Строител

R като знак за оригиналност

Разглеждайки логото на която и да е търговска марка, още от деца все питахме какво означава ограденото в кръгче R. Казваха ни, че е знак за оригиналност, и така го запомнихме с годините. Децата на София, а и техните родители обаче също виждат този знак, само че не между жилищните блокове в широкия център на града. Те виждат оригиналност, иновации, блясък, функционалност и енергийна ефективност в сградата на голямата българска компания „Риск инженеринг”. Водени не само от любопитство, но и от желанието да ви представим този строителен букет от нереални неща за нашите географски ширини, ние се срещнахме с инж. Богомил Манчев, който е управител на компанията - собственик на сградата.
Зданието е разположено на 16 хил. кв. м. От тях надземната площ е около 10 хил. кв. м. Обемът е малко над 50 хил. куб. м. Чисто функционално, сградата е правена за офис и технически е оборудвана по най-съвременните изисквания. Височината на светлото сечение е 3,05 м.
Има окачени тавани и двойни подове. Отоплението е решено само с въздух, без радиатори. Това се постига с малки скорости за по-голям комфорт на служителите. „Информационната ни мрежа е дублирана. Имаме много голям масив информация. Част от нея е за секретни обекти и тя трябва да не позволява по безжичен начин да се сваля информация. Контролират ни дали спазваме тези изисквания”, обяснява инж. Манчев.
Най-характерното, уникално и впечатляващо нещо е покривът, който е 520 кв. м и е покрит със соларни панели. „Ние сами произвеждаме електроенергия и сме единствени. Няма като нас и на Балканския полуостров, и в Европа. Като покрив във вид на слънчева централа само в Австралия има по-голямо съоръжение – с гордост заявява собственикът и продължава: – Опитали сме се да направим сградата много ергономична. Искахме да управ-ляваме всички енергийни потоци и потоци от хора. Внедрихме т.нар. Building Management System (BMS). С нея се управлява топлината, консумацията на електроенергия и още куп други процеси. Постигнахме и още нещо – нашата слънчева централа, която произвежда енергия, спестява толкова емисии, колкото излъчват хората, които работят вътре.”
Използвани са най-добрите материали, които позволяват постигането на желания ефект – да не се губи топлина отвътре. В същото време е поставена система, която пази слънцето да не прониква. Това става с щорите, които се управляват от BMS. Показателно за постигнатите резултати звучи фактът, че годишните разходи са около 250 хил. лв. за електроенергия и газ. Ако се раздели на кв. км, това означава, че те са много под нормата, която постигат съвременните жилища. Това здание определено се доближава до Европа по критериите за енергийноефективна сграда.
Факт е, че строителите са се опитали да изградят комфорт за всички хора, не само в директорските кабинети: „Искахме всички да работят в хубави и просторни стаи, за да дават най-доброто от себе си. Най-скъпото нещо в строителството е обемът. Имаме много заседателни зали - голяма, за 120 човека с пълно мултимедийно оборудване. Още 10 различни приемни, където се провеждат доста срещи по различни проекти. Решили сме и въпроса с паркингите. Под земята са изградени 60 места. По наредбите в България на 150 кв. м
офисна площ би трябвало да има едно паркомясто. Ние обаче търсим европейските норми и сме направили паркоместата съобразно броя хора, които работят в сградата. Там нормата е 40%.”
Освен всичко сградата има много добре оформен архив, разположен в нивата под земята. Той отговаря на всички най-съвременни изисквания за това как се прави такова нещо, със съответната климатизация, пожароизвестяване и пожарогасене. Има монтирани шкафове, с които, ако ги наредите един до друг, ще покриете разстояние от километър и половина. „Ние произвеждаме огромно количество хартия годишно. Нашите анализи, разчети и проекти трябва да бъдат съхранявани добре. Някои проекти трябва да се пазят 10 години, защото според наредбата проектантите носят 10-годишна отговорност. Другото, което е под покрива на този блестящ обект - кафе на първия етаж, място за хранене на партера.
В една урбанизирана среда, каквато е град София, това наистина е сграда със собствен характер и визия. Това е R, запазена марка...



„Риск инженеринг” АД


„Риск инженеринг” АД е една от първите български частни фирми в областта на научно-техническите консултантски и инженерингови услуги. Има спечелени редица търгове по програма PHARE на Европейската комисия както като водеща организация, така и в екип с други компании.
Основните бизнес направления, в които работи дружеството, са ядрена енергетика, конвенционална енергетика, опазване на околната среда, информационни технологии, възобновяеми енергийни източници, енергийна ефективност.
Компанията е основана през 1990 г. от група български инженери и физици като колективна фирма, с основна цел предоставяне на консултантски и инженерингови услуги в областта на енергетиката. Две години по-късно става дружество с ограничена отговорност и получава името Риск инженеринг.
Първоначално дейността му е насочена предимно към оценката и управлението на риска и надеждността при експлоатацията на сложни обекти от енергетиката и химическата промишленост. С годините фирмата натрупва значителен опит и разширява дейността, като започва да предлага пълен набор от инженерингови услуги, необходими за промишлеността. През 2002 г. се преобразува в акционерно дружество и продължава да функционира като такова до настоящия момент