, премина при голям интерес. Събитието в препълнената зала на „Витоша Парк Хотел” откри инж. Николай Чомаковски, управител на „Пайп Систем” АД и член на УС на Камарата на строителите в България. Сред официалните гости на лекцията бяха президентът и старши треньор на ВК „Левски“ Владимир Николов и прокуристът и главен редактор на вестник „Строител“ Ренета Николова. Специално за срещата инж. Чомаковски беше поканил представители на Сдружение „Българска история“, които представиха интересни факти за освобождението на България от османско владичество.
„Идеята за събитието е да вдъхновим младите хора и да дадем пример за тяхното развитие. Време, в което да си припомним колко богата е нашата история“, заяви инж. Николай Чомаковски.
От своя страна Владимир Николов изказа своята признателност към „Пайп Систем“ АД за чудесната инициатива. „Хубаво е бизнесът да подава ръка на спорта не само с финанси, а и с вдъхновение, личен пример и патриотизъм. Благодаря на нашите партньори за подкрепата“, каза Николов. Той подчерта, че е изключително доволен, че в подрастващите формации на ВК „Левски“ има образовани и будни млади хора. „Те превърнаха лекцията в дискусия, задавайки въпроси и споделяйки мнения”, каза още той и допълни, че волейболният клуб планира да превърне уроците по история и патриотизъм в традиция. „От една страна, ще провокираме интерес в младите към нашата история, а от друга, ще стимулираме борбеността, себеотрицанието и следването на общите цели - качества, безкрайно важни за успех в спорта“, заяви Николов.
Инж. Николай Чомаковски, управител на „Пайп Систем” АД и член на УС на КСБ: Това е една амбициозна програма, която искаме да превърнем в традиция
Инж. Чомаковски, как Ви хрумна идеята да организирате лекция по история за младежките формации на ВК „Левски“?
Решението да започнем поредица от лекции за историята на България дойде през миналата година, когато открих младежите от „Българска история“. В един друг формат аз се запознах с тяхната работа. Прецених, че това е нещо, което трябва да използваме, да го покажем на повече хора и да им разкажем за част от историята на България. Понеже сме спонсори на ВК „Левски“, логичното беше да започнем от тяхната школа.
Това е една амбициозна програма, която желаем да превърнем в традиция. Смятам, че за българската история се знае много, но и много неща могат да бъдат научени. Тук идва ролята на тези млади хора от сдружението, които имат много знание. Идеята ни е да поднасяме информацията в различни формати.
По какъв начин бизнесът може да помага на спорта, извън финансовата подкрепа?
Финансовият елемент е една малка част от подкрепата, която може да оказва бизнесът. Той може да помага на младите хора с различни срещи като днешната например, защото те имат да учат много житейски неща.
Спортът и бизнесът имат много общо помежду си. Приличат си по това, че независимо с кое от двете се занимаваме, не трябва да се предаваме, а да бъдем постоянни в усилията си, както и да правим нещата с много желание и вяра. Успяват хората, които не се отказват.
Това искахме да покажем с тази първа по рода си лекция. Тя донесе голям заряд и лично на мен много ми се иска инициативата да продължи и през следващите години. Надявам се, че такива срещи ще запалят децата да се интересуват повече от миналото си, от историята на нашата страна.
Кое от българската история Ви кара да се чувствате горд и Ви мотивира?
Направеното от Васил Левски ме впечатлява най-много. Той е бил идеалист, мечтател, ентусиаст, борил се за свободата на народа си. Малко хора биха жертвали всичко в името на една по-висша цел. Ако не беше Левски, много неща нямаше да са такива, каквито са днес. Нашата история е богата, но най-важното, на което ни учи тя, е, че ние винаги трябва да бъдем заедно, обединени, защото разединени няма да постигнем нищо. Това е много важно не само за цялата ни нация, но за всички професии.
Владимир Николов, президент и старши треньор на ВК „Левски“: Чрез подобни инициативи юношите на клуба се учат на морал и дисциплин
Подобни образователни лекции ни дават възможност да придобием представа за нашите предшественици и тяхната борба. Запознаваме се с живота им, с трудностите, с които са се сблъсквали. Можем да направим съпоставка със съвремието и да се убедим колко по-лесно е днес, защото сега всичко е на един клик разстояние. Силно се съмнявам, че след 100 години някой ще се сеща за тийнейджърите, които прекарват по 12 часа на ден с телефоните си. Адмирирам да има повече уроци за българската история, които дават чувство на принадлежност.
Юношите на клуба имат нужда не само от физически и психологически уроци, но и от морални. Това гради тях като личности, а също и тяхната дисциплина. За нас е много важно да разширим техния кръгозор, да бъдат широко скроени, отворени и към новото, и към историята.
Още веднъж искам да благодаря на партньорите ни от „Пайп Систем“ АД за поканата. Те доказаха, че бизнесът може да помогне не само на волейбола, но на всеки спорт, и то не само финансово.
Още по-радващо е, че държавата също започна да организира много инициативи в подкрепа на спорта в България. Имаше един период от 10 г., в които развитието ставаше по инерция. Смятам, че кризата вече премина. В последните години се работи много с младите и се надявам това да продължи и занапред.