Представяме Ви: „ТАНГРА – АВ” ООД 30 години опит и качество
„ТАНГРА – АВ“ ООД е семейна компания, специализирана в областта на вентилационната, климатичната и отоплителна техника. На 17 август фирмата навършва 30 години от създаването си. Това е и поводът да се срещнем с баща и син Армянови, за да ни разкажат за развитието на бизнеса си през годините. Инж. Юлий Армянов е управител на „ТАНГРА – АВ“ ООД, а Иван Армянов е ръководител „Търговски отдел“. Управлението на фирмата винаги се е стремяло към усъвършенстване и производство на все по-високоефективни продукти и реализация на цялостни проекти, създаване на иновации и не на последно място - изпълнение с най-високо качество. Днес „ТАНГРА – АВ“ ООД разполага с проектантско-
конструкторски отдел, производствено предприятие с обща разгъната площ от 5000 кв. м, търговски центрове в София, Варна и Бургас, монтажни и сервизни екипи, ОВК Академия и лаборатория за аеродинамични изпитвания.
„ТАНГРА – АВ“ ООД се свързва изцяло с рода на семейство Армянови
„Познаваме историята на рода ни от около 260 години. Фамилията ни се е старала да бъде от съзидателите на България и едно от първите предприемачески семейства след Освобождението”, ни споделят баща и син. Единият прадядо на инж. Юлий Армянов, Коста Армянов, създава първата частна банка у нас – „Гирдап“. Другият прадядо, Лазар Динолов, е съосновател на първата българска Търговско-индустриална камара, собственик за известно време на една от първите пивоварни „Св. Петка”, секретар на патриотичното дружество „България за себе си” и за кратко кмет на Русе
В края на 30-те години на ХХ век бащата на инж. Армянов, Лазар Армянов, създава малка частна фирма, наречена „ТАНГРА – Лазар Армянов”. Тя се занимава с различни метални детайли и изделия, както и с търговска дейност. След Втората световна война е национализирана. Когато през 1989 г. с Указ 56 частният бизнес е разрешен, инж. Юлий Армянов кани няколко приятели и регистрират СД „ТАНГРА – Армянов”.
„В началото се занимавахме с проектиране и анализи на енергийна ефективност – твърде авангардна тема за българската топлотехника от онова време. Постепенно стана ясно, че интелектуалният ни труд се цени все по-малко. Решихме, че ще произвеждаме... Започнахме с елементи за вентилационни инсталации, вентилационни решетки, филтри, шумозаглушители, рекуператори с ламели от полипропилен. Превърнахме апартаментите си в малки манифактури. С „натрупаните пари” и проектантски хонорари наехме един склад, направихме ремонт и започнахме да купуваме машини за производство”, спомня си днес инж. Юлий Армянов.
[caption id="attachment_211231" align="alignright" width="380"]
Първият търговски и изложбен център за вентилационна,
климатична и отоплителна техника[/caption]
Годините между 1993 и 1995 са изключително успешни за фирмата в две направления.
През 1993 г. компанията открива първия в България търговски и изложбен център за вентилационна, климатична и отоплителна техника. В демонстрационната зала са изложени както продукти внос от Европа, така и съоръжения на фирма „ТАНГРА – АВ“. През същата година дружеството става упълномощен представител на Soler & Palau – Испания, за територията на България. Богатата палитра от битови и индустриални вентилатори позволява компанията да разшири гамата на собствените си изделия и да стане един от най-големите производители на ОВК оборудване в страната. Едновременно с развитието на търговската дейност „ТАНГРА – АВ“ печели и проект за реновация на филтърните системи в АЕЦ „Козлодуй”. Екипът разработва собствена конструктивна документация и тя бива одобрена от Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели. След извършване на подмяната и пускане в експлоатация филтърните системи на дружеството са одобрени от Международната агенция за атомна енергия. Съоръженията, произведени и инсталирани в АЕЦ „Козлодуй” от екипа на „ТАНГРА – АВ“ ООД, обработват няколко милиона кубически метра въздух на час.
През 1995 г. производствената база е преместена в ТПК „Атанас Романов” и площта й е увеличена три пъти. Персоналът също се разраства. Обособени са отделни звена за производство, монтаж, проектантско-конструкторски отдел, търговски и административен екип. По това време е реализиран и първият експорт на продукти на фирмата – рекуперативни топлообменници REC – PP за Гърция.
