Спорт

Георги Бобев: България трябва да има дългосрочна стратегия за зимните спортове

Теодор Николов  

Г-н Бобев, какво трябва да се направи, за да се подобрят условията за развитието на зимните спортове в страната и в частност ските?

Необходимо е България да има дългосрочна стратегия за зимния туризъм и спорт. Не случайно ги обединявам, те са свързани и имат идентични нужди в съответния регион или държава. Така че, за да има в България добре развит зимен спорт, би следвало да има и такъв туризъм. Засега страната разполага с три центъра, като не включвам Витоша, тъй като е в плачевно състояние. С тях не може да се очаква сериозно развитие на зимните спортове у нас.

Какви са отношенията между Българска федерация по ски и държавата?

Бих казал много добри. Държавата помага, доколкото може. Ние сме най-голямата зимна федерация. На тези Олимпийски игри участваха 11 наши състезатели. Като изключим волейбола, който е колективен спорт, едва ли има друга федерация в България – без значение дали в зимен или в летен спорт, която може да класира толкова много хора за олимпиада.

Държавата помага на нашата дейност не само за високо спортно майсторство, но и за редица проекти, свързани с домакинства на големи прояви на ниво Европейска и Световна купа. Шеста година работим по проект, по който са обучени над 15 000 деца. Той се казва „Научи се да караш ски“ и се подкрепя финансово от държавата и от федерацията във всички големи ски центрове в България.

Как протича работата с подраст­ващите?

Федерацията подкрепя верига от състезания в алпийските ски, която се ползва с много голям интерес. Тя е за деца между 6 и 12 години, с над 10 спускания в рамките на сезона, като вече се проведоха три от тях.

Как бихте коментирали представянето до момента на нашите състезатели на Олимпиадата в Сочи?

Оставям коментарите за след Олимпийските игри. Те безспорно са най-високият форум, на който спортист може да се изяви. Разбира се, трябва да отчитаме възможностите на нашите състезатели, да не ги натоварваме със свръхочаквания. В последните 10-15 години продължаваме с инерция от миналото, когато гоненето на точки и медали беше висок държавен приоритет. Самият спорт днес е много по-конкурентен, по-професионален. Развитите ски държави и изобщо  – страни със зимни спортове, имат огромни бюд­жети за подготовка на състезателите, с които ние не можем да се мерим. Затова трябва да сме реалисти по отношение на целите, които си поставяме.

Какви други големи участия предстоят на българите през 2014 г.? Ще бъде ли проведено голямо състезание у нас?

През март има още няколко световни и европейски купи, в които нашите топ състезатели във всичките спортове ще вземат участие. Предстоят държавните шампионати пак през март, има още едно състезание по сноуборд, което е Европейска купа по слоупстайл – нова олимпийска дисциплина. Ще сме домакини за Европейската купа в Пампорово – в средата на следващия месец.

Казват, че зимният туризъм е съвместим с екологията. Само у нас като, че ли се създава излишно напрежение. Така ли е?

Абсолютно. Балансът е намерен в държави, които са много по-развити от България и в законово, и в екологично отношение. Едва ли някой може да упрекне страните около Алпите - Германия, Италия, Франция, Швейцария, че нямат добро екозаконодателство и не го спазват, но нещата там се движат в хармония между различните интереси. Не бива да се забравя, че зимният туризъм е един от най-скъпите. Той носи най-много доходи за държавите и регионите, където се практикува, и е сериозен фактор във формирането на БВП.  Швейцария например е държава, на която може би целият свят се стреми да подражава. Тя е с територия 40 000 кв. км, около половината е планинска и има 2500 лифтови съоръжения.