Инж. Валентин Вълев, собственик и управител на фирмите „АКВАТЕК” ЕООД и „Експрес Гаранцион” ООД, председател на ОП на КСБ - Варна
Уважаеми колеги,
Темата на днешния брой е „Технологии за механично пречистване водата на басейните”.
Според технологията на отвеждане на водата в басейна до филтриращата система басейните са два вида: със скимери и с преливен улей.
При първия тип водата се засмуква чрез скимери, които са разположени по периметъра. В този случай водното ниво се намира 15 см по-ниско от борда и плочника около басейна. Броят на скимерите се определя в зависимост от дебита на подбраната филтрираща група, както и от водния обем на басейна. Важно е броят и разположението на скимерите да се определят много прецизно, за да не се получават големи „мъртви зони” - места, където се задържат листа, и др.
При басейните с преливен улей водното ниво е наравно с нивото на плочника около басейна. Така се създава визия за обща повърхност. Водата прелива в канал (преливен улей), който е разположен по периметъра на басейна. Желателно е този канал да се разположи по целия периметър, но може да се направи и само на определени участъци. Водата от улея постъпва в така наречения компенсаторен (буферен) резервоар, откъдето тя се засмуква от филтриращата група. Добре е резервоарът и техническото помещение да се разположат до самия басейн.
Басейните със скимери са по-ниска инвестиция в сравнение с басейните с преливен улей. Самият басейн се изгражда по-лесно, тъй като не се прави резервоар. Друго тяхно предимство е лесната поддръжка и експлоатация.
Недостатък на басейните със скимери е, че при тях се изгражда външна тръбна разводка около стените на басейна. Това създава предпоставки за евентуално скъсване на тръба при ползване на съоръжението. Друг недостатък е, че колкото и добре да са разположени скимерите, винаги има места, където могат да се получат „мъртви зони”. При вече съществуващи басейни, за които при изграждането им не е предвидена филтърна инсталация, удачен вариант е да се монтира моноблок. Така се спестява направата на филтърно помещение.
Басейните с преливен улей имат по-естетична визия. Друго тяхно преимущество е равномерното преливане на водата и липсата на „мъртви зони”. При тях има възможност за автоматично доливане на загубената при изпаренията и промивката на филтрите вода.
При басейните с преливен улей се изисква изграждане на компенсаторен резервоар, което вдига цената на СМР. Желателно е да има възможност за гравитачно оттичане на резервоара. При тях е необходимо да се направи добра нивелация на предния винкел, откъдето прелива басейнът, за да се осигури равномерното преливане на водата.
Интересен вид басейни са тези с преливен ръб тип Infinity. При тях се получава изключително добро архитектурно решение, създаващо илюзията за безкрайност. То се постига чрез преливане на водата само в определен участък и на по-ниско ниво. Преливният участък се проектира така, че визуално да се слива с хоризонта. Този тип басейни са подходящи при терени с голяма денивелация и красива гледка.
Следва продължение...