В периода 1997 - 1998 г. „ТАНГРА – АВ“ ООД работи по ремонтните дейности на ОВК системите и
подменя оборудване в сградите на Министерския съвет, Конституционния съд и административни зали на бул. „Дондуков“ 2.
„За първи път в сгради на държавната администрация заложихме системи за оползотворяване на отпадната енергия от въздуха“, разказва ни инж. Юлий Армянов.
Малко по-късно (1999 г.) фирмата закупува терен на бул. „Европа” и изгражда първия си собствен производствено-търговски център. Новите големи промишлени и складови площи, прецизното професионално оборудване и отговорният труд на целия екип водят до сериозно увеличение на оборотите на фирмата всяка година. Внедрени са новите линии за въздуховоди и за рекуператори с алуминиеви ламели, на база на които е създадена гама от енерговъзстановяващи блокове.
[caption id="attachment_211233" align="alignright" width="389"]
Фирмата участва в редица
международни изложения[/caption]
Развитието продължава и през 2001 г. и 2003 г. са разкрити търговските центрове на „ТАНГРА-АВ“ във Варна и Бургас. Търговската и дистрибуторска мрежа се развива в цяла България, а експортната дейност се разширява постепенно, обхващайки всички страни от Балканския полуостров. В края на 2003 г. екипът е близо 150 души, а в дружеството е въведена система за управление на качеството ISO 9001:2001.
Следва голямо отличие – 2003 г. гамата рекуперативни топлообменници въздух-въздух
TANGRA REC печели Златен медал на Международния технически панаир в Пловдив.
Знакови са и годините 2001 – 2006 г., когато дружеството разширява производствените си и складови площи на бул. „Европа“, броят на персонала надминава 200 души, като същевременно производителността на труда е удвоена. Годишните обороти нарастват с 30%. Увеличава се броят на постоянните европейски партньори и експортът надхвърля 10% от общия обем. Изградени са инсталации на десетки големи хотели в курортите по Черно море, Банско, Пампорово и Боровец.
[caption id="attachment_211234" align="alignleft" width="340"] ТАНГРА - АВ“ ООД е отличена с наградата за „Иновативно предприятие на годината“ - 2016 от президента Росен Плевнелиев[/caption]
Уверена в качеството на новите продукти и по-високата квалификация на екипа си, през 2008 г. компанията участва на най-голямото и престижно изложение за бранша – Mostra Convegno Expocomfort в Милано. В резултат на това дружеството привлича нови клиенти от различни европейски страни, а продуктите на „ТАНГРА – АВ“ печелят повече доверие.
[caption id="attachment_211235" align="alignright" width="391"]
През тази година компанията е отличена с приза за „Високи
постижения в иновациите“ от президента Румен Радев[/caption]
В периода 2011 – 2013 г. фирмата внедрява нова линия за високоефективни рекуператори с алуминиеви ламели и
представя серията високоефективна енергоспестяваща вентилация TANGRA EVB HiE.
Рекуператорите постигат ефективност над 85% и дават възможност за изграждане на различни системи от битови до търговски и индустриални приложения. Екипът на фирмата създава и серия пелетни котли. През 2013 г. пелетните котли и гамата климатични и вентилационни камери TANGRA AHU са изпитани и сертифицирани от TUV Rheinland. В края на 2013 г. дружеството получава награда за високоефективните си енергоспестяващи системи от Германо-Българската индустриално-търговска камара.
През 2014 г. екипът на „ТАНГРА – АВ“ отново участва на международното изложение Mostra Convegno Expocomfort в Милано, този път с щанд от 100 кв. м, на който представя производствените си възможности и създава нови външни партньорства. Година по късно фирмата
завършва ОВК системите на първия небостъргач в България – Capital Fort.
Предизвикателство за екипа е изпълнението на ОВК системи на сграда от 80 000 кв. м и 126 м височина. В рамките на 2015 г. „ТАНГРА – АВ“ изпълнява и системите за вентилация и климатизация на административната сграда на „Уникредит Булбанк”.
2016 г. „ТАНГРА – АВ“ получава наградата „Иновативно предприятие на годината”, която е присъдена за различните системи с възстановяване на енергия, производство на компанията. Отличието е връчено на инж. Юлий Армянов от президента на страната Росен Плевнелиев. След две години компанията сертифицира гамата високоефективни рекуператори TANGRA REC HiE и серията климатични и вентилационни камери TANGRA AHU с Eurovent Certita Certification. От международната организация правят последователни одити на производството, продукти на фирмата са изпратени за изпитване в лаборатории в Швейцария и Германия и след постигане на параметрите „ТАНГРА – АВ“ е първата в България, получила сертификатите, които дават изключителна гаранция за качеството на произвежданите продукти.
В 2018 г. „ТАНГРА – АВ“ става и член-кореспондент на Eurovent Association. Наръчниците за климатични и вентилационни камери, както и за въздушни филтри на европейската организация са преведени на български език и качени на сайта на асоциацията благодарение на екипа на фирмата. Инж. Юлий Армянов и Иван Армянов участват и в работните групи към асоциацията в Брюксел с цел подпомагане въвеждането на по-добри норми и правила за ОВК системите.
В началото на 2019 г. MSc. Иван Армянов получава от президента Румен Радев отличието „Високи постижения в иновациите”.
Инж. Юлий Армянов, управител на „ТАНГРА – АВ“ ООД:
Гордея се, че сме български производител, признат и високооценен в Европа
Гордея се и с екипа си, благодарение на който ТАНГРА се развива вече 30 години. Гордея се, че сме семейна компания с традиции
Инж. Армянов, поводът за интервюто е 30-ата годишнина от създаването на „ТАНГРА – АВ“ ООД. Приемете поздрави от целия екип на вестник „Строител” и нашите искрени пожелания за още много години успешна дейност. Разкажете ни как започна всичко. Винаги съм се занимавал със странични проекти извън основната ми работа. Непрекъснато съм се старал да направя нещо повече. Когато излезе Указ 56 за стопанската дейност, се даде възможност да се развива частен бизнес в България. Без да се бавя, поканих няколко приятели и направихме фирма „ТАНГРА“. Създадохме я като наследник на частната търговска компания на баща ми, носеща същото название. Той я е основал и ръководил до Втората световна война, но когато е дошла народната власт, компанията е била национализирана. Така че възстановихме името и коригирахме тази неправда. [caption id="attachment_211238" align="alignleft" width="328"]
предприятие“ на Германо-Българска индустриално-търговска
камара през 2014 г.[/caption] Какви бяха предизвикателствата в първите години? В началото изпълнявахме най-вече проектиране. Бяхме научни работници, проектанти и т.н., но се оказа, че интелектуалната работа се плаща лошо. 90-те бяха години на групировки, а ние продавахме научен труд. Трудно се оцеляваше с такъв бизнес. Затова решихме да започнем да произвеждаме част от това, което проектираме. Започнахме с елементарни неща – вентилационни решетки, полимерни топлообменници, и постепенно разширявахме асортимента. Кои са най-големите успехи на компанията за периода? Първият ни по-интересен мащабен проект беше реконструкцията на голям брой филтърни системи в АЕЦ „Козлодуй” – дебитът на пречиствания въздух е няколко милиона кубични метра на час. Филтърните системи в централата бяха остарели и Комитетът за използване на атомната енергия за мирни цели разпореди да бъдат сменени. Изготвихме конструктивна разработка, след което няколко години работихме много интензивно с АЕЦ „Козлодуй“. Междувременно открихме първия търговски център със show room в България за вентилационна, климатична и отоплителна техника. Когато посещавахме колеги в други държави, видяхме, че тези центрове имат много съществено значение за бизнеса, и решихме да приложим техния опит. Изложихме наши продукти и такива, които внасяхме, и хората разбраха, че могат бързо да се сдобият с видените от тях изделия. През всички години поддържахме темпото на колегите от Западна Европа, развивахме се заедно, и разбира се, съгласно нормативната уредба на ЕС. Когато започна бумът на строителството през 1999 г., ние много активно участвахме в изграждането на хотели в Банско. В голяма част от тях са монтирани инсталации на „ТАНГРА – АВ“. Едно от значимите постижения по отношение на производствената ни дейност, която винаги е била важна за „ТАНГРА - АВ“, е това, че направихме линия за рекуперативни топлообменни апарати. Това е съоръжение, икономисващо енергия във вентилацията. Когато започнах да се занимавам с тази тема, тя беше почти екзотика. Електроенергията струваше 3 стотинки за киловатчас и беше сложна работа да убедиш инвеститор как трябва да вложи пари, за да икономиса енергия. Постепенно това се превърна в традиция, а днес е задължително мероприятие. Преди 6 - 7 години направихме втора линия за топлообменни апарати и вече възстановяваме над 85% от енергията, която иначе би се изхвърлила в околната среда. Това е основната част от производствената ни и експортната ни програма.




